Рандеву з письменником та вікторина за його творами

(для учнів 5-6 кл.)

mark twain

Обладнання: Виставка-персоналія «Майстер слова з неперевершеним почуттям гумору». В оформленні використати цитати письменника: «Доброта – це мова, яку можуть чути глухі, а незрячі – бачити», «Якщо ви кажете правду, то вам не потрібно все запам`ятовувати», «Краще мовчати і видатися дурнем, ніж заговорити і розвіяти всі сумніви», «Клімат залежить від людей, які живуть навколо нас» «Можна смішити читача, але це пусте заняття, якщо у глибині книги не лежить любов до людей». 

Ведуча 1. Доброго дня, наші друзі! У всьому світі «батька» Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна знають і шанують як одного із самих дотепних авторів усіх часів, великого жартівника, неперевершеного майстра сміху.

Ведуча 2. Сміх Марка Твена – це потік бурхливої та веселої енергії, згодні? Від першої до останньої сторінки твору він повчає нас, читачів, сміючись над вадами людей і недоречностями їхнього життя. Його гумор спрямований на подолання всього, що заважає людині бути щасливою.

Ведуча 1. «Я з’явився на світ у 1835 році разом із кометою Галлея… Бог, напевно, вирішив: ось два чудернацьких явища, які неможливо пояснити…». Так про себе, про комету і про Бога міг сказати тільки трохи самовпевнений і дуже дотепний Марк Твен, письменник, що ще за життя став легендою. Семюель Ленгхорн Клеменс – справжнє ім'я Марка Твена –американського письменника, гумориста, сатирика, публіциста, видавця, який народився 30 листопада 1835 року в містечку Флорида (штат Міссурі) у сім'ї тенесійського купця Джона Маршала Клеменса і Джейн Лемптон Клеменc. 

Ведуча 2. Коли Марку Твену було 4 роки, його сім’я переїздить у містечко Ганнібал. Тут майбутній письменник провів дитинство, зустрів своїх друзів, про яких згодом розповів у повісті «Пригоди Тома Сойєра». Коли Семюелю виповнилося 12 років, його батько помер і щоб вижити, хлопчику довелося покинути школу і заробляти на життя. З 1851 займався набором (друком), написанням та редагуванням статей та гумористичних нарисів для газети «Ганнібальський журнал», власником якої був його брат Оріон. У 18 років він залишив Ганнібал і працював у друкарнях в Нью-Йорку, Філадельфії, Сент-Луїсі та інших містах.

Ведуча 1. Але зовсім не слава «золотого пера» вабила в ці роки юного Клеменса. Він виріс на величній Міссісіпі, тому, як і герої його творів, відчував поклик могутньої та сповненої казкової чарівності ріки. Грошей не вистачало, і в 1857 році майбутній письменник повернувся додому, де після двох років учнівства у лоцмана Хорейса Біксбі, якого він через багато років увічнить у книжці «Життя та Міссісіпі», і сам стає лоцманом. 

Ведуча 2. Роки, проведені Клеменсом на Міссісіпі, стали для нього справжньою енциклопедією народного життя. Саме тут знайшов свій літературний псевдонім, який запозичив із професійного жаргону моряків. Дослівно Mark Twain означає мінімальну глибину, за якої пароплав не ризикує сісти на мілину. Це словосполучення стало його новим ім’ям.

Ведуча 1. У 26 років Марк Твен став солдатом Конфедерації, але, швидко розчарувавшись у безглуздій жорстокій війні, де свої винищували своїх, вирушив з братом до Невади. Тут влаштувався працювати на срібний рудник і водночас писав гумористичні оповідання для газети «Терріторіал ентерпрайз». У 1864 році Семюель Клеменс перебрався до Сан-Франциско, де займався журналістською діяльністю у редакціях кількох газет. У цей час і прийшов до нього перший літературний успіх. Народ падав від реготу, читаючи його «Славнозвісну жабу-стрибунку з Калаверасу» (1865). Це оповідання принесло справжню славу починаючому письменнику і було визнано кращим твором гумористичної літератури

Ведуча 2. Як кореспондент Марк Твен багато подорожував. 15 грудня 1866 року молодий американський журналіст Семюель Л. Клеменс на туристичному пароплаві «Квакер-Сіті» відправився у кругосвітнє плавання в якості спеціального кореспондента газети «Дейлі Альфа Каліфорнія», він мав відвідати ряд країн: Францію, Італію, Грецію, Палестину і Росію. Усього за час подорожі до редакції надійшло близько 60 кореспонденцій зі звітом про плавання, а згодом листи, написані ним у дорозі, склали книгу «Простаки за кордоном», яка вийшла друком у 1869 році. 

