Користувачі дитячих бібліотек Полтавської міської ЦБС провели літні канікули на книжкових островах. Саме під таким гаслом проходили цьогорічні літні читання у бібліотеках міста в рамках міської бібліотечної Програми «Книжкова естафета сонячного літа». Працівники системи використали цю додаткову можливість для залучення дітей до книги і читання, були створені простори творчості та приємного спілкування з літературою для всіх бажаючих. У планах бібліотечних працівників на час великих літніх вакацій була організація дозвілля дітей, проведення різноманітних заходів у веселій пізнавально-ігровій формі. Подивимось на результати.

Бібліотека-філіал № 3 (сімейного читання)

За  період  літнього  читання  абонемент  бібліотеки  відвідало  1187 дітей, яким було видано додому 2591 примірників книг та журналів, записалось 112 нових читачів.

Впродовж літа школярі знайомилися з експозицією книжкової виставки «Сонцю і квітам всміхається літо» та її підрозділами: «Читаю сам! Раджу прочитати другу!», «З кожною сторінкою — відкриття». На книжкових поличках виставки були представлені популярні твори  українських та зарубіжних авторів. Особливо привертали увагу дітей книги сучасної української дитячої прози. Відвідувачі  читальної зали із великим задоволенням користувались підказками з розділів  «Учися! Дізнавайся! Дивуйся!» та «Ні дня без книги», які об'єднали книжкову виставку «Літо з книгою».                                                      

До участі в літніх заходах активно залучались учні пришкільних таборів загальноосвітньої школи № 37 та гімназії № 17.  До Дня захисту дітей бібліотека підготувала святкову програму «Хай дитинство буде щасливим», її учасники спілкувались з молодою дитячою казкаркою Оленою Колінько. 

92 літні дні юні полтавці із задоволенням читали улюблені казки та весело і завзято відповідали на питання казкових вікторин. Не менш цікавими були перегляди мультиків за творами дитячих письменників та мандри сторінками дитячої періодики.                                     

Звання переможця в літніх читаннях здобула активна читачка, учениця 2-г класу гімназії № 17 Постушна Ольга, яка подорожувала книжковими островами з молодшою сестричкою та мамою і татом. Дівчатка перечитали твори Дж.Стронга, В.Нестайка, С.Дерманського та інших авторів. Оля з усією родиною активно допомагала бібліотеці з ремонтом книг та журналів, також подарувала свої улюблені книжечки.   

            

Бібліотека-філіал № 6

Літо – час шкільних канікул, коли діти відкривають світ і себе в цьому світі. Щорічно бібліотека розробляє і реалізує заходи для дітей різного віку в рамках програми літніх читань, які сприяють створенню комфортного бібліотечного середовища, популяризації нових книг, проведенню цікавих заходів, творчих конкурсів, Інтернет-спілкуванню. 

Розпочалося «бібліотечне літо – 2018» з оформлення інформаційного стенду  «Райдуга книжкового літа», з добіркою цікавої та корисної інформації про бібліотечні заходи влітку, про правила поведінки на воді, в лісі, на вулиці під час літніх канікул. Плідно працювали за власним проектом «Моя перша книжка»: діти від початку і до кінця були авторами, дизайнерами, редакторами-оформлювачами власних книжок та влаштували стенд-виставку саморобних книжок.

Із захопленням сприйняли користувачі бібліотеки захід до Міжнародного дня захисту дітей «Солодкий смак дитинства» з костюмованим шоу по казках Дональда Біссета за участю акторів молодіжного театру «І по всьому». Пізнавально, цікаво та весело пройшла правова година «Пригоди в країні дорожнього руху» за участю представників патрульної поліції.

Як і минулого року, велося обслуговування читачів у бібліотечному дворику «Просто неба», з використанням BOOK-CROSSING.

Переможницею програми літніх читань стала Полтавець Аня — 8 кл. гімназія № 13 -  1 місце. Серед активних читачів також визначено:

Бегмат Маша — 4 кл. ЗОШ № 32  - 2 місце
Дорошенко Маша — 6 кл. ЗОШ № 11  - 3 місце
Штрикуль Катя — 7кл. гімназія № 13
Свінцицька Лєра — 8 кл. ЗОШ № 11
Шорікова Ліза —8 кл. гімназія № 13
Рева Маша — 6 кл. ЗОШ № 9
Жаботинська Соня  5 кл. гімназія № 13
Ульяник Влада 5 кл. гімназія № 13
Ягунова Валерія — 7кл. гімназія № 13

 

Бібліотека-філіал № 9

В рамках Програми у бібліотеці-філіалі з червня по серпень 2018 року пройшла низка заходів з популяризації книг, читання та бібліотеки:

- Перегляд «Новинки для читання на канікулах»;

- Урок правил дорожнього руху з патрульною поліцією на майданчику «Безпечні канікули!»;

- Екологічна мандрівка «Метелики – барвисті дива природи»;

- Гра-подорож «Ми мандруємо казками»

- «Кожен може!» Дитяча зона «Всі ми різні, всі ми особливі» в рамках проекту «Не все одно!»;

- Вікторина-мандрівка «Весела вікторина про рідну Україну»;

- Журнальний день «Журнали й газети – малятам планети!»;

- Перегляд, інформхвилинка на День Конституції України «Прийди до серця, Україно, благослови добром мене!»;

- Мистецька акція в рамках проекту «Не все одно!»: «Творчість проти жорстокості. Не загубись в джунглях насильства!». Розповсюдження тематичних листівок. Інформаційна інсталяція за матеріалами IREX in Ukraine;

- Тиждень з протидії торгівлі людьми «Скільки коштує свобода?» (Розповсюдження інформаційних листівок, міні-перформанс, гра-фокус, фліпчарт думок);

- Презентація виставки «ПроПОЛіС» про співпрацю патрульної поліції та бібліотеки.

Переможницею визначена Марія Кузема – учениця 7-б класу ЗОШ № 38.

 

Бібліотека-філіал № 10

Бібліотека спланувала свою роботу влітку так, щоби кожен день дитячого відпочинку був насичений цікавими і змістовними заходами, креативними виставками, позитивними емоціями. 

Літературно-розважальна програма складалася з гри-вікторини «Грайлики-читайлики», ігрового сету «Казкові мандри», літературного квесту «Веселись, грай і книжки читай», бліц-опитування «Літо з книгою: обов'язок чи задоволення», зустрічі з цікавими людьми. Новими світлинами поповнився стенд щорічного фотоконкурсу «В об'єктиві я і книга». 

Бібліотечними фахівцями підготовлені рекомендаційні списки літератури для позакласного читання влітку. Книги за цими списками експонувалися на виставках: «Літні пригоди улюблених героїв», «Квіти — окраса нашого життя», «Живи моя держава, Україна!», «Як була хрещена Русь», «Техно-драйв Forever!». 

Метою успішного проведення літніх читань у бібліотеці було створення дружнього, комфортного простору для дитини, розвитку її творчості і фантазії. Діяли: виставка дитячих поробок «Веселе літечко», виставка-експозиція «Ярмарок творчих ідей», виставка-хобі «Дивосвіт руками наших відвідувачів», виставка старовинних рушників «Рушникові доріжки», перегляди  літератури «Літечко запрошує в квітковий дивограй» та «До природи по науку». В бібліотеці запрацював майданчик дитячої творчості, де діти малюють, ліплять з пластиліну, відгадують ребуси та кросворди, грають в шахи. 

Щоб максимально розширити світогляд юних читачів, збагатити їх новими знаннями та незабутніми враженнями, Програма літніх читань 2018 року в бібліотеці включала низку різноманітних цікавих заходів: поетичний калейдоскоп «Стежками веселого літа», вікторину «Мої права — моя фортеця», годину спілкування з учасниками літературного надвечір'я, краєзнавчу парасольку «Полтава: краплини історії».

Бібліотека підготувала і провела для користувачів літературні та логічні ігри, вікторини, мультимедійні відеоперегляди, аудіо- та інформхвилинки, інтернет-веселощі, а саме бесіду-огляд «Wikipedia – Інтернет-енциклопедія» та дайджест net-правил «Безпека та етикет у віртуальному світі». В літературному кінозалі відбувся перегляд циклу фільмів «Бережіть природу, діти». Окрім цього, пройшли година інформації «Книги 2018 – новинки бібліотеки», а також бібліографічний огляд книг Видавництва Старого Лева.

Визначився  «бібліотечний чемпіон». Кращий читач літа — Кустуров Кирил, учень 7-Б класу НВК № 16. Він прочитав за літо 38 книг.

 

Бібліотека-філіал № 11

Зацікавити дитину, щоб вона читала – важко, але можливо. Наша бібліотека робить все для того, щоб кожен юний читач знайшов свою книгу, свого автора.

Функціонували цікаві, яскраво оформлені книжкові виставки: «Тривоги юної пори», «Разом з книжкою по Європі», «Сторінками найцікавіших казок»; перегляди: «Книги, які читають діти всього світу», «Для маленьких читачів», «Не чекайте першого дзвоника».

Цікаво, інформативно та весело пройшла екскурсія «Бібліотека запрошує». Бесіда «Право не читати, що з цього виходить» вразила вмінням дітей правдиво та невимушено розповідати, що їм заважає багато читати або читати взагалі.

