Весна і далі продовжує тішити нас книжковими святами. Сьогодні, 2 квітня, ось уже понад 50 років весь світ відзначає Міжнародний день дитячої книги. Чим вона така особлива – дитяча книга – щоб для неї окремий день виділяти, та ще й міжнародний! Чи ж вам, любі читачі, розказувати, що любов до читання починається саме з неї?.. На щастя, сучасні батьки не обмежені у виборі книг для дітей – від звичних видань до інтерактивних, що виходять за межі традиційного поняття «книжка». Вибір більше не є проблемою. Тепер питання радше в тому, як багато часу ми готові присвятити дитині та як багато натхнення маємо, щоби ввести її у світ книги…

А ще – чомусь словосполучення «дитяча книга» наштовхує багатьох на думку, що це лише для дітей. А хіба дорослі не потребують дитячих історій та казок? Згадаймо присвяту до повісті-казки Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц»: «Леонові Верту, коли він був маленький», дорослому, який зберіг у собі дитину. Нові грані вже знайомої історії, неочікувані відкриття і надзвичайна, як для дитячої літератури, глибина підтекстів – усе це часом несподівано виринає на сторінках дитячої книжки. Чим доросліші стаємо і чим більше досвіду збираємо за плечима, тим глибше сприймаємо знайомі історії і тим більше віднаходимо відповідей на питання сьогодення…

Разом з бібліотекарями бібліотеки-філіалу № 1 Полтавської МЦБС згадаймо декілька дитячих книг, які свого часу змінили та продовжують і зараз змінювати світ. А почнемо з казок Ганса Крістіана Андерсена, адже 2 квітня – не лише День дитячої книги, а і його день народження. «Снігова королева»,  «Русалонька», «Дикі лебеді» – історії про втрату, любов і бажання. Загалом за життя він напише їх понад 150. Згодом саме його ім’ям буде названа одна з найпрестижніших літературних премій, здобути яку мріють всі казкарі світу.

Залишається спірним, наскільки цей твір є дитячим, але той факт, що «Аліса в Країні Див» Льюїса Керролла змінила світ безсумнівний. Професор математики, логік і філософ створив твір, подібних якому не було. Пародії, абсурдизми, гра слів, сатиричні натяки, філософські алюзії – усе це вже друге століття аналізують не лише літературознавці, але й лінгвісти, математики та психологи.

1

Спершу абсолютно всі видання відмовилися друкувати повість про цю рудоволосу дівчинку, вважаючи її поганим прикладом для дітей. А згодом Астрід Ліндгрен подарувала світові милого товстого чоловічка з пропелером на спині та дівчину-розбійницю Роню,  пустуна з Льонеберґи й капризну бешкетницю Лотту… Її добрі та смішні герої простими словами нагадують дорослим, що й вони колись були дітьми, а до дітей промовляють їхніми ж радощами й переживаннями.

У її книгах знаходять відгомони дзен буддизму і християнства, відсилання до філософії Канта і еволюційної теорії Дарвіна. Світ мумі-тролів Туве Янссон – це такий собі маленький затишний острівець посеред буремного океану життя. Там завжди підтримують близьких та ніколи не полишають тих, кого люблять, а люблять там, здається, всіх. З роками популярність мумі-книг не йде на спад, а навпаки, тільки росте. 

Усі книжки Джоан Ролінґ про Гаррі Поттера дають надію на те, що кожна життєва драма може бути лиш довгою дорогою до щастя й успіху, і що на кожного дементора (біль, відчай, депресія) в нашому житті завжди є патронус (щось дуже світле й тепле). Ця жінка привнесла у дитячу літературу та світ загалом стільки магії, чарівних пригод і того по-справжньому дитячого захвату від читання, а головне – вона змогла відірвати дітей від екранів телевізорів та комп’ютерів і зацікавити КНИЖКОЮ.

Ми згадали лише декілька з найвідоміших історій, і будемо раді, якщо ви доповните цей перелік своїми улюбленими.

Читаймо, бо ми того варті!