Книжкова виставка
Скористайтеся добірками книг з Інтернет-сайтів, блогів, які зачіпають тему виставки:
20 КНИГ, які змінюють життя [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://blog.yakaboo.ua/knygy-yaki-zminuyut-zhytta/
15 ВСЕСВІТНЬО відомих книг для твого саморозвитку [Електронний ресурс].-Режим доступу: https://ua.1dea.me/blog/2017/15-books-for-selfdevelopment/
10 КНИГ з саморозвитку, які здатні змінити ваше життя [Електронний ресурс].-Режим доступу: http://www.kobu.kiev.ua
10 НАЙВІДОМІШИХ бізнес-книг, які надихають: Рецепти успіху: 10 найкращих книжок з бізнесу, які варто прочитати для саморозвитку [Електронний ресурс].-Режим доступу: https://espreso.tv/article/2017/02/03/byznes_knygy
КНИГИ про бізнес, успіх та мотивацію [Електронний ресурс].-Режим доступу: https://mizky.com/article/193/nonfiction-books
Життєвий досвід
Життєвий досвід, так чи інакше, є у кожної людини. Під життєвим досвідом зазвичай розуміється сукупність уявлень про світ, які дозволяють скласти індивідуальну думку про той чи інший предмет, особу або явище. Життєвий досвід, без сумніву, робить нас мудрими і сильними.
Проблема життєвого досвіду полягає в тому, що це знання про навколишню дійсність придбається кожною особою самостійно. Чужий життєвий досвід не відіграє ніякої ролі у становленні іншої людини. Як кажуть, кожен повинен набити свої шишки, зробити помилки, які допоможуть зробити правильні висновки, приведуть до кінцевої мети. Деякі люди не поспішають переймати чужий життєвий досвід, приймати на віру чиїсь переконання. Це відбувається тому, що нам важко уявити когось іншим правим, а своєю думкою зневажити. До того ж, чужий життєвий досвід часто стає протилежним нашому власному. Проблема життєвого досвіду полягає в тому, що не всі люди готові визнавати його наявність. Деякі охоче продовжують заперечувати отримані знання з тим, щоб якомога швидше постаратися забути минуле і пов’язані з ним проблеми.
Особливості життєвого досвіду
Що дає життєвий досвід особистості? Перш за все, можливість завжди мати вибір. Маючи певний життєвий досвід, людина володіє завидною свободою: вона сама вирішує, коли і як їй вчинити. Це чудова перевага, адже тільки вільну особистість можна назвати цілком такою, що відбулася і зрілою. При відсутності життєвого досвіду особистість буде губитися, шукати підтримки в оточуючих. Але чим старше ми стаємо, тим простіше приймати рішення. Поступово особа звикає брати відповідальність на себе, замислюватися про наслідки своїх кроків. Що входить в особливості життєвого досвіду? Розглянемо детальніше.
Індивідуальний досвід
Життєвий досвід однієї людини – це його непорушна істина. Вона не завжди відповідає уявленням і світогляду інших людей. Якщо для однієї найбільшою цінністю є сім’я і діти, то для іншої вкрай важливі кар’єра, зростання по службі. Було б неправильно звинувачувати опонента в тому, що він не відповідає вашим очікуванням. Проблема порозуміння між людьми полягає в тому, що вони не хочуть поступатися один одному, приймати відмінну від своєї точку зору.
Життєвий досвід – це найбільше благо, духовне багатство, до якого потрібно ставитися дуже дбайливо. Це скарб вимагає до себе пильної уваги і поваги. Лише невеликий відсоток людей вміють цінувати те, що насправді мають.
Життєвий досвід завжди формує певний погляд на світ. Він складається з тих подій, які викликають в душі конкретний емоційний відгук. З одних і тих же подій окремі люди винесуть різні враження, сформують індивідуальний життєвий досвід.
Залежність від яскравих вражень
У процесі пізнання світу ми накопичуємо різні враження, які згодом навчають розпізнавати подану інформацію, ділити її на складові. Звичка давати оцінку подіям обумовлена певним життєвим досвідом, він формує залежність від вражень. Якщо з дитинства людина була оточена увагою і ласкою, у неї сформується позитивне ставлення до навколишньої дійсності, вона вчиться довіряти близьким людям і світу в цілому. В іншому разі вона буде змушена все життя боротися з уявними «монстрами», що існують тільки в її голові.
Найважливіше – зуміти накопичити в серці достатню кількість яскравих і приємних емоцій. Чим більш насиченими і позитивними вони будуть, тим цікавіше вийде і сам життєвий досвід.
Вміння діяти швидко
Життєвий досвід кожного з нас являє собою найбільше благо. Вміння діяти швидко, без роздумів – безцінна якість. Звичайно, страхи і сумніви повністю виключити з життя не можна, але можна їх зробити невід’ємною складовою багатого життєвого досвіду.
