21 лютого світова спільнота відзначає Міжнародний день рідної мови.

За даними ЮНЕСКО, у світі існує близько 6 000 розмовних мов, 43% з яких знаходяться під загрозою зникнення – це відбувається тоді, коли з тої чи іншої причини мову перестають вживати та вивчати більше 30% її носіїв. Багато мов, якими говорять менше 100 осіб, взагалі не задокументовано. Часто вони не передаються наступному поколінню і відходять у небуття. Лише в Європі небезпека загрожує 30 мовам, а 13 із них перебувають на межі зникнення…

Чому саме 21 лютого?.. 1952 року влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою, хоча рідною вона була тільки для 3% пакистанців. Населення країни сприйняло це негативно, особливо на сході країни, де розмовляли переважно бенгальською. 21 лютого цього ж року в місті Дакка відбулись акції протесту, в ході яких було вбито кілька студентів. З проголошенням Східним Пакистаном незалежності в 1971 році, цей день став відзначатися в країні, як день мучеників. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» було оголошено на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня – 17 листопада 1999 року в Парижі. А починаючи з 21 лютого 2000 року, цей день відзначаємо і ми, українці.

210221 1

ЮНЕСКО закликає підтримувати мову, як унікальну ознаку культурної приналежності особи та сприяти вивченню іноземних мов, оскільки багатомовність є ключем до взаєморозуміння та взаємоповаги.

Напередодні Міжнародного дня рідної мови бібліотекарі бібліотеки-філіалу № 1 Полтавської МЦБС пропонують згадати проникливі слова Івана Малковича з промови на врученні Шевченківської премії 2017 року.

…Мова – найважливіший маркер національної самоідентифікації. Може видозмінюватися прапор, герб, і навіть, на превеликий наш жаль, територія, але, як цитувала Леся Українка слова ірландця Томаса Девіса: «Нація повинна боронити свою мову більше, ніж свою територію…».

…тут, між цим небом і цією землею, народилися такі слова, як жито, Дніпро, човенце, мрія, і тисячі інших прекрасних слів. І тут все наладиться лише тоді, коли українська мова лунатиме всюди, коли ми перебуватимемо в океані рідної мови.

Адже сказано: на початку було Слово, яке, як відомо, формує свідомість. І з цим словом ми неодмінно повернемося до самих себе і нарешті повнокровно з’явимося на культурній карті світу.

Від Ангела до Янгола… вони обидва мовби захищають нашу абетку від А до Я – Ангел і Янгол. Такого нема в жодній мові. Але іноді, на жаль, навіть їхнього захисту замало…

Шануймо мовне різноманіття!

Плекаймо рідне Слово!