Ялинкові прикраси — іграшки, кульки чи фігурки тварин, людей, предметів побуту, гостинці, якими прикрашають різдвяну ялинку. Першими ялинковими прикрасами були живі квіти, яблука, яйця, горіхи. Згодом додалися солодощі та різдвяні свічки. За легендою, перша скляна ялинкова кулька була видута в Тюрингії (Саксонія) в XVI столітті через неврожай яблук, які тоді були головною прикрасою ялинок. За часів перші ялинкові прикраси робили із соломи, дерева, тканини, кольорових стрічок, пізніше з паперу, текстури та фольги. Згодом, їх виробляли вже спеціальні текстурні майстерні. Ялинкові прикраси завжди відтворювали події часу. Під час Другої світової війни всі прикраси мали вигляд «парашутистів»: до них прив'язували шматочки тканини. Після польоту Юрія Гагаріна до космосу були популярні ялинкові прикраси у вигляді ракет та космонавтів тощо. У бібліотеці-філіалі №9 теж збереглося кількатаких ретро-прикрас.

Різдвяні прикраси сучасних українців — як правило такі ж, як і в усьому світі. Це ялинка, віночок, гірлянди, блискучі іграшки та дощики. Однак, кілька століть тому були популярними зовсім інші оздоблення. Святкова атрибутика для прикраси житла у зимово-різдвяний період в Україні мала символічне значення. Серед українських прикрас давнини напопулярнішим є дідух, або хлібне дерево, котре заносять у хату перед Святою вечерею. Крім того, до Різдва робили різдвяного павуків - плетених з соломи чи очерету пірамідок, їжачків (фігурок з тіста чи глини), голубів (виготовлених з порожнього яйця та паперу). Готували до колядок також різдвяну зірку, свічник-трійцю, вносили до хати плуг, сокиру, перевесла, робили геометричні прикраси на вікнах, устеляли соломою та сіном підлогу, лави, стіл під скатертиною. 

У минулі сезони разом з Марією Пісцовою, завідувачкою відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею, маленькі читачі бібліотеки-філіалу №9 теж виготовляли різдвяні прикраси: традиційні павучки, голуби, ялинки й зірочки з тканини і спецій, кульки на ялинку, різноманітні прикаси з фетру. Цього року ми використали їх для прикрашання нашої бібліотечної ялиночки. Впевнені, у вас теж є чимало власноруч виготовлених прикрас. Тож, творімо і святкуймо разом!

 
Фото з докарантинного фотоархіву бібліотеки-філіалу №9