Ще до того, як з’явилася перша друкарня, книги стали вважатися величезною цінністю. Їх писали і переписували вручну, ілюстрували найкращі художники свого часу. Уцілілі історичні книжкові екземпляри, які мають кількасотлітню історію, є унікальними і воістину безцінними. Колекціонери та пошановувачі раритетних видань ладні віддати шалені кошти. Працівник сектору соціокультурної діяльності Полтавської МЦБ підготували  топ-10 найдорожчих книг світу.

1

«Лестерський кодекс», Леонардо да Вінчі, $30,8 млн., 1994 рік, аукціон «Christies». Зошит записів Леонардо да Вінчі, зроблених ним за життя в Мілані в 1506-1510 роках. Манускрипт складається з 18 аркушів паперу, списаних з обох сторін і складених таким чином, що разом вони утворили 72-сторінковий зошит. Записи присвячені різним явищам, про природу яких розмірковував Леонардо: чому світиться Місяць, як і чому тече вода в річках, звідки беруться скам'янілості, з чого складаються мінерали і так далі. Зошит також містить велику кількість математичних розрахунків, діаграм і малюнків. У 1980 році зошит у спадкоємців графа Лестера (першого власника) викупив відомий промисловець, колекціонер Арманд Хаммер. Після його смерті в 1994 році кодекс був виставлений на торги, і був придбаний засновником «Microsoft» Білом Гейтсом і він періодично виставляє цю книгу в музеях.

2

«Євангеліє Генріха Лева», вартістю $12,4 млн., 1983 рік, аукціон Sothebys. Манускрипт включає в себе чотири Євангелія, налічує 226 сторінок. Після смерті Генріха Лева манускрипт вважався втраченим. У XIX столітті він був виявлений у Празі, у 1861 році його придбав Георг V, король Ганновера, засновником якого вважається Генріх Лев. Далі слід реліквії знову був загублений, але в 1983 році невідомий продавець виставив «Євангеліє Генріха Лева» на торги дому «Sothebys». 

3

«Кентерберійські оповідання» Джеффрі Чосера, продані на аукціоні «Christies» у 1998 році за $7,5 млн. Унікальний примірник першого видання «Кентерберійських оповідань» Джефрі Чосера, «батька англійської поезії». Книга видана в 1477 році англійським першодрукарем Вільямом Кекстоном у Вестмінстерському абатстві. 

4

«Бестіарій герцога Нортумберлендського», проданий на аукціоні «Sothebys» у 1990 році за $9,6 млн. Подібних англійських бестіаріїв в усьому світі збереглося не більше 40, до цього бестіарій востаннє виставлявся на аукціон в 1889 році. Крім того, примірник герцога Нортумберлендського – останній, який залишався в приватних руках, а не в музейній колекції.

5

«Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії» Вільяма Шекспіра, вартістю $5,2 млн. (ціна 2006 року, аукціон «Sothebys»). «Перше фоліо» – прийнятий серед бібліофілів термін для позначення книги, її повна назва – «Містера Вільяма Шекспіра комедії, хроніки і трагедії. Надруковано з точних справжніх текстів». У «Перше фоліо» увійшли 36 п'єс Шекспіра, тобто майже всі його п'єси, за винятком «Перікла» і «Двох знатних родичів». 

6

Книга «Про плодові дерева» Анрі Луї Дюамель дю Монсо, вартістю $4,5 млн. (2006 рік, аукціон «Pierre Berge & Associes» (Брюссель). Це прекрасно оформлений двотомник з ілюстраціями цілого ряду відомих художників того часу, які зображують 16 видів фруктових дерев, їх плоди, листя, насіння, фрукти. Даний екземпляр книги був свого часу закуплений в особисту бібліотеку короля Людовика XV, для чого був видрукуваний в особливо розкішному вигляді, із золоченою обкладинкою.

7

«Пригоди Аліси в Країні див» -  відому казку Льюїса Керролла придбали у 1998-му на одному з аукціонів за 1,4 млн. доларів.