Ведуча 1. Старе американське прислів'я говорить: «Єдиний чоловік, якому пощастило в коханні, – це холостяк». Марк Твен був одним з тих небагатьох одружених чоловіків, кому дійсно пощастило в коханні всупереч цьому прислів’ю. У 1870 році Марк Твен одружився на сестрі свого друга Олівії Ленгдон, яка була його єдиною любов’ю. 

Ведуча 2. У 1876 році світ побачила нова книга Марка Твена – повість «Пригоди Тома Сойєра», яка перетворила відомого гумориста не тільки на знаменитого американського письменника, але і назавжди внесла його ім'я в історію світової літератури. Дитинство – це цілий світ: яскравий, різноманітний, сповнений таємниць і загадок. У ньому завжди знайдеться місце для пустощів і розваг, для подвигів і безглуздих вчинків, для першого кохання і для перших зрад та розчарувань. Є люди, які на все життя в душі залишаються дітьми. Саме таким і був Марк Твен, бо інакше чи зміг би він так природно відтворити думки, переживання, прагнення маленького хлопчика Тома Сойєра та його друзів? 

Ведуча 1. На долю Тома Сойєра випадає багато пригод, серед них і небезпечних. Але він разом зі своїм другом Геком із честю виходить з усіх небезпечних ситуацій, виявляє свої кращі якості, хоч і завдає своїм близьким багато турбот.

Ведуча 1. Після завершення «Тома Сойєра» Твен почав роботу над історичною книгою про англійське середньовіччя – «Принц і жебрак» (1881). Цей твір мав не менший успіх. До 1884 року Марк Твен був уже відомим літератором і до того ж ще і став успішним бізнесменом. Він заснував видавничу фірму. Однією з перших книг, опублікованих власним видавництвом, стали його «Пригоди Гекльберрі Фінна» - роман, який став вершиною творчості Твена.

Ведуча 2. Після «Гекльберрі» Твен створив ще кілька романів, які й досі заворожують читачів. Серед них «Янкі з Коннектикуту при дворі короля Артура» (1889), «Роззява Вільсон» (1894), «Особисті спогади про Жанну д’Арк» (1896). Він друкує збірники оповідань та нарисів, сатиричні та публіцистичні твори, які користуються незмінним успіхом. Через десятиліття він повертається до своїх шедеврів і пише повісті «Том Сойєр за кордоном» (1894) і «Том Сойєр – детектив» (1896).

У 1901 році письменник одержав почесний ступінь доктора красного письменства від Єльського університету. У наступному році – почесний ступінь доктора права від Міссурійського університету. Він дуже пишався цими званнями. Для людини, яка у 12 років покинула школу, визнання його таланту ученими мужами знаменитих університетів було дуже приємним.

Ведуча 1. Життя Марка Твена було складним і насиченим багатьма зовсім не очікуваними подіями. Він пізнав злети і падіння, бував і багатим і бідним, вкладав свої гонорари в божевільні заміри та проекти й часто помилявся у фінансових справах. 

Письменник помер 21 квітня 1910 року. Під час похорону один з його друзів сказав: «Єдине горе, що Марк Твен заподіяв світу, – це те, що він помер».

Ведуча 2. Марк Твен - гуморист і сатирик, ніс людям велику віру в перемогу гуманістичних ідеалів над силами зла, обстоював своє право на критику негативної дійсності в рідній країні, яку любив і хотів бачити кращою. «Мої книги – вода, книги великих геніїв – вино. Воду п’є кожен», – так говорив письменник.

Ведуча 1. У США створено два музеї Марка Твена. Один розташований у м. Ганнібалі, його називають «Будинок Тома Сойєра». Маленьке містечко Ганнібал, де провів свої дитячі роки письменник, стало центром вшанування пам’яті митця. Ганнібал живе Твеном. Багато закладів міста використовує в назві імена Марка Твена і його героїв – Тома Сойєра, Беккі Тетчер, Гека Фінна. Не забутий і лиходій індіанець Джо – його ім'ям названий кемпінг. У крамниці тітоньки Поллі продаються вироби народних промислів, а в магазині місіс Клеменс – антикваріат, ляльки, меблі та ін. Кожного року з 30 червня по 4 липня в Ганнібалі проходять «Національні дні Тома Сойєра». Цей фестиваль, на який з’їжджаються сім’ями з усієї Америки, проводиться ось уже сорок років. Серед інших змагань є і фарбування паркану. 

