«Відсутність пам'ятника може, по своєму, також бути пам'ятником»
Роджер Желязни

Підлітки, дорослі зачитауються книгами відомого американського письменника, одного з когорти класиків фентезі, автора понад 150 оповідань і 50 книг, лауреата премій  «Hugo Award», «Nebula Award»,  «Apollo Award», Гільдії фехтовальників і чаклунів Америки (SAGA), блискучого майстра Роджера Желязни. Починаючи з перших оповідань, Желязни заявив про себе як  автор поетичної та філософської фантастики, глибоко обiзнаного в питаннях психології, міфології та лінгвістики. Твори майстра пронизані глибоким символізмом, драматизмом, внутрішніми діалогами. У своїх оповіданнях Роджер Желязні часто зображував персонажів з міфів, зображених у сучасному або майбутньому світі. Його чіткі, мінімалістичні діалоги також, здається, дещо вплинули на стиль відомих та знаних письменників, таких як Джорж Мартін, Ніл Гейман. Напруга між стародавнім і сучасним, сюрреалістичним і знайомим була тим, що рухало більшу частину його творчості.

0

Магія, таємничі світи, відважні лицарі, хитрість, хоробрість, зрада, міцні обладунки – це характерно для майстрів стилю фентезі. Про це та не тільки розкажуть працівники соціокультурної діяльності. 

Особливе місце на книжкових полицях пошановувачі творчості Желязни займає Амберський цикл (Хроніки Амбера, Бурштинові Хроніки).

1

Дуже частим мотивом у творчості Желязного є безсмертя або люди, які стали богами, а також боги, що перетворилися на людей.

Окрім роботи з міфологічними темами, найпоширенішим повторюваним мотивом Роджера Желязни є «відсутній батько» (або фігура батька), особливо в романах Амберського циклу.

Двома іншими особистими характеристиками, які вплинули на його художню літературу, були його досвід у бойових мистецтвах і його пристрасть до тютюну, що автор передав своїм улюбленим персонажам. 

2

Словами самого Р.Желязны: «Амберский цикл - коментар до моїх роздумів про природу реальності та сприйняття цієї реальності людьми». 

3

Недарма сучасний американський письменник-фантаст Джордж Мартін написав про Роджера Желязни: «Він був поетом від початку і до кінця. Його слова співали. Він був оповідачем, якому не було рівних. Він створював світи такі багатобарвні, екзотичні і ті, які запам'ятовуються, що вдавалося створювати дуже небагатьом в нашому жанрі».

Ніл Гейман сказав, що Желязни був автором, який вплинув на нього найбільше, причому цей вплив особливо помітний у літературному стилі Ґеймана та темах, про які він пише. Також Анджей Сапковський вважав Желязного своїм духовним учителем, творчість якого надихнула його на написання першого роману. 

Цікаво, що майже 5 років тому розпочалася підготовка до з’йомок десяти томів «Амбера» для телебачення, проводяться перемовити, щоб запустити серіал на одному з сучасних стрімінг-сервісах.

Завітайте до бібліотек міста, та оберіть «Хроніки Амбера» Роджера Желязни. Адже хоробрість, лицарські вчинки, шанобливе ставлення до батьків та коханих людей, чарівні замки – це і досі присутнє у нашому реальному житті!