Книжкова виставка-біографія

Цитата до виставки:

«Він схожий на планету, 
Відкриту та непізнану людьми. 
У вічність відійшов, але не канув в Лету 
І словом пристрасним іде на Ви 
Супроти зла, нещирості, свавілля, 
Супроти сірості й пустопорожньої брехні».
                                            Лана Світ  20.03.03
 

Розділи виставки:

1. Хрестоматійний і сучасний. Невіртуальне життя письменника і людини

 Цитата до розділу:  «Митець має бути оптимістом, нести людям сонячність життя, радість зорі». (Гончар О. Щоденники. У трьох томах.Т.2.-К.:Веселка, 2003.-С. 337)

2. «Вишні в убранні білім мене виглядають з війни»  або «Мене війна веде все далі» 
(Військова проза О.Гончара)

Цитата до розділу:  «… а таки ж звершив свій синівський обов’язок перед Україною! Двічі пролив кров на українській землі: вперше – на Правобережжі, вдруге – на Лівобережжі… То це ж таки чогось варто?» (Гончар О. Щоденники. У трьох томах.Т.3.-К.:Веселка, 2004.-С. 28)

3. «… Так пахне наш степ»  

Цитата до розділу: «Україна – країна краси! Так думаєш, куди б не їхав: чи в Карпати, чи в степи, чи на Сумщину…» (Гончар О. Щоденники. У трьох томах.Т.1.-К.:Веселка, 2002.-С. 364)

4. Олесь Гончар: життя після життя 

Цитата до розділу: «Хранімо сонячно і ревно …
                                     Безсмертне слово Гончареве»        В.Кулик
 
 
Варіативність виставки-біографії:

Варіант 2.

Цитата:

 «Олесь Гончар — сумління України, 
Любов пречиста. 
Пісня і зоря. 
По духу вірний 
правнук Кобзаря, 
Великий син великої родини. 
Він наш увесь. 
Він твій митець і мій. 
Улюбленець вкраїнського народу. 
Він — втілення думок його і мрій, 
Палкий поборник правди і свободи».  
Кононенко Д. Мов тронка у степах…
 

1. Небуденна особистість свого часу, письменник, інтелектуал, громадянин, патріот   або Інтелектуал світу, син Дніпра… О.Гончару - 100 

Цитата до розділу:  «Письменник – нервова клітина нації» (Гончар О. Щоденники. У трьох томах.Т.1.- К.:Веселка, 2002.-С. 417)

2.Співець мужності, поет людської чистоти 

Цитата до розділу: «Справжній письменник повинен прагнути того, щоб читачі глянули на себе, на свій народ його очима. Твій обов’язок навчати їх людяності, терпимості, почуття гідності й самоповаги, не віддільної від почуття поваги до інших». (Гончар О. Щоденники. У трьох томах.Т.2.- К.:Веселка, 2003.-С. 391)

3.Будівничий соборів наших душ 

Цитата до розділу: «Дай, Боже, вивершити «Собор»! … Ненавиджу тупих, самовдоволених, великих горлянками та черевами і дрібних духом, пігмеїстих думкою…. Не хочу бути біля їхніх корит. Іду з ними на бій» (Гончар О. Щоденники. У трьох томах.Т.1.- К.:Веселка, 2002.- С.410)

4.Мистецький набуток Олеся Гончара 

Цитата до розділу: 

А поки ми, заплутані в тенетах 
Лжеправди, за софітами не бачимо Зорі 
І молимося новим ідолам в багетах, 
На сполох б'є Собор Його душі.      Лана Світ                     

 

Звернення: 

«Олесь Гончар… Цього року ми святкуємо 100-річчя з дня народження великого українського письменника і гуманіста. Які б зміні довкруги не відбувалися, Олесь Гончар не сходить з його прижиттєвої висоти. Він народився і жив в Радянському Союзі, але його постать на тлі тієї епохи постає як феномен в українському вимірі. Щира, незрадлива любов письменника  до України, уселяє віру в майбутнє нашого народу. Як світло незгасної зорі, з нами його твори, публіцистичні виступи, щоденники».

