Друк
Категорія: Виставки
Перегляди: 198

“Ілюстрації Трутовського – це фейлетони на злободенні теми. Вони настільки точно показали епоху 50-70-х років XIX століття, що є ніби своєрідним історичним документом”.

Костянтин Трутовський увійшов в історію як український художник-живописець і графік. Митець створював свої жанрово-ілюстративні картини з української тематики у реалістично-академічному напрямку, який був дуже популярним в другій половині ХІХ ст.

Творчість Костянтина Трутовського завжди була пов’язана з Україною. Більшість його картин написані саме на українські сюжети: «Весільний викуп», «Побачення», «У місячну ніч» та інші. Це й не дивно з огляду на те, що дитинство майбутнього художника минуло на Слобожанщині.

Чи не найбільше відомий Трутовський як ілюстратор: творів Марка Вовчка — “Сестра”, “Чумак” (1860), Тараса Шевченка — “Наймичка”, “Гайдамаки” (1886), “Невільник” (1887), повістей Миколи Гоголя “Вечори на хуторі поблизу Диканьки”, “Страшна помста” (1874), “Сорочинський ярмарок” і “Вечір під Івана Купала” (1876). У 1875 р. художник намалював один з найвідоміших своїх творів “Кобзар над Дніпром”, на якому зображено Тараса Шевченка.

Метою своєї художньої творчості Трутовський вважав зображення звичайного життя українського селянства тодішньої Слобожанщини, життя, що неминуче зникало під впливом русифікаторської політики російського царату та зламу старих патріархальних традицій українського народу. Трутовський жадав зберегти хоча б на своїх полотнах цей величний світ української духовності, який, як йому здавалося, має швидко загинути під плином неминучих обставин, і тому на його картинах так різко відчувається і тихий сум за тією гармонією, що має зникнути, і наліт затишного, сентиментального романтизму. Живописець справив вплив на наступне за ним покоління українських митців – Сергія Васильківського, Івана Їжакевича, Миколу Пимоненка, Опанаса Сластьона та інших. Працівники Полтавської міської центральної бібліотеки запрошують насолодитися роботами художника.