Дискусія.

Програма:

1.  Вступне слово ведучого.

2. Оголошення теми, умов дискусії:  виступ учасників  не  більше  як  20 хвилин, запрошення до обговорення питань інших присутніх. Бажано, щоб ведуча передала слово спікеру – спеціально запрошеній для проведення дискусії людині, яка є фахівцем-педагогом, або психологом і здатна спрямувати русло дискусії у  напрямку пошуку шляхів підвищення ролі книги і читання як джерела знань і одного з найвагоміших важелів розвитку людини.

3.  Підведення підсумків. Короткий аналіз висловлювань учасників дискусії.

Вступне слово. 

Шановні гості!  Ми запросили Вас на дискусію  «Право не читати. Що з цього виходить» з метою обміну думками по проблемі читання, яка хвилює сьогодні багатьох: батьків, вчителів, науковців, бібліотекарів. 

Як сталося, що проблема читання стала наскільки важливою? Свій вибір у житті кожна людина робить сама. Можна багато розповідати про вплив тих, чи інших обставин, але ми знаємо, що саме наш, особистий  вибір має велике значення і наслідки.   

Право не читати. Наскільки актуально це право сьогодні? Цифрові комунікації  сьогодні замінили  живе спілкування на електронне. Наші сучасники надають перевагу інформації з Інтернету, паперова література і візити в бібліотеку для багатьох стали чимось екзотичним. 

Але вчені з цього приводу вже давно б’ють на сполох. Здавалося б, все стає набагато простішим і мобільним. А з другого боку – доведено, що цифрова культура веде до примітивізму, люди не вміють вільно мислити. 

Німецька журналістка і блогер Енні Мюллер у своїй «Сповіді книгомана», звертаючись до своїх однолітків, написала у своєму блозі про десять переваг тих, хто читає книги і зробила висновок: «… запам’ятай – ті люди, які читають книги, завжди будуть керувати тими, хто дивиться телевізор! Мотивує, чи не так?» 

Пропоную такий девіз  нашої дискусії: «Сьогодні читач – завтра лідер!». Ми визначили тему нашого  сьогоднішнього обговорення, і я хочу представити учасників нашої дискусії (представляє спікера, учасників, оголошує умови дискусії, наприклад, виступ кожного учасника не більше 20 хвилин, запрошення до обговорення інших учасників заходу, підведення підсумків і короткий аналіз висловлювань учасників дискусії, додержання регламенту виступаючими) . 

 
 

Отже, надаю слово спікеру - … 

Примірні питання для дискусії:

1. Сучасна цивілізація надала людині так багато можливостей для розвитку, що вміння читати уже нічого не вирішує. Чи погоджуєтесь ви з цією думкою?

2. Давньому філософу належить вислів: «Будинок, у якому немає книг, подібний до тіла, у якому немає душі». Як на Вашу думку, що хотів сказати цими словами філософ?

3. «Посидіти в Інтернеті, подивитися телевізор куди цікавіше, ніж читати книги. Мені шкода тих, хто багато читає». Вам близька така думка? Якщо ні, то чому Ви вважаєте інакше?

4. Прикметою часу стало невміння сучасної молоді виразити себе в слові. Читання сьогодні не є достоїнством. Як можна змінити цю тенденцію? Ваше ставлення до висловлювання Вольтера: «Читаючи авторів, які гарно пишуть, звикаєш гарно розмовляти».

5. «Є злочини набагато гірші, ніж спалювати книжки. Наприклад – не читати їх». Ваше розуміння висловлювання письменника Рея Бредбері.

6. Є така англійська поговірка: «Не виховуй дітей. Вони все одно будуть схожі на тебе. Виховуй себе». Як ви думаєте, чи може доросла людина   відмовитись від «права не читати» і прищепити  любов до читання дитині на своєму прикладі? Чи можливо це?

7. Чи пов’язані, на  Вашу думку, успіхи в читанні з досягненням життєвого успіху?

 
Підсумки. 

Обговорення теми «Право не читати. Що з цього виходить» звучить сьогодні актуально і цікаво. 

Все починається з дитинства. Колись Альберта Ейнштейна запитали, як можна зробити дітей розумними. Його відповідь була простою і мудрою водночас: «Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумними, читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб вони стали ще розумніше, читайте їм ще більше казок». 

Часто батькам ніколи почитати з дитиною книгу – адже набагато простіше включити телевізор, дати в руки планшет – тобто замінити слово картинкою. Від цього дійства ніякого зацікавлення книгою не з’явиться ніколи. 

