Літературний урок для учнів 7-9 кл.
 
Підготовча робота:
організація виставки однієї книги Шона Кові “Сім звичок високоефективних підлітків” 
 
Бібліотекар. 

Юні друзі, доброго дня! Раді вітати вас у бібліотеці, де тисячі книжок на ваш вибір і ваші уподобання. Але сьогодні хочеться  звернути  увагу лише на одну книгу. Ось вона представлена на виставці однієї книги. Це книга американського письменника Шона Кові “Сім звичок високоефективних підлітків”

На жаль, в Україні практично не має сучасної підліткової літератури. І навіть якщо ви скептично ставитесь до літератури, до читання, цей твір, що вважається найкращою працею з практичної психології для підлітків, заслуговує пильної уваги. Багато з вас не читають книжки і закидають їх подалі, так? 

Шон Кові також належав до таких. Але послухайте: це не просто книга, це справжня пригода. Якщо почнете читати, то вам буде весело й цікаво, бо книжка напакована карикатурами, мудрими думками, знаменитими цитатами і потужними історіями про реальних підлітків з усього світу... Ну, і ще є там кілька сюрпризів...

Скажіть, друзі, чи згодні ви з тим, що ваше життя зараз — це вже не дитячий садочок. Справжні джунглі, ось що воно таке, так? А саме ця книга може виявитися компасом, щоб у тих джунглях зорієнтуватися. Вона написана спеціально для вас, підлітків, і геть уся цікава.

Ми всі підлітки у відставці, і добре пам'ятаємо, як воно — бути підлітком. Присягаюся: це так, наче твої емоції постійно катаються на американських гірках (хоча ми реально на них не каталися). 

Ой, як пригадаєш ті роки, так і думаєш, як  вижив. Чого варте перше висміяне кохання! А купа всього, що треба зробити, а часу нема. Тотальний стрес. Рятуйте! Куди не глянь, всюди хтось розумніший, вродливіший, популярніший. Безкінечні дієти. Справи в школі не дуже. Депресії. Відчуття того, що життя летить шкереберть. І це — реальні проблеми. Реальне життя, яке не можна просто взяти і вимкнути. Але це все можливо. Шон Кові вручає набір інструментів, щоб давати раду з реальним життям. Що ж це за інструменти? Кортить дізнатися? А це сім  звичок високоефективних підлітків, або, іншими словами, сім рис, спільних для всіх щасливих та успішних підлітків у світі.

Друзі, я зараз вам зачитаю цитату, а ви здогадайтесь, про що йде мова, згода? 

“Я — твій постійний супутник. Я — твій найкращий помічник і найважчий тягар. Я штовхатиму тебе вперед або, навпаки, стримуватиму, щоб у тебе нічого не вийшло. Я цілковито в твоєму розпорядженні. Ти можеш запросто доручити мені половину того, що робиш, і я виконаю швидко й точно.
Мною легко керувати — просто треба поводитися зі мною твердо. Покажи мені точно, як ти хочеш щось робити, і  вже за кілька разів я робитиму це на автоматі. Я — слуга всіх великих людей; але, на жаль, також і всіх невдах. Це завдяки мені великі люди стали великими. Це через мене невдахи стали невдахами.
Я не машина, але працюю з машинною точністю — і з людською тямущістю. Можеш налаштувати мене на щось творче, можеш — на щось руйнівне. Мені однаково.
Прибереш мене до рук, навчатимеш мене, поводитимешся зі мною твердо — покладу тобі до ніг весь світ. Даватимеш мені волю — я тебе знищу.” 

То хто ж це?  (Учні відповідають). Так, це звичка.

І ось саме про сім звичок високоефективних підлітків йде мова у цій книзі.

Світ змінюється. Ще зовсім недавно не було Фейсбука і Твіттера, не було смартфонів, не було онлайн-телебачення та онлайн-кінотеатрів. Ото нудота! Та навіть попри всі ці зміни дещо таки не змінилося. Не змінилася можливість вибору. Ми й далі здатні вирішувати, що робити зі своїм життям. Не змінилася важливість стосунків. Стосунки й далі найважливіша для нас річ. А ще не змінилися принципи — як-от відповідальність, далекоглядність, робота в команді, служіння, оновлення. Вони й далі в силі.

Саме тому сім звичок ніколи не вийдуть із моди: вони засновані на тривких, непроминальних принципах. Навіть більше: що божевільнішим ставатиме світ, то суттєвішими ставатимуть сім звичок. Завжди буде потреба в проактивній та ініціативній позиції. Завжди буде потрібно намагатися зрозуміти інших, перш ніж очікувати на їхнє розуміння. Сім звичок нікуди не поділися.

Друзі! Признайтесь, що у кожного з вас були, є чи будуть, на жаль, проблеми зі стосунками: із друзями, хлопцем чи дівчиною, мамою й татом, тіткою й дядьком — список можна продовжити. Отож ніхто не самотній у проблемах зі стосунками.

