Бібліографічна гра-пошук /уч. 5-7 кл./
 
Підготовча робота: 
приготувати кольорові зірочки чи кружечки (зелені та сині), 
два комплекти книг (по 10-15 прим. кожен), 
завдання на картках і в конвертах.

На  вході  до  бібліотеки  (читального залу)  бібліотекар  пропонує кожному зі скриньки витягти кольорову зірочку (це буде або зелена, або синя). Так присутні поділяються на дві (можна більше) команд. Кожна команда отримує конверт із завданням і готує відповіді.

Приклади завдань: Необхідно дати визначення

 1-й команді:
 - “книга” (це відносно компонентний, цілісний предмет, який містить певне письмове повідомлення, достатньо зручне для зберігання і багаторазового використання; набір аркушів, виготовлених з паперу, скріплених з одного боку);
- “каталог” (“список”, “опис”, “перелік” книг).
 
2-й команді: 
- “бібліотека” (це сховище книг, складається з двох грецьких слів “бібліо” - книга і “тека” - сховище);
- “словник”  (книга, в якій у алфавітному чи тематичному порядку подано слова певної мови).
  
Помічник ведучих допомагає згуртувати команди і оголошує час на виконання завдань, що містяться в конвертах.
 
Примітка: 
Командам дозволяється користуватися енциклопедичними виданнями і словниками.
Бажано під час заходу розмістити їх на окремій полиці і поінформувати учасників про їх наявність.
 
Бібліотекар 1. 
Доброго дня, юні друзі! Відчинивши двері бібліотеки, ви потрапляєте в книжкове царство, де живуть найвірніші ваші друзі — книги. Подивіться, як їх тут багато — знайомих і незнайомих. Чи можете  ви сказати про себе, що ви добре орієнтуєтесь в цьому морі, що ви вмієте тримати точний курс в тій величезній кількості книг, що створило людство за багато століть свого розвитку? Напевно, ні.
 
Бібліотекар 2. 
Все, що серце і розум
Вік творили не один,
Повизбирувало людство
В книги — перли із перлин.
 
Бібліотекар 1. 
Жодна людина в світі не може прочитати всі книги, що видаються. Вміти читати — справжнє мистецтво, якому можна і треба вчитися. Наші команди готові дати відповіді на завдання? (Відповідь представників команд). 
 
Бібліотекар 2. 
Друзі, бібліотека відкриває читачам свої скарби за допомогою відкритого доступу до фонду, каталогів, книжкових виставок. Є різні шляхи пошуку і відбору книг. І всі вони однаково потрібні. Скажіть, дівчатка і хлопчики, який для вас самий принадний шлях вибрати книгу? (Учні відповідають)
Так, це самому зануритися у книжковий фонд, переставляючи книги з однієї полиці на іншу, але це ускладнює згодом пошук потрібної книги, адже ви часто потім ставите книгу не туди, куди потрібно. Відкритий доступ до фонду дає можливість зробити ваше читання різноманітним і різнобічним. Тут, в бібліотеці, ви бачите перед собою тисячі книг. Їх неможливо всі прочитати та й не потрібно цього робити.
 
Бібліотекар 1. 
А я розповім вам цікаву історію. Одного разу до бібліотеки прийшов дивний хлопчик. Одні читачі просили певну книгу, інші — що-небудь, а цей хлопчина вказав пальцем на полицю з книгами і сказав: “Дайте мені першу від краю”. На наступний день, повертаючи прочитану книгу, він попросив другу від краю. Потім третю, четверту ...
Виявилось, що хлопчик вирішив прочитати всі книги на світі. А звали його Томас Едісон. Знайоме прізвище? Так, це відомий американський вчений і винахідник, автор винаходів, на які видано 1093 патенти США та 1239 патентів інших країн. Серед його винаходів — телефон і фонограф. Славетний винахідник Едісон завжди  вмів доводити задумане до кінця. Але від читання всіх книг на світі відмовився, тому що це нездійсненно. Неможливо прочитати не тільки всі книги в світі, але й всі книги однієї бібліотеки. Та й просто читати всі книги підряд немає сенсу. Головне — відібрати те, що дійсно необхідно, що вас цікавить. Це непросто, адже книг — велика кількість і книги — як море, в якому, не вміючи плавати, можна потонути. Аби цього не сталося, рятувальним кругом для вас стане бібліотечний каталог.
 
Бібліотекар 2. 
Друзі, а чи ви знайомі з каталогами? Які бувають каталоги в бібліотеці? (Учні відповідають). 
Так, це алфавітний і систематичний каталоги. За визначенням, даним на початку заходу командою …. (синіх/зелених), бібліотечний каталог — це перелік книг та інших документів, що є у фонді бібліотеки, складений за певним визначеним принципом. 
Часто ви приходите до бібліотеки, знаючи прізвище авторів та назви потрібних книг, адже так? Ці відомості дають вам вчителі в школі чи друзі. В кожній бібліотеці, в тому числі і в нашій, є книжкові полиці відкритого доступу, де виставляються найцікавіші книжки. Але якщо необхідної книги ви там не знайшли, то як дізнатися чи є вона в бібліотечному книгосховищі, чи її взагалі в бібліотеці немає? Так, потрібно спитати бібліотекаря або звернутися до алфавітного каталогу. Як на вашу думку, чому саме до алфавітного? (Учні відповідають). 
Вірно, бо у ньому картки на всі наявні в бібліотеці книги розміщені за алфавітом прізвищ авторів, а коли це колективні чи фольклорні збірники — за алфавітом назв книг. Причому враховано місце в алфавіті не тільки першої літери, а й наступних. 
 