Читання – це велика і складна праця. Якщо вплив ЗМІ та інтернет-технологій вищий за вплив батьків, дитина навряд чи стане активним читачем і думаючою людиною. Якщо в родині не читають дорослі, зацікавити таку дитину читанням майже не можливо.

Американський письменник Ніл Гейман у своїй статті «Чому наше майбутнє залежить від читання» (http://fit4brain.com/7524) наводить такий приклад: у США сьогодні, у двадцять першому столітті, дуже динамічно розвивається індустрія будівництва приватних в’язниць - це дозволяє зменшувати витрати державного бюджету. Здавалося б, як можна вирахувати, скільки в’язничних камер знадобиться через 10-15 років? Якою буде кількість в’язнів?  Як з’ясувалося, алгоритм дуже простий. Бізнесмени замовляють опитування, під час яких з’ясовують, яка кількість 10-11 річних дітей не вміє, або дуже мало читає, особливо для свого задоволення. «Зрозуміло, - пише Ніл Гейман. - Не можна сказати, що в освіченому суспільстві немає злочинності. Але взаємозв’язок між цими фактами очевидний».  І наостанок:  Ніл Гейман підкреслює, що «Якщо ви не цінуєте бібліотеки, це означає, що ви не цінуєте інформацію, культуру та розум. Ви не чуєте голосів минулого і наносите шкоду майбутньому… бібліотека – це водночас «дозвілля, притулок і доступ до інформації».

Всесвітня організація охорони здоров’я включила освіченість (в тому числі вміння читати і писати) в число 12 найважливіших показників, що визначають здоров’я нації.  ВОЗ стверджує, що читати потрібно для того, щоб повноцінно жити: пізнавати навколишній світ, отримувати освіту, вирішувати складні життєві проблеми, повноцінно переживати різні психологічні стани, радіти, співпереживати, дивуватися. 

Книги формують світосприйняття, переконання, цінності, особисту філософію. Читаючі гарні книги людина поглиблює погляд на оточуючий світ, впевнюється або змінює свої переконання. Книги допомагають розвивати логічне мислення, розвивають уяву, уміння  мислити і розмірковувати. Книги мотивують і надихають на покращення себе і досягнення більших результатів. Відчуття краси, смаку, розуміння життя ми отримуємо завдяки читанню гарної літератури. Як підсумок – покращується освіченість, покращується словарний запас людини, що читає, підвищується їх самооцінка.

  

Додаток 1.

ДЕКЛАРАЦІЯ ПРАВ ЧИТАЧА

Даніель Пеннак (нар. 1.12.1944; французький вчитель літератури і письменник, автор детективів і книжок для дітей)  в своєму есе «Наче роман» виділив 10 прав читача:

1. Право не читати.

2. Право перескакувати.

3. Право не дочитувати до кінця. 

4. Право перечитувати.

5. Право читати що попало.

6. Право на боваризм, тобто на романтичні мрії (або на відсутність чіткого розмежування фантазії і реальності)

7. Право читати де попало.

8. Право розуміти по-своєму.

9. Право читати вголос.

10. Право мовчати про прочитане.

pravo1
 

Додаток 2.

= Сповідь книгомана =                     Енні Мюллер

Журналістка, письменниця і блогер Енні Мюллер написала справжню сповідь книгомана, в якій розказано, як зміниться твоє життя під впливом книг. Так що вимикай свій телевізор, сховай пульт подалі і читай, які ще існують причини, чому ти повинен почати читати.
 
Я хочу зізнатися. Я залежна.
Це відбувається майже на протязі всього мого життя. З тих пір, як я була дитиною. Мені варто було б просити про допомогу. Але я не буду.
Я просто повернуся в книжковий магазин. Повернуся в бібліотеку. Повернуся до моєї нескінченної черги електронних книг. Повернуся до моїх переповнених полиць.
Вони знають мене. Вони люблять мене. Тут є все, що мені потрібно. Чому я повинна зупинитися?
І чому б тобі не почати? Коли ти читаєш більше, життя змінюється. Ось як це відбувається.
 
1. Ти знайдеш безпечний спосіб втекти від невдач, стресів і нудьги власного життя.
 