«Вмілі руки фантазерів» – виставка творчих робіт користувалася заслуженою увагою всіх читачів бібліотеки, постійно поповнювалася новими експонатами.

Конкурс «Літо з книгою» теж привернув увагу та заохотив дітей до читання. Троє з десяти дітей брали книги не за шкільною програмою, а сучасних українських та зарубіжних авторів. 

За підсумками літніх читань визначили переможця – Маджар Дарину, ученицю 3 класу ЗОШ № 12.

 

Бібліотека-філіал № 12

Червень, липень, серпень – найжаданіша пора року для дітей. Три місяці сонця і відпочинку. Чарівне слово – канікули. Встигнути треба багато: друзі, мандри, літні табори, і звичайно, читання. Зустрічі з новими книжками, новими героями. Є час повернутися і до книжок улюблених авторів.

Бібліотека і в дні літніх канікули була місцем активної роботи з читачами. Стало вже доброю традицією, що пришкільні літні табори ЗОШ № 20 і № 37 починають літо з відвідин бібліотеки. Юні користувачі запрошувались на бесіди, виставки, огляди нових надходжень, інформхвилинки, вікторини, читки-бесіди. Форми різноманітні і цікаві – байдужих не було! Але про деякі заходи хотілося б сказати окремо. Перегляд «Заглядають у вікно літо і канікули» – яскравий, чудово оформлений, знайомив дітей з новими і призабутими книжками не тільки художнього змісту, а й з книгами з рукоділля, етикету (дівчатка, до речі, читали саме цю літературу дуже активно). Цікаво пройшла вікторина «Правда і вигадка про звичайних тварин». Діти дізналися багато нових фактів про відомих усім тварин. А книги цієї теми на міні-виставці розійшлися вмить!

Канікули дають можливість, скажімо так, спробувати книжку «на смак». Година цікавих повідомлень «Цукерки, шоколадки, марципани: без них життя було б сумне», виставка-вікторина «Шоколад: що ти знаєш про нього?» показали не тільки цікавість користувачів до солодощів, але і пробудили інтерес до цікавих фактів «Із життя шоколаду», про які можна прочитати тільки в книгах. А скільки нового і цікавого пропонували журнали. Бесіда «Нове у нас – для вас» знайомила дітей з журналами «Лошадки», «Яблунька», «Джміль», «Черепашки ніндзя» тощо. Про нові книги йшла розповідь під час огляду «Яке воно класне, читання позакласне». Увазі тих дітей, що віддають перевагу науковій літературі було запропоновано виставку «Пізнаємо світ разом». 

Письменник Сашко Дерманський – фаворит серед сучасних дитячих письменників. Він не потребує реклами, виставка його творів «Немає нічого сучаснішого за хорошу книжку» (вислів самого письменника) викликала справжній фурор. За книгами була черга! Бібліотекарі тільки встигали поповнювати полиці.

Всеукраїнський дитячий літературний конкурс «Творчі канікули» теж не залишив бібліотеку осторонь. Одна з юних читачок, Ліза Репало, взяла участь у номінації «Природа – джерело натхнення та краси». Дівчина написала цікавий твір про красу нашої рідної Полтавщини. 

На початку вересня були обрані найкращі, найактивніші читачі. Серед них:  Таран Руслан - ЗОШ № 14, 7 клас; Мотієнко Даня - ЗОШ № 20, 5 клас; Тарасова Маша - ЗОШ № 20, 5 клас; Калайтан Аня - ЗОШ № 20, 5 клас; Калінійченко Поля - 1 ліцей, 8 клас. А переможницею стала Репало Ліза, учениця 7 класу ЗОШ № 20.

 

Бібліотека-філіал № 13

Постійними відвідувачами бібліотеки в перший місяць літа завжди є діти, які відпочивають в пришкільних таборах.

Традиційно щороку перший день літа розпочинається з чудового свята – Міжнародного дня захисту дітей.  І в бібліотеці в цей день було гамірно! Сюди завітали учні 5-х та 6-х класів гімназії № 31 з мовного табору по вивченню англійської мови на літературний дартс «Письменники Англії – дітям», вони мали змогу ознайомитись з книгами, які видані англійською мовою і є в наявності в бібліотеці. 

На літню ігротеку «Читай, думай, грай» трьома загонами прийшли відпочиваючі з пришкільного табору «Веселка» ЗОШ № 30. Діти переглянули сучасні книги та дитячі журнали, були активними учасниками вікторини «Світ казок» та відгадували літні загадки. А потім грали в різні рухливі ігри. На мультсерпантині «Ура! Канікули!» вони переглянули українські мультиплікаційні фільми для дітей.