Бібліотекар 1. 
В алфавітному каталозі всі книги зібрані за алфавітом, тому тематика книг тут різна: поряд можуть знаходитись і підручник, і художня, і науково-популярна книга. Іноді в алфавітному каталозі відступають від алфавітного порядку: наприклад, твори одного автора розподіляються за жанрами: повне зібрання творів, вибрані твори, збірники документів та листів, окремі твори (за алфавітом їх назв), література про автора. 
 
Бібліотекар 2. 
Увага командам, оберіть по одному представнику і хай вони підійдуть до мене. (Підходять 2 учасники).
Ваше завдання: визначте, де знаходиться алфавітний каталог нашої бібліотеки і підійдіть до нього (учасники підходять до каталогу). Далі потрібно: учаснику команди зелених дізнатися за допомогою алфавітного каталогу чи є в бібліотеці книга Лесі Ворониної “Прибулець з Країни Нямликів”, а команди синіх — книга Олександра Дерманського “Чудове Чудовисько” (можна називати книги інших авторів). Починаємо, ну, хто швидше?  (йде пошук в АК).
А тепер, прошу, розкажіть,  що  ви  бачите  на своїх каталожних картках?  (Учні розказують)
 
Отже, 
Хоч вона й карточка маленька,
в каталозі вона важненька.
Вона про книжку все знає 
Й залюбки розповідає.
Про автора  й назву
Скаже вам одразу.
Це — казка чи повість —
Читаємо потім.
Хто малюнки малював,
Хто цю книгу видавав —
Все розповість вам вона
І вся балакуча її сім'я.
 
Бібліотекар 1. 
Друзі, давайте дізнаємося, які ще книги даних авторів є в нашій бібліотеці?  Як ми це зробимо? Звичайно  ж, за допомогою алфавітного каталогу. Прошу представників команд назвати інші книги Лесі Ворониної та Олександра Дерманського.
Молодці, ви впевнено подолали шлях пошуку книги в бібліотеці за допомогою алфавітного каталогу. 
І ось тепер, коли ви впевнилися, що потрібна вам книга дійсно є в бібліотеці, звертайтесь до бібліотекаря аби він приніс книжку з книгосховища. (Учасники від команд повертаються на свої місця).
 
Бібліотекар 2. 
Хлопчики й дівчатка, а як розташовані книги на полиці? (Учні відповідають). Так, в алфавітному порядку прізвищ авторів.
 
Бібліотекар 1. 
Команди, бібліотекарям потрібна ваша допомога по наведенню ладу серед книжок (На столах розкидані  книги різних авторів — по 10-15 книг кожній команді). Прохання до вас скласти їх в такому порядку, як вони повинні стояти на поличці у бібліотеці. Хто швидше? Почали! (2 команди виконують завдання).
 
Бібліотекар 2. 
Ви справді наші юні помічники! Тепер легко можна буде знайти ці книжки, адже вони займуть своє місце на  полицях. Далі знову командне завдання: вам пропонується скласти для своїх однолітків ТОП-10 (список) кращих книг українських авторів (команда зелених) і зарубіжних авторів (команда синіх). Це можуть бути книги з фонду  нашої бібліотеки, ваші улюблені книги, книги з вашого читацького щоденника. (Підготовка списків командами).
Дякуємо за допомогу, ваші рекомендації ми вмістимо на блозі бібліотеки.
 
Бібліотекар 1. 
Команди, увага! Далі тестові завдання. Прошу дати відповідь (запитання даються по черзі командам):
 
1. Чим керується бібліотекар при розстановці фонду?
- думкою читачів;
- настроєм;
- системою;
- зовнішнім виглядом книги.   
2. Відомості про книгу, записані на каталожну картку, називаються:
- бібліографічний опис;
- бібліографічний посібник;
- рекомендаційний покажчик;
3. Які дані записуються на каталожну картку?
- колір книги;
- заголовок книги;
- вік автора;
- імена персонажів.
4. Пригадайте, що пишеться у верхньому лівому кутку каталожної картки:
- розмір книги;
- шифр книги;
- адреса книги;
- вартість книги.
5. На що вказує лівий боковий шифр із каталожної картки?
- місце книги на полиці;
- рік видання;
- телефон бібліотеки;
- адреса бібліотеки.
 
Молодці! Нам приємно, що ви такі спритні та активні. Справились з усіма завданнями. І це дає  право бажаючим прийняти участь в дублер-шоу “Бібліотекар на годину”.  
 
Бібліотекар 2. 
Друзі, коли ви складали рейтингові списки кращих книг для підлітків за версією учнів _____ класу, ви пропонували лише по 10 книжок, та це лише вершина айсберга. Адже хороших книг насправді дуже багато, треба лише обрати ті, що будуть вам до душі. 
Знаючи автора і назву книжки ви з легкістю і дуже швидко перевірите її наявність в бібліотеці!
 
Бібліотекар 1. 
Читайте з насолодою, адже читання окрилює! 
 
 
 
Укладач                   Н.Озерна, методист 1 к.