Немає необхідності звертатися до таблеток або алкоголю. Заощаджуйте свої гроші. Купи книги або завантаж  декілька електронних книг з тисяч, які перебувають у вільному доступі. Завернись в історію. Загубися в іншому світі. Переселися зі своєї голови в голову героя книги.
Це швидко. Це економічно. Це мобільно: твій особистий шлях евакуації, коли світ стає забагато важким.
І хто буде дивитися на тебе зверхньо за просте читання книг? Я нікому не скажу, що відбувається насправді. Обіцяю.
 
2. Ти виявиш, що у тебе є сім'я.
 
Гаразд, я знаю. У тебе є батьки і, можливо, брати і сестри, а ще ціла юрба тіточок, дядьків, бабусь і дідусів.
А може бути, і немає. Може бути, ти відчував себе самотнім у цьому світі. Покинутим.
Є ти дійсно таким чи просто відчуваєш, що абсолютно не вписуєшся у власну сім'ю, - ти можеш стати завзятим читачем і знайти нових родичів. Це всесвітня, повністю відкрита і дійсно прекрасна сім'я.
Це сімейство читачів. Книголюбів. Літературних наркоманів. Бібліофілів. Стань одним з нас, і ти знайдеш споріднені душі в кожному куточку земної кулі. Звичайно, у нас є сигнал, схожий на таємному сімейному рукостискання. Просто дістань книгу і почни читати. Це все, що потрібно.
Ми побачимо тебе. Ми дізнаємося. Ми будемо поруч завжди, коли тобі буде потрібно.
 
3. Ти станеш частиною позачасової глобальної розмови.
 
Книги - це спосіб, за допомогою якого минуле спілкується з нами. До того ж це спосіб спілкування між культурами, країнами, соціальними класами та групами.
Книги дають нам увійти в інші життя і світи ненав'язливо, але при цьому з повним зануренням.
Так, це приголомшливо. Ти ніколи не хотів бути кимось іншим, піти кудись ще, пережити щось, що ти не міг випробувати у власному житті?
Все це є в книгах. Ти все ще чекаєш?
4. Ти навчишся говорити красиво.
 
Читання є найбільш безболісним способом поповнити свій словниковий запас, поліпшити правопис і розширити граматичні компетенції. Читай більше, і ти зможеш самовдоволено хихикати, коли твої друзі будуть допускати помилки в статусах соцмереж. Ти зможеш виправляти їх. Ти станеш Граматичним Тираном, як і завжди мріяв.
 
5. Ти полюбиш черги, зупинки і зали очікування.
 
Це може стати переломним моментом в твоєму житті, правда. Замість того щоб нетерпляче переступати з ноги на ногу, пихкати і зітхати або висловлювати твої гнів і невдоволення будь-яким соціально прийнятним способом, можна просто... читати. Ти всього лише дістаєш цікаву книжку з кишені або сумки, і у тебе з'являються розвага, спілкування та інтелектуальна стимуляція - все в одному флаконі. Моя подруга каже, що читання дає їй «здатність бути щасливою в будь-який час, в будь-якому місці, навіть коли очікування триває нестерпно довго».
Це суперсила, якої потребує кожен.
 
6. Ти станеш більш приємною людиною.
 
Можливо, тобі не дуже-то і хочеться ставати більш приємним, але оточуючі точно будуть не проти.
Можливо, ти ніколи не був жертвою расизму, насильства або убогості. Можливо, ти не знаєш, як це - страждати від нерозділеного кохання. Можливо, тобі легше критикувати, ніж співчувати.
Читання не змінить це повністю (мій «критикометр» все ще в доброму стані, і це після десятиліть постійного читання), але воно допоможе тобі задуматися, перш ніж засуджувати. І співчувати не замислюючись. Тому що, коли ти переживаєш інші життя через книги, ти починаєш бачити життя у світі навколо тебе. Життя, про які ти нічого не знав раніше.
У тебе з'являється трохи більше розуміння. Трохи більше інтересу. Трохи менше «ми проти них» і набагато більше «ми всі разом».
 
7. Ти багато чого дізнаєшся.
 
Навіть якщо ти читаєш фантастику, ти можеш дізнатися досить багато про культурний вплив, відносини, історії, страхи, людську психологію, різні прояви духу, наслідки війни, способи, за допомогою яких роботи захоплять світ, і хитрощі, завдяки яким супергерої примудряються зберегти свої плащі в чистоті.
Це все дуже корисна інформація.
Хочеш дізнатися більше? Читай науково-популярну літературу. Біографії, історію, книги про поточні події. Жартую, книги по поточних події можеш пропустити. Замість них читай історичну літературу, так ти дізнаєшся про сьогодення набагато більше.
Філософія. Психологія. Мемуари. Книги «зроби сам». Якщо ти цікавишся чим-небудь, ти зможеш знайти книгу про це. Або цілий розділ книг. А якщо не знайдеш, може тобі варто її написати?
 
