Книжкова вистава-вшанування

Звернення:

Бій під Крутами не можна вважати доленосною битвою, але Крути стали символом непохитності, патріотизму та нескінченної любові до Батьківщини. 

Героїв Небесної Сотні, як і героїв Крут єднає одне: Україна – понад усе! 

Пропонуємо Вам переглянути літературу, присвячену подіям далеких і недавніх часів.

Цитата:

Червоним квітом сплачена ціна 

За віщу відповідь питання: «Бути!»                

        Купчинський Ярема «Крути»

Розділи:

- Навіки молоді герої Крут

- Їх назвали Небесною Сотнею

Літературу на виставці можуть доповнити вірші, присвячені цим подіям: Пам’ятай про Крути - http://kruty.org.ua/poezija;  Вірші, присвячені героям Крут  -  http://mala.storinka.org/ вірші-присвячені-героям-крут-відео.html; 10 нових віршів про Майдан: герої не вмирають - http://vsiknygy.net.ua/neformat/34345/http://vsiknygy.net.ua/neformat/33948/http://vsiknygy.net.ua/shcho_pochytaty/33073/http://vsiknygy.net.ua/shcho_pochytaty/33073/ 

В її доборі скористайтесь списком: Пам'яті героїв Крут:  Інформ. список літератури [Електронний ресурс ].- Джерело доступу: http://tormak-biblioteka5.blogspot.com/2014/01/blog-post_28.html

Картина Святослава Пащука
Картина Святослава Пащука "Крути" (2011 р.)

 http://mala.storinka.org/вірші-про-героїв-крут-леся-храплива-щур.htmlhttp://mala.storinka.org/вірші-про-героїв-крут-леся-храплива-щур.html

«Герої не вмирають»: Електронна виставка – огляд літератури, презентація (присвячено героям Революції гідності) [Електронний ресурс ].- Джерело доступу: https://erudyt.net/vixovni-zaxodi/materialy-vidznachennya-podij-na-evromajdani/heroji-ne-vmyrayut-elektronna-vystavka-ohlyad-literatury-prezentatsiya.html 
Тематика бесід біля книжкової виставки може бути такою: «Крути: честь і трагедія України», «Лицарство Крут: нам Вас не забути», «Кривавляться рани Крут», «За Україну, славу, честь і братство Життя віддало молоде юнацтво!»,  «Там цвіт прекрасний України довічним сном калинно спить», «Їх серце б’ється на небесах», «Герої не вмирають. Просто йдуть. З Майдану – в Небо!», «Вони підняли прапор Революції Гідності», «Героїчна Україна: від Крут до Майдану незалежності», «Ти Сотня свята із синів України, ти варту небесну несеш».
 
Матеріал до презентації книжкової виставки-вшанування.
 
В’ячеслав Чорновіл сказав: «Україна починається з тебе», так Україна починається з нас:Ти сам собі – і мрія, і спромога.Ти сам собі – фундамент, стіни, дах,Ти сам собі – поразка й перемога, Мить, що лишитись може у віках. Два десятиліття, як Україна має незалежність, але це лише мить, незначна частина нашого минулого.
Наша свідомість постійно змінюється, майдан та Революція Гідності потрясли не тільки Україну, а й увесь світ. Україна продемонструвала всьому світу, що ми – міцна духом волелюбна нація, яка навчилася поважати себе і яка зуміла відстояти свій демократичний вибір. Це рік пробудження та консолідації українського народу.
Досі багато хто думав, нібито Незалежність дісталась нам без жодних зусиль. Це не так. За нашу Незалежність, самостійність, боролися цілі покоління українських патріотів. 
29 січня 2018 року виповниться 100 років з часу бою на станції Крути між військовими підрозділами Української Народної Республіки та російською більшовицькою армією під командуванням М.Муравйова. Бій під Крутами був одним з етапів неоголошеної війни Радянської влади проти незалежної України у 1917-1920 роках, саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.
За неї полягли герої «Небесної сотні». За неї гинуть українські воїни та мирні мешканці на Сході. Сьогодні, захищаючи свою країну, ми відстоюємо незалежність. Через муки та біль, сльози та боротьбу народжується нація, нація патріотів, сильних, вільних людей здатних захистити власний дім від зовнішньої агресії. Найвищий подвиг щодня здійснюють наші захисники, вони проходять такі випробування, які порівнюють з пеклом. 
Термін «соборність» не перекладається іншими мовами, він означає вільне, духовне єднання людей. Це соборна відповідальність усіх за всіх і кожного за весь світ. Хіба не це нині відбувається в Україні? Коли кожен з нас і ми разом робимо все можливе, щоб допомогти нашим воїнам, біженцям, коли ми всі будуємо громадянське суспільство.
Матеріали книжкової виставки «Від героїв Крут до героїв Небесної Сотні» розповідають як про події далеких років, коли в бою під Крутами на захист Української Народної Республіки стали київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи супроти ворога, який мав багаторазову чисельну перевагу, так і про недавні часи і сучасних українських героїв: героїв Революції гідності, героїв Небесної сотні, героїв АТО, волонтерів та простих людей, яким не байдужа доля нашої Батьківщини.
Адже зараз повторюється історія столітньої давнини. Знову незалежність, знову ейфорія перемоги і знову загроза зі Сходу. Але ми віримо, що сучасний українець, сформована ним влада та світова громадськість стали мудрішими, досвідченішими, далекогляднішими, і спільними зусиллями ми відвернемо те лихо, що може розгорітися через чиїсь імперські амбіції. І маємо надію, що більше не буде ані нової Небесної Сотні, ані нових Крут, більше не проливатиметься ані наша кров, ані кров сусідніх чи далеких народів.
 
Україна пишається молодими Героями. Пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися – невмируща. Вічна їм слава. 
 
Мені наснилось, що вони зустрілись:
Убитий в Крутах й вірменин Сергій.
В саду едемськім на травичці всілись:
«За що тебе?»  «За Україну, друже мій».
«Ти знаєш і мене за неї вбили,
Та це було вже років майже сто.
Тоді померли ми, щоб ви нам жили.
А вас вбивають... Вас тепер за що?»
«Ти пам'ятаєш, друже. Звісно, пам'ятаєш,
Як біло-біло в нас цвітуть сади.
І ти цей запах п'єш. І ти його вдихаєш ...
Я б все віддав, щоб хоч на мить туди».
«А я ще ввечері узяв дівча за руку
Й тихенько так до серця притулив.
Тоді не знав, що Бог уже розлуку
Навіки на землі нам присудив.
 
Під Крутами стояли ми стіною.
В очах не страх, а злість до ворогів.
Більшовики готовились до бою,
Я йшов на смерть... а жити так хотів».
«Мені твій попіл стукав, брате, в груди.
Я вірменин, а теж Вкраїни - син.
Не мав у серці й крапельки облуди,
За те й убив мене проклятий поганин».
... Мені наснилось, що вони зустрілись.
Убитий в Крутах й бородач Сергій.
В саду едемськім на травичці всілись:
«За Україну нас вбивають, брате мій».
 
 
Укладач                      Л.Є.Бойко, зав.метод.-бібліогр.відділом