Життєвий досвід завжди підкаже, як правильно вчинити. Вам не доведеться довго мучитися і сумніватися в правильності свого чергового рішення. Ось чому деякі дії людина виконує досить просто, немов на автоматі – йому допомагає досвід. При його відсутності починають долати сумніви, панічна невпевненість в собі і страхи. Їх не можна уникнути, важливо придбати необхідний життєвий досвід, перш ніж рухатися вперед.
Вмійте довіряти своєму життєвому досвіду, тоді з честю зможете виходити із самих скрутних становищ. Він необхідний нам, щоб активно діяти, покладаючись на власну інтуїцію і світогляд.
***
Життєва психологія
Психологічні знання, як знання про душевний світ людини, можуть мати не тільки наукові джерела. Не випадково слова «психологія» і «психологічний» дуже часто зустрічаються в повсякденному житті і в літературі.
Можна виділити, принаймні, два важливих типи психологічних знань – житейську і практичну психології, які від наукової відрізняються методами отримання знання і критеріями його істинності, а також особливостями побудови і обґрунтування своїх положень.
Життєва психологія – це психологічні знання, які накопичуються і використовуються людиною в повсякденному житті. Вони зазвичай конкретні і формуються у людини в процесі його індивідуального життя в результаті спостережень і роздумів.
Люди розрізняються в плані психологічної пильності та життєвої мудрості. Одні вельми проникливі, здатні за виразом очей, обличчя, жестам, позі, рухам, звичкам легко вловити настрій, наміри або риси характеру людини. Інші не володіють такими здібностями, менш чутливі до розуміння поведінки, внутрішнього стану іншої людини.
Джерелом життєвої психології є не тільки власний досвід людини, а й люди, з якими вона безпосередньо стикається. Зміст життєвої психології втілюється в народних обрядах, традиціях, повір'ях, в прислів'ях і приказках, в афоризмах народної мудрості, в казках і піснях. Ці знання передаються з вуст в уста, записуються, відображаючи багатовікової житейський досвід. Багато прислів'їв та приказок мають прямий або непрямий психологічний зміст: «У тихому болоті чорти водяться», «М'яко стелить, так жорстко спати», «Лякана ворона і куща боїться», «Хвалу, честь і славу і дурень любить», «Сім разів відміряй – один раз відріж», «Повторення – мати навчання».
З цього випливає, що у будь-якої людини можна чогось навчитися, так як кожен з нас має цінний досвід, який здатний вберегти інших людей від безлічі непотрібних помилок. Біда людей полягає в тому, що їм не завжди вдається ефективно передати свої знання і досвід іншим людям і, зокрема, наступним поколінням. А інші люди не завжди готові ці знання прийняти і навіть не завжди виявляють до них інтерес. Ми взагалі дуже неохоче вчимося один у одного, воліючи більше вчити й наставляти інших людей, ніж вчитися у них.
Психологічні знання про людей зазвичай конкретні і формуються у кожної людини індивідуально. Їх достовірність перевіряється на особистому досвіді, і застосовуються вони при взаємодії з іншими людьми.
Вони починаються зі спроби пояснити той чи інший вчинок людини особливостями його внутрішнього світу. Для цього порівнюються різні його вчинки і робляться висновки про типові властивості його душі. Це пізнання дають можливість охарактеризувати його. Таким чином, життєва психологія переходить від спостереження і спроби пояснення конкретного вчинку до узагальненого розуміння людини. Бажання краще зрозуміти внутрішній світ людей спонукає порівнювати їх вчинки, формуються узагальнені знання життєвої психології. Цю життєву мудрість відображають письменники. Віктор Гюго говорив, що нерідко читач закінчує читати книгу зовсім іншим, ніж був до цього.
У своєму житті людина зустрічається з багатьма книгами. А серед них значне місце посідає художня література, до якої людина звертається у часи радості та смутку, тоді, коли потребує поради або естетичної насолоди.
Першочерговий фактор сприймання художньої літератури – наявність у читача відповідного життєвого досвіду. Воно залежить від його інтересів, від його психічного стану. Природно, що один і той же твір мистецтва може відкриватися перед читачами різними гранями. Вони часто схоплюють з твору лише те, що впадає в вічі з першого погляду, що відзначається яскравістю і новизною, не проникаючи глибоко в зміст і не осмислюючи його. Вміти читати – це перейматися описаним, думати і почувати разом з героями, співпереживати – і тим самим само виховувати свої почуття, волю, характер. Художнє сприймання – це не тільки спілкування з автором твору, уявна суперечка чи незгода з ним; це і відкриття нового в житті, і пізнання самого себе, це і насолода, і самовиховання.