А також практично всі ви, підлітки, хочете змінитися на краще, так? Хтось хоче почати краще вчитися, хтось скинути зайві кілограми, хтось вибратися з депресії і всяке таке. Якщо хтось із таких — отже і він хоче змінитися на краще!

А сім звичок направду працюють, і то на відмінно! Серед іншого, вони допомагають перемагати недоліки, зав'язувати дружбу, мудріше ставитися до побачень і сексу, ліпше вчитися, панувати над своїм життям, підвищувати самооцінку, а ще — хоч вір, хоч ні — ладнати зі своїми батьками!

Чи бажаєте ви, юні друзі, щоб ніхто і ніщо не могло вас розізлити чи зіпсувати день? Щоб у вас був вдалий чи не вдалий день не від того, чи така-то людина з вами захотіла балакати, чи щось сталося або не сталося і всяке таке? Бажаю вам навчитися переживати усе це з усмішкою. Не чекайте, що хтось зробить ваш день вдалим. Навчіться його робить самі. Повірте, що це зовсім не складно! 

Я впевнена, що ви мусите щодня справлятися з багатьма поганими речами. Буває, не вдається зачіска. Буває, що люди плещуть про тебе гидоту. Буває, батьки розлучаються. Всяке трапляється.

Ви зараз живите у час інформаційних технологій. Завдяки Інтернету у вас напохваті весь світ. Хочеш про щось довідатись? Достатньо поґуґлити! Хочеш чогось навчитися? Заганяй у пошук на Ю-Тубі! А з допомогою смартфону будь що можете довідатись чи зробити високоякісне фото. Скрізь нові можливості. Але ж великі можливості тягнуть за собою велику відповідальність.

Тож насолоджуйтесь виданням “Сім звичок високоефективних підлітків”, створеним для вас, юного покоління доби Інтернет. Ця книга допоможе вам дійти із того місця, де ви є зараз, туди, де хочете опинитися в майбутньому. Ваші цілі, мрії, плани — усе це здійсненне й досяжне. Просто потрібно знати, що допоможе правильно рухатися обраним шляхом. Ця книга вже стала для мільйонів підлітків школою самоповаги та успіху. Ознайомтесь із книгою. Можливо для більшості з вас вона стане настольною книгою і допоможе у вирішенні багатьох проблем. 

А ще хочу зачитати вам 11 правил успіху для молодих людей, які назвав Білл Гейтс, виступаючи перед старшокласниками. Це правила, про які ви ніколи не дізнаєтеся у стінах школи:

1) Життя несправедливе — звикайте до цього факту.

2) Світу наплювати на твоє самовідчуття та самоповагу. Світ чекає від тебе яких-небудь досягнень, перш ніж прийняти до уваги твоє відчуття власної гідності.

3) Дуже малоймовірно, що тобі почнуть платити 40 тисяч на рік відразу після закінчення школи. Ти не станеш віце-президентом компанії з лімузином та власним водієм, поки не заслужиш цього.

4) Якщо ти думаєш, що твій вчитель строгий і вимогливий, - почекай знайомства з твоїм босом. На відміну від учителя, кар'єра боса залежить від того, як ти справляєшся зі своїми завданнями.

5)   Обсмажувати бургери в Макдоналдсі — не нижче твоєї гідності. Твої прадіди назвали б будь-яку — навіть таку — роботу “добрим шансом”.

6)  Не поспішай звинувачувати у кожній своїй невдачі своїх батьків. Не ний і не носися зі своїми невдачами, вчися на них.

7) До твого народження твої батьки не були такими нудними та нецікавими людьми, якими вони здаються тобі зараз. Вони стали такими, заробляючи на твоє безтурботне дитинство, перучи твій одяг і слухаючи твою нескінченну балаканину про те, який ти класний. Тому, перед тим як вирушати рятувати ліси Амазонки від знищення жадібним поколінням твоїх батьків, спробуй для початку навести порядок у своїй кімнаті. 

8) Твоя школа відмінила поділ на переможців і лузерів, життя — ні. У деяких школах припинили ставити погані оцінки і дозволили скільки завгодно разів здавати тест. Це не має ні найменшого відношення до того, що відбувається в реальному житті.

9) Життя не розділене на семестри, літніх канікул в ньому не існує, і дуже мало роботодавців  зацікавлені в тому, щоб допомогти тобі знайти твоє власне “я”. Тобі доведеться робити це в твій особистий час.

10) Не плутай реальне життя з тим, що показують по телевізору. У житті людям доводиться більшу частину часу проводити не в кав'ярні, а на робочому місці.

11) Підтримуй добрі стосунки з “очкариками-ботаніками”. Швидше за все, один з них коли-небудь стане твоїм начальником.

 Бажаю вам всього найкращого в побудові майбутнього — такого сліпуче осяйного, що треба темні окуляри вдягати!

*
КОВІ Ш. Сім звичок високоефективних підлітків : путівник підлітка до успіху /Шон Кові ; пер. з англ. Р.Паранько. - Львів : Видавництво Старого Лева, 2015.-251 с.
відділ ОВЄФ і МБА центральної б-ки
 
 
 
Укладач                   Озерна Н.І., методист 1 к.