В усі часи найбільшими цінностями у житті людини були кохання і дружба. Їх оспівували у повістях та романах, зображали на картинах і передавали струнами музичних інструментів. Антуан де Сент-Екзюпері написав, що друг — це «передусім той, хто не береться судити». Інший відомий письменник Ернест Гемінґвей красиво висловився про дружбу жінки і чоловіка. «У дружби чоловіка із визначною жінкою мало перспектив, але ці стосунки можуть побути доволі приємними, доки стануть кращими чи гіршими…» — написав він. Почуття об’єднують людей, стають їм надійною підтримкою й опорою в різних життєвих ситуаціях.

Історія знає чимало прикладів дружби відомих культурних діячів: Ернест Гемінґвей і Френсіс Скотт Фіцджеральд, Тарас Шевченко і Семен Гулак-Артемовський, Остап Вишня і Максим Рильський та багато інших. Працівники сектору соціокультурної діяльності розкажуть вам про творців зарубіжного та українського мистецтва, яких об’єднували дружні стосунки.

1

Тарас Шевченко і Семен Гулак-Артемовський. Здається, про життя і творчість Тараса Шевченка відомо все, однак мало хто знає, що вірним другом, який залишався поруч із генієм до останніх днів його життя, був автор першої національної опери «Запорожець за Дунаєм» Семен Гулак-Артемовський.

Їхнє спілкування почалося із захоплення талантами один одного, а згодом переросло у справжню дружбу, яка не обірвалася й під час 10-річного заслання Шевченка в оренбурзькі степи. Чимало приятелів відвернулися від Тараса у скрутні часи, але Семен продовжував писати йому листи і надсилати грошову допомогу.

«Чи є така велика душа, яка б згадала мене в далекій неволі... Немає тепер таких великих душ на світі. Може, і були коли-небудь, та у вирій полетіли. Одна твоя залишилася...» — писав Тарас Шевченко у листі до друга.

Саме під час зібрань у Петербурзі на квартирі композитора народилася музика на текст народної пісні «Стоїть явір над водою», яку Семен присвятив Тарасу. Дружба поета і композитора тривала до останніх днів життя Тараса Шевченка. Семен Гулак-Артемовський дуже важко переживав утрату найкращого друга.

2

Френсіс Скотт Фіцджеральд і Ернест Хемінгуей. Автор роману «Великий Гетсбі» і майбутній лауреат Нобелівської премії з літератури познайомилися в 20-х роках XX століття в Парижі. Незважаючи на відмінності в способі життя, мисленні і прагненнях, вони зуміли швидко подружитися. У своїх листах друзям Фіцджеральд писав, що дружба з Хемінгуеєм - «одна з найяскравіших сторінок в моєму житті».

«У Скотта було чимало хороших, справді хороших друзів, більше, ніж у будь-кого з моїх знайомих. Але я вирішив долучитися до них, незалежно від того, чи буде йому з мене користь».

3

Террі Прачет та Ніл Гейман. Вони познайомилися, коли Ніл брав у Террі інтерв’ю. Письменники одразу відчули спорідненість, і від тієї зустрічі не переставали спілкуватися. Згодом дружба навіть вилилась у спільну книгу — роман «Добрі передвісники». Ця книга стала важливою частиною творчої біографії обох письменників і неймовірним подарунком для читачів. Роман згодом екранізували, а Ґейман часто згадував про їхнє з Пратчеттом спілкування під час роботи над книгою.