На бібліотечних заходах побували й діти з пришкільних оздоровчих  таборів «Світанок» гімназії  № 32,  «Голуб’ята» КЗПСЗШ № 40. Зокрема для них була проведена подорож «Малюнки на дорогах».  Дітям представили  перегляд літератури «Автотраса – для машин,  тротуари – для людини», провели бесіду «Знаки дорожньої азбуки» і в ігровій формі повторили з ними десять основних правил дорожнього руху. Відбулося також спілкування школярів із поліцейським Русланом Возницею. 

Кожна нова книга в бібліотеці – це подія, це завжди таємниця і знайомство, здатне принести ні з чим незрівнянне задоволення. Впродовж «Дня нової книги» відвідувачі бібліотеки знайомились з новими надходженнями  на  переглядах «Познайомся! Ми новенькі!», «Увага! На горизонті нова книга», «Новинки-цікавинки літа».  

В літній період в бібліотеці проводились   екскурсії  з метою познайомити дітей з бібліотекою, виховати любов до книги, викликати бажання стати активними читачами й помічниками бібліотекаря: «Дім, в якому живуть книги», «Мандрівка в Читаймісто».

Приваблювали користувачів яскраві та цікаві книжкові виставки.  Серед них:  «Сузір’я вічного й святого дитяча книга на землі!», «Тисячі книжок і одне літо»,  «Книжкова посмішка літа», з циклу книжкових виставок «Вінок народних свят» виставка «Літні свята і традиції України».

За період дії Програми літнього читання на абонементах обслуговування учнів молодшого, середнього і старшого шкільного віку записалось 247 користувачів-дітей,  відвідування становило – 2689,  видано 3846  примірників книг та журналів.

А переможцницею Програми стала учениця 5-А класу гімназії № 33 Сергієнко Анастасія. Вона прочитала за літо 20 книг. Серед найбільш читаючих відзначено  Вербич Софію (31 шк., 4-В кл.), Базилєву Тетяну (32 шк., 2-Б кл.), Криворучка Дениса (32 шк., 2-Б кл.), Буйвалову Валентину (3 шк., 7 кл.), Березовську Уляну (33 шк., 5-А кл.). 

 

Бібліотека-філіал № 14

В дні літніх канікул бібліотечними послугами користувалися учні пришкільного табору «Ромашка» при ЗОШ № 35, юні жителі селища Крутий Берег та діти, які приїхали на літній відпочинок з інших міст України. 

Особливо їх цікавили нові надходження книжок українських дитячих письменників. Діти з захватом гортали сторінки, читали вголос і роздивлялися ілюстрації в книгах. Для них було проведено годину інформації «Знайомтесь: нові надходження книг для дітей», огляд нових книг «Серед повені книг», відбувалися голосні читання книг, організовано конкурс малюнків «Твої домашні улюбленці».

Як найактивнішу читачку Програми літніх читань відмічено Данець Лізу, ученицю 4 класу ЗОШ № 22. Вона ходить до бібліотеки разом з мамою з двох рочків. Серед активних користувачів бібліотеки – Губанова Віолетта, яка навчається в ЗОШ № 35 у 4 класі. Дівчинка читає сама і залучає до бібліотеки своїх друзів.

 

Бібліотека-філіал № 15

Найбільшою популярністю серед читачів-дітей серед творів сучасних українських письменників користувалися книжки Л.Ворониної «Таємне товариство Боягузів», С.Дерманського «Царство яблукарство», З.Мензатюк «Таємниця козацької шаблі». 

Впродовж літа для молодших школярів  та дошкільнят було організовано гру «Впізнай героя казки», День казкарика. Також в бібліотеці оформлялася виставка гербарію, проведена гра-мандрівка на лузі «В країну метеликів», під час якої діти працювали з природничою енциклопедією.

Кращими учасниками літніх заходів стали Петренко Аліна, учениця 5 класу ЗОШ № 35 та Смірнов Нікіта, учень 4 класу ЗОШ № 22.

 

Бібліотека-філіал № 16

За три літні місяці користувачами бібліотеки-філіалу стали 19 учнів віком до 15 років. Відвідувань - 176. Книговидача - 344. 

В бібліотеці оформлялися «Виставка одного автора: Сашко Дерманський», тематичні полички: «Книги, з якими весело», «Селфі з улюбленою книгою», проведено годину застереження «Курити - здоров'ю шкодити», годину дозвілля «За годину прочитаю книгу». 

Переможницею в 2018 році стала  Горай Тамара, учениця 5класу ЗОШ № 24, прочитавши за літо 44 книги, одна з яких «Роксолана» П.Загребельного. Серед найбільш активних читачів  також відзначено: Шевченко Камілу, Логановського Іллю, Щолокову Іру, Чухонцеву Ангеліну.