 

Шановні колеги!

З метою популяризації творчості О.Гончара пропонуємо провести бібліографічний привал за творами Олеся Гончара «Будівничий соборів наших душ», усний журнал «Він був великим українцем», інформаційні годині «Моє життя – то частка життя мого народу», «У житті, у творчості, у спогадах». 

Для презентації виставки та проведення бесід за темою виставки використайте:

«ЛЮДИНА світу, син Дніпра»: До 90-річчя від дня народження О.Гончара: Біобібліографічна година /Полтавська міська ЦБС; Укл.Л.В.Опришко.-Полтава,2008.-14с.-(Серія «По них тебе, Полтавський краю, пізнаю. Дати і долі».Вип.19)

***

ДНІПРОПЕТРОВЩИНА читає Олеся Гончара: Регіональна кампанія до 95-річчя великого земляка: сайт Дніпропетровської ОУНБ [Екранізація творів О. Гончара; Літературознавчі матеріали про творчість О.Гончара; Сценарії заходів щодо творчості О.Гончара; О.Гончар. Мультимедійні презентації; Матеріали про О.Гончара; Відеоматеріали; Аудіокниги О.Гончара; Електронні книги О.Гончара; Організаційні документи; Хроніка подій кампанії] [Електронний ресурс].-Джерело доступу:  https://www.libr.dp.ua/Dn_OG/Dn_OG.htm

ГЕНІАЛЬНИЙ майстер слова Олесь Гончар: До 95-річчя від дня народження. Інформаційно-методичні матеріали:[сценарії масових заходів: літературний портрет, літературно-музичний вечір, літературні години] /Городоцька центральна районна бібліотека.-Городок,2013 [Електронний ресурс].-Джерело доступу:   http://ru.calameo.com/read/004108410f8bed6479a5d

ОСЯЙНА усмішка Олеся Гончара. Тематичний бібліографічний покажчик.Квітень,2008р./Київська  міська спеціалізована молодіжна бібліотека «Молода гвардія» [Електронний ресурс].-Джерело доступу:  http://msmb.org.ua/books/thematic_bibliography/152/

ПРАПОРОНОСЕЦЬ величі людських почуттів: До 90-річчя з дня народження Олеся Гончара. Віртуальна книжкова виставка/Здолбунівська центральна районна бібліотека [Електронний ресурс].-Джерело доступу:  http://lib.ukrsd.com.ua/index.php?name=Pages&op=page&pid=120

ГОНЧАР і Херсонщина  [Електронний ресурс] //Веб-сайт/Херсонська ОУНБ ім.О.Гончара.-Джерело доступу: http://krai.lib.kherson.ua/ukr-gonchar-8-6.htm

БУДІВНИЧИЙ СОБОРІВ НАШИХ ДУШ:сценарій літературно-музичного вечора, присвяченого 95-річчю від дня народження Олеся Гончара /Матеріали на допомогу бібліотекам у проведенні культурно-просвітницьких заходів. Вип.ХІІІ. [Електронний ресурс] //Веб-сайт /Івано-Франківська ОУНБ, лютий 2013р. Фахівцю бібліосервісу.-Джерело доступу:    https://lib.if.ua/prof/?p=683

ВІДКРИТИЙ лист родини Олеся Гончара щодо святкування 100-літнього ювілею письменника 3 квітня 2018 р.:[про створення музею-форуму при Інституті філології КНУ ім. Шевченка і повне академічне видання творів — як єдино правильне пошанування пам’яті письменника] [Електронний ресурс] // інтернет-видання «Слово Просвіти»,21.09.2017.-Джерело доступу:   http://slovoprosvity.org/2017/09/21/vidkrytyj-lyst-rodyny-olesya-honchara-schodo-svyatkuvannya-100-litnoho-yuvileyu-pysmennyka-3-kvitnya-2018-r/

СИЛА любові: Слово про Олеся Гончара: До 95-річчя з дня народження: Метод. рекомендації / Дніпропетровська міська централізована система публічних бібліотек для дорослих; Центральна міська бібліотека. Організаційно-методичний відділ.-Дніпропетровськ,2012.-29с.[Електронний ресурс].-Джерело доступу:  https://www.libr.dp.ua/.../Materiali%20Gonchar/Sila%20lubovi%20metod%20viskaz.d...

