Вип.2
Вебліографічний (інформаційний) список
Літературні відзнаки в Україні
На літературну ситуацію в Україні впливає низка різноспрямованих літературних премій.
В даному випуску розглянемо найбільш визначні винагороди, якими вшановують українських письменників за активну участь у вітчизняному літературному процесі.
Державні премії
Національна премія України імені Тараса Шевченка
Найвища премія українським митцям - Державна премія Української РСР ім. Т.Г.Шевченка - заснована постановою РМ Української РСР № 646 від 20 травня 1961року з метою увічнення пам'яті великого кобзаря і сприяння дальшому розвитку української літератури і мистецтва.
27 вересня 1999 року, згідно з Указом Президента України № 1228/99, з метою піднесення ролі і престижу Державної премії України імені Тараса Шевченка як найвищої в Україні премії в галузі культури, літератури і мистецтва, премія отримала назву - «Національна премія України імені Тараса Шевченка».
Окремими номінаціями премії є «Художня література», яка включає прозу, поезію, драматургію, та «Документальна та науково-критична література», в яку входять есеїстка, критика, бібліографії, мемуари, журналістика тощо.
Крім грошової винагороди, лауреат отримує диплом і почесну медаль лауреата. Ця премія вважається найпрестижнішою державною відзнакою в Україні.
З 16 березня 2000 року, відповідно до прийнятого Закону України «Про державні нагороди України», Національна премія України імені Тараса Шевченка була віднесена до державних нагород України.
2020 рік
Номінація «Література»:
Маріанна Кіяновська «Бабин Яр. Голосами» - вірші присвячені трагедії, що сталася у Бабиному Яру під час Другої світової війни
Тарас Прохасько «Так, але…» - збірка есеїв Тараса Прохаська на різні теми.
2019 рік
Номінація «Література, публіцистика, журналістика»:
Богдан Горинь. Двотомник «Святослав Гординський на тлі доби». Есе-колаж про організатора культурного життя в Галичині Святослава Гординського (1906–1993).
Оксана Забужко. «І знов я влізаю в танк… /Вибрані тексти 2012-2016: статті, есе, інтерв’ю, спогади/». Більшість текстів, вміщених у книзі, свого часу публікувалися у різних закордонних виданнях. Крім того, у 2018 році прикінцеве есе «З паризького щоденника» вийшло в Німеччині окремою книжкою під назвою «Der lange Abschied von der Angst» («Довге прощання зі страхом»).
2018 рік
Номінація «Література»
Емма Андієвська - Шевченківську премію з літератури отримала авторка 45 поетичних і прозових книжок та 17 тисяч картин, українка, що живе в Мюнхені. Вона народилася в Донецьку, який тоді, в 1931 році, ще називався Сталіно, потім із родиною переїхала спочатку до Вишгорода, а згодом – у 1939 році – до Києва, де її батька вбили енкаведисти. Під час Другої світової війни разом із мамою Емма Андієвська виїхала до Німеччини і прожила там майже все життя, але ні на хвилину не забувала про Україну, якій присвятила свою творчість.
Номінація «публіцистика»
Сергій Плохій - доктор історичних наук, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету, автор книги «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності».
Книга «Брама Європи» видана у 2015 році, перекладена українською у 2016-му, визнана кращою у галузі публіцистики. Вона як «стиснута пружина» української історії за 2,5 тисячі років, містить усе важливе і визначальне, але при цьому сприймається легко.
«Українська книжка року»
Премія Президента України
«Українська книжка року» — щорічна премія Президента України (започаткована в Україні відповідно до Указу Президента України від 16 грудня 2009 року № 1058).
Присуджується Указом Президента України до Дня працівників видавництв, поліграфії і книгорозповсюдження з метою відзначення авторів, видавництв та видавничих організацій, які зробили значний внесок у популяризацію української книжки та розвиток вітчизняної видавничої справи.
Щорічно присуджується три премії в таких номінаціях:
за видатні досягнення у галузі художньої літератури — книжковому виданню творів класичної або сучасної української прози, поезії, українських перекладів художньої літератури;
за вагомий внесок у розвиток українознавства — книжковому виданню творів, які формують знання про Україну, її народ, історію, культуру, науку, довідковому, енциклопедичному, краєзнавчому або картографічному виданню, виданню іншого твору україністики;
за сприяння у вихованні підростаючого покоління — книжковому виданню творів дитячої літератури, посібнику або підручнику для дошкільників, учнів чи студентів.
У кожній номінації присуджується одна премія.