8. Ти виявиш, що був дурніший, ніж думав.
 
У той час, коли ти ще не був залежний від читання, ти вважав, що судиш досить неупереджено, вірно?
Ну, признайся. Я не буду сміятися. Ти думав, що знаєш багато, маєш широкі погляди на життя і досить точне уявлення про те, як влаштований світ. Потім ти почав читати.
Можливо, перші книги не так вже й змінили ситуацію. Вони, ймовірно, безпечно зберігали тебе в зоні комфорту. А потім один з членів твоєї нової читаючої сім'ї порадив тобі щось. «Ти повинен це прочитати», — сказав він. — «Це чудово. Правда». Ти так і зробив. І раптом ти зрозумів: те, що тобі здавалося таким знайомим, по-справжньому відомим, у чому ти був на 200% впевнений, насправді зовсім не так. І тоді ти відчув, як починає тріскатися твій мозок. І коли в тріщини потрапило світло, ти побачив істинний стан твого розуму: тьмяного, запорошеного, переповненого величезною кількістю припущень.Ти продовжував читати, і тріщин ставало все більше. Одне за іншим ці припущення зникали. Світла ставало більше. Повітря очищалося.
Ти почав заселяти свій розум різними речами: зображеннями, бесідами, ідеями, інформацією. Поезією. Фрагментами життя, які ти пережив через книги. Емоціями, які не належали тобі, але які ти відчував як свої. Реальними речами з реального світу замість сміття припущень і очікувань.
 
9. Ти відкриєш в собі творчий початок.
 
Коли ти наповниш свій розум свіжим матеріалом з усіх цих книг, почне відбуватися щось чудове.
Твій розум прокинеться. Насправді, творчість - це вміння створювати зв'язки. Всі ті люди, чиєю винахідливістю ми захоплюємося, займаються саме створенням зв'язків. У них є широка база даних, і вони не турбуються про роздільне зберігання інформації. Вони дозволяють поезії просочуватися в науку. Вони дозволяють вірі та історії бовтатися разом. Вони розуміють, що категорії можуть накладатися одна на іншу. Ми звикли вішати ярлики на речі: це дає нам ілюзію розуміння, але нерідко вона контрпродуктивна. Читання допомагає розірвати ярлики. Читання допоможе тобі заповнити розум будь-якою кількістю джерел і дозволити всім прекрасним ідеям змішатися і породити щось нове.
 
10. Ти розвинеш уяву і перестанеш боятися бути дивним.
 
Коли ти читаєш книгу, яка є продуктом чиєїсь уяви, ти починаєш більше довіряти власному і використовувати його. Яка прекрасна ідея - використовувати мозок у всьому його божевільному, приголомшливому потенціалі. Читання допоможе тобі в цьому. Якщо ти вважаєш себе дивним, просто почни читати що-небудь з області сюрреалізму або наукової фантастики (або сюрреалістичної фантастики), і скоро ти відчуєш себе нормальною людиною в світі.
Звичайно, ти захочеш читати більше. І ти будеш робити це. І тоді твоя власна фантазія змішає прочитане з реальним життям, додасть його в твою унікальну колекцію інформації, досвіду і освіти. Хто знає, до чого це призведе?Хіба ти не хочеш дізнатися? Так чому ж ти ще не відкрив книгу?
І запам'ятай - ті люди, які читають книги, завжди будуть керувати тими, хто дивиться телевізор! Мотивує, чи не так? Мені відразу ж захотілося взяти в руки недочитану вчора книгу. І купити ще пару десятків на додачу до неї.
Поділися цією сповіддю зі своїми друзями, нехай і вони знайдуть для себе причини почати читати!
 

Додаток 3.

Яку користь отримує людина від такої корисної звички, як читання?