Ведуча 2. Другий музей письменника працює у м.Гартфорді (Коннектікут). Надзвичайна популярність героїв Марка Твена спонукала вдячних читачів спорудити пам’ятник улюбленим героям дітвори. У центрі міста на великому Кардіффському пагорбі височіє пам’ятник двом хлопчакам – Тому Сойєру та Гекльберрі Фінну. Монумент, що багатьма вважається першим пам’ятником літературним персонажам, з’явився на світ 1926 року.

Ведуча 1. А ще на високому березі Міссісіпі стоїть бронзовий Твен і уважно вдивляється в річкові далі. «Людинолюбство було його релігією, і весь світ оплакував його, коли він помер» – ці слова написано на пам’ятнику, який поставили мешканці штату Міссурі своєму знаменитому земляку. 

Ведуча 2. Друзі, а про який твір Марка Твена ми сьогодні позабули згадати? (Діти відповідають). Так, я була впевнена, що це повість Марка Твена «Принц і злидар». 

Ведуча 1. Колись у середньовічній країні трапилось дивне. На троні опинився хлочик-злидар, а справжній спадкоємець престолу загубився серед великої, могутньої, але нещадної до свого народу країни. І що дивно — ніхто і не запідозрив підміни!

Ведуча 2. Чи могло таке бути? У реальності — навряд. А от у казці — цілком можливо. Але той, кого звали Семюелем Клеменсом менш за все хотів писати казку. Ні, він прагнув створити історичну повість. Ну, може, трохи скорегувати історію. «Може, це історична правда, а може, тільки легенда… Може, це справді було, а може, і ні, але воно могло бути… ».

Ведуча 1. Найбільш цінний відгук Марк Твен отримав від американської письменниці, автора знаменитої «Хатини дядька Тома» Гарієт Бічер-Стоу. При зустрічі з ним вона мовила: «Читаю вашого «Принца і злидаря» вже вчетверте. І знаю, що це найкраща книги для підлітків із тих, які були коли-небудь написані». Ви згодні, друзі? (Діти відповідають).

Ведуча 2. Завершуючи нашу зустріч, я пропоную вам вшанувати пам’ять письменника і взяти участь у літературній грі за мотивами його творів. (ведучі розділяють учасників заходу на дві команди, пропонують їм обрати капітанів, і пояснюють правила гри, яка складається з чотирьох геймів і будується на манер гри «Щасливий випадок»)

І гейм. Розминка. 

За хвилину команди мають дати якомога більше правильних відповідей, кожна з них оцінюється одним балом. Кількість балів підраховуються (за правильну відповідь – одна фішка певного кольору).

Ведуча 1. Запитання для першої команди:

 1. Назвіть справжнє ім’я та прізвище Марка Твена. (Семюел Клеменс)
 2. Місто, в якому відбувають події повісті. (Сент-Петерсберг)
 3. Ім’я молодшого брата Тома. (Сід)
 4. В який день тижня Том білив дощатий паркан? (У суботу)
 5. Вислів зі Святого Письма, який полюбляла цитувати тітонька Поллі. ("Хто попускає дитині, той псує її")
 6. Яку винагороду отримав Том від тітки Поллі за побілений паркан? (Яблуко)
 7. Як називався костюм, що його Том уже два роки надягав тільки в неділю? ("Другий костюм")
 8. Перше кохання Тома. (Емі Лоренс)
 9. Що подарував Томові у недільній школі директор та суддя? (Біблію)
 10. Назва хвороби, яку вигадав собі Том, щоб не йти до школи. (Гангрена)
 11. Ім’я шкільного товариша Тома. (Джо Гарпер)
 12. Як звали рудого кота тітки Полі? (Пітер)
 13. Назвіть ім’я хлопчика, що мав прізвисько "Кривава Рука". (Гек)
 14. Кого зустрів Том у печері? (Індіанця Джо)

Запитання для другої команди:

 1. Що означає псевдонім "Марк Твен"? (Мірка два)
 2. В якому містечку минуло дитинство Марка Твена? (У Ганнібалі)
 3. Ім’я двоюрідної сестри Тома. (Мері)
 4. Яку винагороду отримав Том від сестри за вивчені верші з Проповіді? (Складний ножик)
 5. Яку назву мав пароплав, якого вдавав із себе Бен Роджер, коли Том білив паркан? ("Великий Міссурі")
 6. На думку Гекльберрі, навіщо потрібні дохлі коти? (Зводити бородавки)
 7. Прізвище Беккі. (Тетчер)
 8. В якого літературного героя грав Том зі своїм другом Джо в лісі? (У Робін Гуда)
 9. Назвіть пароль Тома, Гека та Джо. (Кров)
 10. На яку хворобу хворів Том на канікулах? (На кір)
 11. Де ночував Гек, коли втік від удови Дуглас? (У порожніх бочках)
 12. Назвіть ім’я хлопчика, що мав прізвисько Гроза Морів. (Джо)
 13. Що Бен Роджер дав Тому, аби той дозволив йому попрацювати замість нього? (Яблуко)
 14. Назва зброї, яку Том і Гек знайшли в печері. (Рушниці)

Ведуча 2. Оголошую ІІ Гейм - «Щасливий випадок». (Запрошує по одному представнику від команд підійти до скриньки і пояснює ім правила: по черзі із скриньки витягнути запитання, зачитати його. Протягом 15 секунд його команда має дати правильну відповідь. Якщо відповідь неправильна, право оголосити свою думку з цього питання отримує команда-суперниця.

 1. Відомо, що Том за дозвіл побілити паркан отримав багато різних "коштовностей". Назвіть п’ять із них. (Яблуко, паперовий змій, дохлий пацюк на мотузці, дванадцять кульок, поламаний пищик, скельце від пляшки, порожня котушка, ключ, грудка крейди, скляна затичка від кафарки, олов’яний солдатик, двійко пуголовків, пістони, однооке кошеня, мідна дверна клямка, помаранчеві шкуринки, стара поламана рама від кватирки)
 2. Про кого ці рядки: "… аж ніяк не був зразковим хлопчиком у містечку"? (Про Тома)
 3. У кого друзі позичили візок, щоб перевезти гроші? (У Бонні Тейлора)
 4. Про кого ці рядки: "У цього хлопчика й витівки щоразу різні, тож не знаєш, чого й сподіватися"? (Про Тома)
 5. Назвіть імена трьох чоловіків, яких зустріли Том і Гек на кладовищі. (Мефор Поттер, індіанець Джо, лікар Робінсон)
 6. Пригадайте, як, на думку Гекльберрі, знаходять тих, хто потонув. (Стріляють із гармати над водою, щоб утопленик виплив нагору. Беруть хлібини, кладуть усередину срібло та пускають по воді, і там, де лежить покійник, хлібини спиняються)

Ведуча 1. ІІІ Гейм. Конкурс капітанів. У цьому конкурсі беруть участь лише капітани команд, які по черзі мають дати відповіді на запитання:

 1. Скільки потрібно було вивчити віршів, щоб отримати Біблію? (Дві тисячі)
 2. Скільки квитків та якого кольору потрібно було назбирати, щоб отримати Біблію? (Десять жовтих)
 3. Про кого так казали: "Він був нероба, безпритульник і розбишака"? (Про Гека)
 4. Хто з героїв повісті "був чарівним блакитнооким створінням з двома довгими золотистими кісками"? (Беккі)
 5. Назвіть предмет, що був схованкою для скарбу. (Скриня)
 6. Ким вирішили стати Том і Гек, обстежуючи коридори печери? (Розбійниками)

Ведуча 2. IV гейм. Гонка за лідером. 

Запитання для першої команди: 

 1. Якої фірми був ножик, що подарувала Тому Мері? (Барлоу)
 2. У кого грали Том, Гек і Джо на острові? (У піратів)
 3. Як називалися мінеральні утворення, що звисали зі стелі печери? (Сталактит)
 4. У кого мала заночувати Беккі після заміської прогулянки? (У Сьюзі Гарнер)
 5. Від кого тікали Том і Беккі у печері? (Від кажанів)

Запитання для другої команди:

 1. Як Том Сойєр назвав гурт розбійників, який він мав очолити? ("Ватага Тома Сойєра")
 2. Предмет, що допоміг Томові не заблукати в печері. (Клубок тонкої шворки для повітряного змія)
 3. Предмет, за допомогою якого намагався вибратися з печери індіанець Джо. (Мисливський ніж)
 4. Кому присвячена повість? (Дружині Марка Твена)
 5. Чим Том Сойер пригощав Беккі в печері? (Весільним пирогом)

Ведуча 1. Молодці! За результатами всіх геймів переможцями оголошується…

 

Складач:   Озерна Н., гол.методист відділу орг.-метод. та інформаційно-бібліогр.роботи ЦБ