2018 рік
«ЗА ВИДАТНІ ДОСЯГНЕННЯ У ГАЛУЗІ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ»:
Книга: «Моя Друга світова»: роман-хроніка в голосах» М.Г. Жулинський, ТОВ «Видавниче підприємство «Ярославів Вал»;
«ЗА ВАГОМИЙ ВНЕСОК У РОЗВИТОК УКРАЇНОЗНАВСТВА»:
Книга: «Євангеліє Бучацьке» упорядник: Д.В. Степовик, ДП «Державне спеціалізоване видавництво художньої літератури «Дніпро»;
«ЗА СПРИЯННЯ У ВИХОВАННІ ПІДРОСТАЮЧОГО ПОКОЛІННЯ»
Книга: «Шалахмонеси» Г.А. Фалькович, ТОВ «Часопис «Дух і Літера».
2017 рік
Щорічну премію Президента України "Українська книжка року" отримали:
книги Мирослава Дочинця "Синій зошит. Аркуші днів світящих" і "Лад" у номінації "За видатні досягнення в галузі художньої літератури";
книга Володимира Корнійчука "Марія Заньковецька" в номінації "За вагомий внесок у розвиток українознавства";
книга Тетяни Стус "Їжак Вільгельм" у номінації "За сприяння у вихованні підростаючого покоління".
2016 рік
У 2016 році звання лауреата премії у номінації «За видатнідосягнення у галузі художньої літератури» присуджено одному з найпопулярніших і найвідоміших у світі українських письменників Сергію Жадану за книгу «Месопотамія» та видавництву «Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», що її видав.
За вагомий внесок у розвиток українознавства нагороджено автора видання «Українські народні головні убори» Галину Стельмащук та «Видавництво «Апріорі», яке видало книгу.
У номінації «За сприяння у вихованні підростаючого покоління» звання лауреата премії президента України «Українська книжка року» отримали автор Віталій Рогожа та «Видавничо-книготорговельна компанія «Самміт-книга» за книжкове видання «Запороги: роман-трилогія» - частина 1 «Петро Сагайдачний».
Книжкова премія літературного порталу «Літакцент»
Книжковою премією «ЛітАкцент року» відзначаються книжки, написані українською мовою й видані в Україні та за кордоном. Критеріями оцінювання книг у номінаціях «Проза», «Поезія» та «Проза й поезія для дітей», «Есеїстика» й «Літературознавство» є новизна, високий художній рівень твору (дослідження), а також культура видання і його поліграфічна якість.
2019 рік
Номінація «Поезія» Калитко Катерина зі збіркою «Ніхто нас тут не знає, і ми нікого»;
Номінація «Проза» Шиян Гаська за роман «За спиною»;
Номінація «Літературознавство, есеїстика й художній репортаж» Клочко Діана за книгу «65 українських шедеврів. Визнані й неявні».
2018 рік
Номінація «Поезія і проза для дітей» Ольга Купріян - «Щоденник Лоли», видавництво Книголав.
Номінація «Проза» переміг роман Світлани Тараторіної «Лазарус», видавництво КМ-Букс.
Найкращих поетичних книжок визначили дві: «Зимовий король» Остапа Сливинського та «Бунар» Катерини Калитко. Обидві збірки було видано у Видавництві Старого Лева.
У номінації «Есеїстика й художній репортаж» переможцями було обрано теж дві книжки. Перша – «Наші інші» Олесі Яремчук, видавництво Човен, друга – «Над прірвою в іржі» Павла Стеха, видаництво Темпора.
Книги «365. Книжка на кожен день, щоби справляти враження культурної людини» Ганни Улюри, видавництво ArtHuss та «Повість про Миколу Зерова» Володимира Панченка, видавництво Дух і літера було відзначено у номінації «Літературознавство»
«Найкраща книга Форуму видавців»
Щорічна премія
З 2018 р. - «Book forum Best book Awward»
Щорічний всеукраїнський книжковий конкурс, що традиційно проводиться в межах «Форуму видавців у Львові».Існує з 1995 р.
Щороку видавництва, які номінуються на премію «Найкраща книга», надсилають на конкурс нові видання.