1. На перше місце я б поставила вироблення чіткого і ясного мислення та уяви. Подумати про прочитане і поміркувати, додумати за автора продовження і придумати власний фінал - дуже захоплююче заняття. Ми вчимося читати між рядків;

2. Читання книг робить людину грамотною. Перечитуючи тонни грамотно побудованих речень і правильно написаних слів, ми вчимося писати грамотно і без помилок. Особливо добре допомагає в цьому читання вголос. Сьогодні цей навик стає рідкістю;

3. Читання книг сприяє спілкуванню. Коли ти переповнений емоціями від нової та цікавої прочитаної книги, виникає потреба поділитися цим з друзями, значить з'являються теми для розмови і обговорення. Навички переказування, тобто викладу, формуватимуться поступово, з часом, ви станете відмінним оповідачем. Це буде об'єднувати навколо вас інших людей;

4. Від хороших книг людина розумнішає. Таких людей називають начитаними. Книги розширюють наш кругозір. Ми можемо підтримати бесіду на різні теми або бути компетентним і більше обізнаним у чому-небудь одному. Нас вже не зможуть назвати людиною, яка і двох слів зв'язати не вміє;

5. Книги розвивають пам'ять. Якщо ви любите вірші, то багато які з них знаєте напам'ять. Заучуючи і запам'ятовуючи, ми можемо застосовувати отримані навички в інших наших заняттях та діяльності;

6. Книги вчать співпереживати. Залишаючись наодинці з героями роману, ми стаємо з ними одним цілим і відчуваємо цілу гаму почуттів та емоцій при прочитанні. Читання книг народжує наші емоції;

7. Якщо книга добре оформлена, якщо в ній є красива графіка і картинки, все це сприяє формуванню правильного естетичного смаку;

8. Коли ми читаємо вголос, ми розвиваємо і покращуємо дикцію. Що дуже корисно для публічних виступів. Красива мова завжди є перевагою;

9. Читання книг з олівцем у руках допомагає навчитися виділяти головне і важливе, адже не секрет, що коли ми щось записуємо, ми покращуємо свою механічну пам'ять і інформація запам'ятовується набагато краще;

10. Читаючи книги, ми розробляємо свою систему сприйняття інформації через книги. У нас з'являється власна методика читання, за допомогою якої ми краще засвоюємо інформацію.

 

Додаток 4.

10 фактів про людей, які люблять читати

Дуже важко знайти людей, які читають для задоволення, а не просто тому, що так треба. Інтернет, ТБ, соціальні мережі замінили багатьом книги. Але існують ще люди, які читають і роблять це з великим задоволенням. І люди, які люблять читати, кращі від інших! А все тому, що вони... 

1. Як правило, вони більш витончені / вишукані. Читання дозволяє людям вникати в думки і реалії, які відрізняються від їх власних. Це допомагає їм вдосконалювати свою точку зору. Читання також сприяє розвитку інтелекту, мудрості, холоднокровності і терпінню. Також не варто забувати, що люди, які читають із задоволенням, можуть, як ніхто інший, сповна насолодитися такими дрібницями, як хороше освітлення, зручні меблі та смачний чай.

2. Вони більш інтелектуальні. Коли ви багато читаєте, ви багато чого дізнаєтеся. Якщо людина читає фентезі, де мова йде про ельфів і драконів, це не означає, що це дурне читання. Такі книги можуть бути наповнені життєвими уроками. Ви можете знайти безліч людей, які читають фентезі. І у них словниковий запас кращий, ніж у тих, хто читає різні журнали або не читає зовсім. Вони краще розуміють підказки, краще засвоюють нову інформацію. З ними також приємніше спілкуватися. А це дуже важливо у відносинах. Я не хочу сказати, що читаюча людина - це універсальний солдат, готовий до всього. Але від таких людей ви набагато рідше будете чути фразу «Я не знаю».

3. Вони творчі. Креативність важлива у відносинах. Після пари років відносин дуже важко здивувати свою другу половинку. Коли людина багато читає, він поглинає творчість авторів, немов губка. У всіх цих книгах викладаються ідеї, про які читачі могли і не знати. І якщо ви хочете дійсно тривалих відносин, то читають люди підходять для цього більше. Адже вони знайдуть спосіб підтримувати новизну у відносинах і зроблять їх цікавими. Вони просто будуть використовувати ідеї, про яких вони колись читали. 

4. Вони в душі все ще діти. А такі люди краще розуміють дітей, і вони знають, як з ними впоратися. Адже хороші стосунки рано чи пізно призводять до дітей. І давайте говорити чесно, саме такі люди можуть навчати наших дітей, поки вони ростуть. Такі люди знають безліч казок і навіть самі можуть їх придумати. Вони подбають про те, щоб діти справді були захоплені розповіддю. 