ОЛЕСЬ Гончар – син Придніпров’я: До 95-річчя від дня народження: Біобібліографічний покажчик / Упорядн.: Т.Бреславець, І.Голуб.–Дніпропетровськ:ДОУНБ,2013.–108с. (Сер. «Літературна Дніпропетровщина») [Електронний ресурс].-Джерело доступу:   https://www.libr.dp.ua/Dn_OG/Dn_OG.htm

ГЕНІАЛЬНИЙ майстер слова Олесь Гончар [Текст]: Бібліографічний покажчик / Уклад. О.М. Львович. – К.:ЦПРБ ім. О.С. Пушкіна ЦБС Оболонського р-ну,2008.– 20с. [Електронний ресурс].-Джерело доступу:  https://www.libr.dp.ua/Dn_OG/Dn_OG.htm

Цікаві факти про Олеся Гончара

*Олесь Гончар (1918-1995) — український письменник, літературний критик, громадський діяч. Лауреат Сталінської премії (1948), перший лауреат премії імені Тараса Шевченка (9 березня 1962), голова Спілки письменників України (1959–1971), академік НАН України (1978).

 *Народився в селі Ломівка в родині Терентія Сидоровича та Тетяни Гаврилівни Біличенків.

 *Після смерті матері, коли хлопцеві було 3 роки, його забрали на виховання дід і бабуся, саме вона замінила майбутньому письменникові матір. 

*Олександр Біличенко 1927 року при вступі до школи був записаний як Олесь Гончар. 

*У вересні 1938 року вступив на філологічний факультет Харківського державного університету. Після переїзду до Києва, вже ставши знаним письменником, він щороку навідувався до Ломівки – ховався тут від гамору міста і телефонних дзвінків, відшліфовував твори. Привозив сюди в гості й своїх іменитих друзів. 

*В житті письменника було чотири жінки-берегині: мама, Тетяна Гаврилівна Гончар-Біліченко, бабуся Прісина, сестра Шура та дружина. Мама, бо подарувала йому життя. Бабуся, бо казками, народними піснями, молитвою, любов’ю замінила Олесеві матір. Сестра, бо лікувала не тільки Олеся, а й всіх молитвою і словом. Дружина, Валентина Данилівна (Мала) Гончар, — мужня жінка, вона ніколи не скиглила, ніколи не жаліла себе, в неї «ніколи нічого не болить», була сильною особистістю, за що й припала до серця юного письменника.

 *Найприкріший факт: на 50-річний ювілей Олесь Гончар отримував не слова привітання і подарунки, а погром його славетного «Собору».  Саме багатостраждальний «Собор», як не дивно, пришвидшив одержання селянами паспортів. 

*Перше відображення трагедії Голодомору в радянській художній прозі – не повість «Марія» Уласа Самчука, як донині вважали, а «Стокозове поле» 23-річного Гончара!

 *Відповідь на питання чому письменник не переїхав у комфортніше житло, що йому пропонували, і чому його поява у видавництві призводила до паніки дівчат-друкарок, можна прочитати у останньому, дванадцятому розділі «Собор із «Собору», або Подорож Олеся Гончара до Мадонни». Олесь Гончар вів свій «Щоденник», у якому записував всі свої потаємні секрети.

 *Твори Гончара перекладалися на 67 мов, а творчий досвід письменника засвоюється і вітчизняними, і зарубіжними майстрами слова. 

*Нагороджений багатьма орденами та медалями. 

Помер 14 липня 1995 року. Похований на Байковому цвинтарі.

Джерело: http://dovidka.biz.ua/oles-gonchar-tsikavi-fakti/ Довідник цікавих фактів та корисних знань 

 
                                                                                                                                                
 
Укладач                      Л.Опришко, гол.методист