2019 рік:
Гран-прі – Василь Косів «Українська ідентичність у графічному дизайні 1945-1989 років», видавництво «Родовід»;
Класична українська література – Григорій Сковорода «Байки Харківські», видавництво «Terra Incognita»;
Сучасна українська проза – Марина Гримич «Клавка», видавництво «Нора-друк»;
Сучасна українська поезія – Василь Голобородько «Яблуко добрих вістей», видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»;
Класична іноземна література в українському перекладі – Джеффрі Чосер «Кентерберійські оповіді. Двотомник», видавництво «Астролябія»;
Сучасна іноземна література в українському перекладі – Арундаті Рой «Міністерство граничного щастя», «Видавництво Старого Лева»;
Література для дітей від 0 до 5 – Мар’яна Савка «Родинна абетка», «Видавництво Старого Лева»;
Література для дітей від 6 до 8 – Колектив авторів «Фонтан казок. Сучасні українські казки», видавництво «Фонтан казок»;
Література для дітей від 9-12 – Стефан Каста, Бу Моссберґ «Експедиція з мурахою Софі», видавництво «Час майстрів»;
Література для підлітків – Зофія Фаб’яновська-Міцик «Банзай. Японія для допитливих», видавництво «Урбіно»;
Non-fiction – Шон Керролл «Велика картина», видавництво «Фабула»;
Біографія – серія «Постаті культури»: В. Панченко «Повість про Миколу Зерова», Л. Ушкалов «Чарівність енергії: Михайло Драгоманов», видавництво «Дух і літера»;
Історія – Сергій Плохій «Ялта. Ціна миру», видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля»;
Війна на Донбасі, анексія Криму, переселенці – Євгенія Подобна «Дівчата зрізають коси», видавництво «Люта справа»;
Візуальна книга – Тетяна Павлова «Євгеній Павлов. Скрипка», видавництво «Родовід»;
Комікси та графічні романи – Ярослав Світ «Троє проти Зла. Двотомник», Комікс-студія «Світи»;
Наукова література – Богдан Мисюга «Герметичні кола Карла Звіринського», Музей сучасного українського мистецтва Корсаків;
Професійна література – Ігор Гнесь «Архітектура інтер`єру: 20+», видавництво Національного університету Львівська політехніка
2018 рік
Переможці в номінаціях:
Гран-прі – Андрій Гречило, Богдан Завітій, «Наш герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення», видавництво «Родовід»
Класична українська література – Леся Українка, «Листи» у трьох томах, видавничий дім «Комора»
Сучасна українська проза – не присуджено
Сучасна українська поезія – Мирослав Лаюк, «Антологія молодої української поезії ІІІ», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»
Класична іноземна література в українському перекладі – Андрій Содомора, «Сенека. Моральні листи до Луцілія», видавництво «Апріорі»
Сучасна іноземна література в українському перекладі – Кейт Аткінсон, «За лаштунками в музеї», «Наш Формат»
Література для дітей від 0 до 5 – Іван Малкович, «Улюблені вірші», «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»
Література для дітей від 6 до 12 – Елена Фавіллі, «Казки на ніч для дівчат бунтарок», «Книголав»
Література для підлітків і YA – Наталя Нагорна, «Повернутися з війни», «ДІПА»
Non-fiction – Джозеф Лі Ґелловей Гаролд Ґреґорі Мур, «Ми були солдатами… і молодими: Я-Дранґ – битва, що змінила війну у В’єтнамі», видавництво «Астролябія»
Біографія – Аґата Тушинська, «Наречена Шульца», Видавництво 21
Історія – Енн Еплбом, «Червоний голод. Війна Сталіна проти України», HREC-PRESS
Візуальна книга – Дмитро Горбачов, «Авангард. Українські художники першої третини ХХ ст., «Мистецтво»
Наукова література – Оксана Стадник, «Лікарські товариства у Львові до 1939 р.», ТзОВ «Аверс»
Популярна наукова література – Андрій Сова, Ярослав Тимчак, «Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортивної традиції», видавництво «Апріорі»
Навчальна, довідкова та професійна література – Олександр Дмитрович Луцик, «Гістологія. Цитологія. Ембріологія», Нова книга
Література з економіки, бізнесу, фінансів – не присуджено
Свобода (спецвідзнака за розкриття ідеї свободи як однієї з основних цінностей) – Станіслав Асєєв (Васін), «В ізоляції. Дописи про Донбас», Люта справа
Місто (спецвідзнака, яка надається містом, де відбувається засідання Малого журі): Львів – Богдан Коломійчук, «Моцарт із Лемберга», «Видавництво Старого Лева»; Київ – Тетяна Терен, «Прості речі. Вісім розмов з Адою Роговцевою», видавництво «Pabulum»; Харків – архиєпископ Ігор Ісіченко, «Ми просто йшли… Спогади», «Акта»
Спеціальні відзнаки малих журі: Львів – Олег Турій, Марія Рипан, «Найдорожча Мамусю! Листування о. Любомира Гузара з матір’ю (1975-1992), видавництво УКУ; Київ – Мирослава М. Мудрак, «Нова ґенерація і мистецький модернізм в Україні», видавництво РОДОВІД; Харків – Максим Тарнавський, «Нечуваний Нечуй», Laurus.