5. Він буде більш пристрасним коханцем. Ви читали коли-небудь зі смаком описану постільну сцену в романі? Вони дуже наочні, але не вульгарні. У світах, які описані в книгах, люди дуже пристрасні. І, як ми вже казали, люди, які читають, дізнаються дуже багато. А значить, книга може навчити бути пристрасним. 

6. Вони більш терплячі. Читання книг займає досить велику кількість часу. І зайнятим людям потрібні тижні, щоб прочитати книгу до кінця. Деякі ж можуть проковтнути кілька сотень сторінок всього за кілька годин. І в тому і в іншому випадку потрібно велика кількість терпіння. А терпіння - це навик, який потрібно відточувати роками. І люди, що читають, дійсно відточують його тривалий час. Такі люди будуть досить терплячі, щоб вирішити проблеми у відносинах. 

7. Вони багато чому вас навчать. Як ми вже неодноразово заявляли, що люди, які читають, знають багато. Вони прочитали безліч сторінок, і ці сторінки містять різні уроки. Адже не всі книги, які вони читають, - це фентезі, драми або романи. Такі люди люблять не тільки читати. Вони також люблять і вчитися. Їм це подобається. А це означає, що вони можуть багато чому навчити вас. Життя, відносини, техніка та інше. Хіба є для по-справжньому начитаної людини зовсім вже незрозумілі теми? Якщо і є, то він може про це прочитати.

8. Вам гарантовано особистий час. Читачі люблять читати. Це звучить трохи безглуздо, але дочитайте до кінця. Під час читання ми уявляємо пейзажі, людей і сцени, які описані в книзі. І коли нас відривають від читання, все обривається. І доводиться починати спочатку. Коли людина читає, вона не любить, щоб її турбували. А це означає, що у вас є час на себе. Ви можете поспати, прийняти ванну, сходити по магазинах або зайнятися тим, що вам подобається. 

9. Вони дійсно знають, що таке романтика. Вони читаю книги, що містять елементи романтики. Навіть якщо це фантастичний роман, написаний спеціально для молодих хлопців або чоловіків, в ньому буде романтика. Герої та героїні його книг переживають найгірші моменти в житті. Вони переживали і зраду, розлуку і відчай. Але, попри все, вони залишаються разом, подолавши всі труднощі. І якщо ви зустрінете людину, яка читає, будьте впевнені, що вона знає про романтику все. А значить, ваше життя незабаром наповниться цієї самої романтикою. 

10. Вони знають, що таке турбота. Книги зроблені з паперу. А папір - дуже крихка річ. Вона може бути знищена вогнем, водою, та й просто часом. Тож будьте впевнені, що люди, які читають, знають, як подбати про свої речі. Адже їм захочеться читати свої книги знову і знову. Можете не сумніватися, що такі люди будуть дбайливо ставитися не тільки до своїх, але і до ваших речей. Так і з вами вони будуть обходитися дбайливо. Звичайно ж, ви не річ! Просто ці люди дбайливо ставляться до всього, що їм дійсно дороге. В цілому, читаючі люди кращі за багатьох інших. Але будьте пильні! Не кожна людина, яка читає, саме така, яка описана в моїй статті. 

Джерело: fakty.ictv.ua http://fakty.ictv.ua/ua/index/read-news/id/1531092

 
***
 
В підготовчий до дискусії «Право не читати» період пропонуємо організувати в бібліотеці інтерактивну книжкову виставку «Бібліошопінг, або Ви маєте право не читати». Мета даної виставки – залучення користувачів до створення виставки і демонстрації найкращих, з їх точки зору, книг  з фонду Вашої бібліотеки. В разі, якщо користувач пропонує для експозиції книгу, яка у фонді відсутня, ставиться лист паперу з назвою книги, яка, на погляд організаторів виставки заслуговує на те, щоб бути прочитаною (або копія обкладинки книги, взята з Інтернету).
Для молодих користувачів можна організувати виставку «Книжковий дрес-код», на якій презентувати книги, котрі у новочасному суспільстві вважаються обов’язковою складовою іміджу сучасної людини, а саме книги П.Коельйо, Х.Муракамі, Сімони Вілар (Наталії Гавриленко), С.Жадана, В.Шкляра, А.Куркова, М.Іванцової, А.Кокотюхи, Л.Дереша, І.Роздобудько та ін.; виставку однієї книги Данціг Шарля «Навіщо читати» (ДАНЦІГ Ш.  Навіщо читати/ пер. З фр.Зої Борисюк.-Львів: Вид-во Анетти Антоненко, 2015.-216 с).
 
 
Укладач             Л.Опришко, головний методист