Різдвяні веселощі з колядками й подарунками під ялинку вже позаду, однак, цикл зимових свят ще триває. 13 і 14 січня відзначають перехід в новий рік за юліанським стилем, або улюблені багатьма свята Маланки й Василя.

На день св. Меланії справляють Щедрий Вечір – веселе українське свято з обрядами, забавами, смачною їжею: багатою кутею на смальці, ковбасами, пирогами, варениками, млинцями, смаженими на салі тощо. На Щедрий Вечір, тобто в ніч під старий Новий рік, майже по всій Україні, від Таврії до Гуцульщини, традиційно  ходили гурти ряджених – молодіжні ватаги, які щедрували й водили «Маланку».

Молоді люди одягали чудернацький одяг, перевертали кожухи, розмальовували обличчя, виготовляли страшні маски, у руках мали дзвіночки, калаталки, батоги тощо. Основні діючі особи – перевдягнений у дівчину нежонатий хлопець (Маланка) і, навпаки, дівчина або жінка у чоловічому вбранні (Василь), а також Дід, Баба, Циган і Циганка з дітьми; Коза, Кіт, Орач з чепігами (плугом) та ін. 

130121 9

Хлопці та дівчата ходять від хати до хати з новорічними піснями та поздоровленнями. Уся ватага з музиками, що інколи нараховує від 50 до 200 чол., рухається вулицями, стежками, городами, щедрує господарю, співає величальних пісень і зичать благополуччя та щедрого нового року. Найчастіше такі привітання складаються у формі сценок і пісень. Ось приклади найпопулярніших та найцікавіших щедрівок:

«Ой сивая та і зозуленька»

«Щедрик»

Щедрий Вечір з багатою кутею, скоромними стравами, цілим комплексом своєрідних ритуалів (ладнання господи, обійстя, величання печі, купання хліба і т. д.) змінює Новий рік - Василь. Уранці на св. Василія самі хлопчики (без дівчаток) з рукавицями, наповненими зерном, засівають спочатку в своїй хаті, потім ідуть до хрещених батьків, сусідів  і родичів. При цьому треба обов’язково побажати: «Сійся, родися, жито, пшениця, всяка пашниця, на щастя, на здоров’я, на Новий рік, щоб уродило краще, ніж торік! Коноплі – під стелю, льон – по коліна, щоб вам, хрещеним, голова не боліла! Будьте здорові з Новим роком та Василем! Дай, Боже!». 

«Сію, сію, посіваю»

Отож народних пісень до зимових свят у нас чимало: колядки, щедрівки і новорічні віншування. А все їх різноманіття певно ще ніхто не перелічив і не перелічить. Бо лише в Україні співають побажання кожному окремо: пану - господарю, господині, дівчині, парубкові, батькам, їхнім дітям, порівнюючи їх з сонцем, місяцем, зорями. Згадати, хоча б такі чудові колядки, як:

«Добрий вечір, тобі, пане господарю»

«Нова радість стала»

Отож, бажаємо, щоб і вам ці радісні зимові пісні дарували оптимізм і гарний настрій! Чудових зимових свят!

«Маланка та Василь» ансамблю "SoloMia"