Премія Кабінету Міністрів України
імені Лесі Українки за
літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва
Премія присуджується щороку до дня народження Лесі Українки - 25 лютого за твори, які сприяють вихованню підростаючого покоління у дусі національної гідності, духовної єдності українського суспільства та здобули широке громадське визнання.
Статус урядової премія отримала 14 січня 2004 року і з того часу присуджується у чотирьох номінаціях 10 тис. грн. кожна:
1. Літературні твори для дітей та юнацтва
2. Художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва
3. Театральні вистави для дітей та юнацтва
4. Кінотвори для дітей та юнацтва (з 2007)
З 1972 по 2003 щороку присуджувалася «Літературна премія імені Лесі Українки».
2004 року встановлена «Премія Кабінету Міністрів імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва».
Номінація «Літературні твори для дітей та юнацтва»
2019 рік
На здобуття Премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва за 2019 рік: номіновано 29 творів, але результати на час виходу списку не опубліковані.
2018 рік
Іван Андрусяк — за книжки «Зайчикова книжечка» і «Третій сніг» (видавництво «Фонтан казок»)
Літературна премія Наталі Забіли
Літературна премія імені Наталі Забіли – премія редакції відомого популярного дитячого журналу «Малятко» за найкращий літературний твір та найкраще ілюстрування.
Премію започатковано 1988 року щомісячним періодичним журналом для дошкільнят та учнів початкової школи «Малятко» з метою привернути увагу до проблем літератури саме для найменших дітей, пожвавлення творчого процесу та окреслення орієнтирів. Вручення премії традиційно проводиться у Національному музеї літератури України в травні місяці.
2019 рік рівненська письменниця Віра Правоторова за вірші «Мороз», «Каченятко», «Гречаний мед», «Бабусині окуляри» та оповідання «Рожеві рукавички».
2018 рік - премію «…за талановиті вірші, видрукувані в журналі «Малятко» впродовж 2017 року, та багаторічну творчу дружбу з редакцією» отримала письменниця, журналіст Олена Полянська, яка ще з студентських років розпочала свою творчу співпрацю із дитячим журналом «Малятко»
Літературнo-мистецька премія імені Олени Пчілки
Премію імені Олени Пчілки заснувало 1991 року видавництво «Веселка». Премією нагороджують авторів, художників, меценатів за книжки, що побачили світ у видавництві «Веселка». На нагороду можуть претендувати українські книжки для дітей, які сприяють національному відродженню та вихованню в дітей любові до України. Ідеться не тільки про оригінальні твори, але й про антології та енциклопедії, головне – зміст видання, принцип добору й подання матеріалу, стилістика автора чи авторів. У конкурсі беруть участь лише ті видання, що вийшли протягом попереднього календарного року й не були відзначені іншими літературними преміями. Видання на здобуття літературної премії імені Олени Пчілки висувають творчі спілки й товариства, педагогічні колективи, громадські організації, бібліотеки, редакції газет і журналів, творчі об’єднання, видавництва.
2019 р. - Олексій Кононенко - «Голоси в пустелі»
2018 р. - Віра Куліш-Гальчинська - за збірку віршів, загадок «Сонячна юшка». Наталія Котилевська - художниця, за ілюстрації до збірки віршів і загадок «Сонячна юшка» Віри Куліш-Гальчинської.
2017 р. - Топачевський Андрій - за науково-пізнавальну книгу «З Божого саду. Рослини і тварини у Святому письмі».
Премія НСПУ ім. Платона Воронька
Літературну премію ім. Платона Воронька засновано 2018 року з ініціативи творчого об’єднання дитячих письменників НСПУ. Це перша і єдина відзнака Національної Спілки письменників України за твори для дітей. Голова журі премії – Тамара Коломієць.
2019 р.– Лауреатами премії ім. Платона Воронька стали Леся Мовчун і Леся Пронь.
2018 р. - Анатолій Григорук - «Перша доріжка в небо» (видавництво «Час майстрів»).
3-й, наступний, випуск списку «Всесвіт сучасної літератури» - про Міжнародні українські премії та їх лауреатів.