Друк
Категорія: Новини
Перегляди: 52

«Леся Українка видала українцям паспорт, що ми – культурна нація, що ми – європейська нація» 

Оксана Забужко

Лариса Петрівна Косач, яка увійшла в історію під літературним псевдонімом Леся Українка є однією з центральних постатей української культури та піднесла її до європейського рівня. Працівники міської центральної бібліотеки у 150-літній ювілей письменниці підготували маловідомі факти, які змусять подивитися на неї по-новому.

 5(1)

1. Письменниці було часто нестерпно повертатися із поїздок Європою в Російську імперію. «Готова б хоч в абіссінське горожанство перейти, аби не бути російською підданою, бо підданства того зовсім не вважаю ні за яку національну ознаку (скоріше за національне нещастя)». 

2. Хвороба завдавала їй тяжкого болю та змушувала подовгу їздити на курорти, відтягуючи неминуче. Але письменниця обурювалася, коли її вважали за «хвору, слабосилу дівчину» (Іван Франко).

3. Лікуючись від сухот (туберкульоз кісток) та подорожуючи, Леся Українка побувала у багатьох європейських столицях. Наприклад у Відні, разом із мамою, вона любила за обідом випити пива та почитати німецькі газети, а ввечері відвідати опери Вагнера чи Верді. А у Берліні Леся Українка скуповувалася у модних крамницях та відвідувала вистави драматурга Гауптмана. У зв’язку з хворобою, багато гуляти німецькою столицею вона не могла, тому перетворила свою лікарняну палату на бібліотеку, скупивши безліч літературних новинок. 

4. Перебуваючи у свого дядька Михайла Драгоманова у Софії (Болгарія), Леся Українка разом із кузиною пішли без супроводу чоловіків в театр. На той час це було немислимо і спровокувало великий скандал.

5. У 5 років почала грати на роялі та написала власну музичну п’єсу. Грати на інструменті її вчила спочатку батькова сестра, Олександра Косач-Шимановська, потім – дружина Миколи Лисенка Ольга о’Коннор.

6. Саме Лесі Українці ми завдячуємо появі в українській мові слів «промінь» і «напровесні».

7. Климент Квітка був талановитим музикознавцем та фольклористом. Навіть видав збірник пісень записаних із вуст коханої Лесі. Саме письменниця анонімно пожертвувала 300 рублів (величезні кошти на той час) і доручила етнографу Філарету Колессі записати кобзарів на фонограф.

4(1)

8. Леся Українка говорила, що не боялася смерті, найбільше її лякало впасти в маразм. Але навіть при смерті вона диктувала матері сюжет нової драми. В останні роки життя очі Лесі змінили свій колір. Вони з темно–сірих стали насичено–блакитними. 

3(1)

9. Літературні критики відзначають: творчість Лесі Українки є напрочуд європейською, універсальною, такою, що піддається новим прочитанням й переосмисленню у різні історичні періоди. За творами письменниці створено понад 10 фільмів, мультфільм, понад 20 вистав, 4 радіовистави, 5 радіокниг, 5 пісень, 11 документальних стрічок. До 145 річниці від дня народження Лесі Українки компанія Google створила святковий дудл (логотип пошукової системи) за мотивами її легендарної «Лісової пісні».

 4

 

10. До ювілею Лесі Українки студія Animagrad (FILM.UA Group) випустила трейлер повнометражного анімаційного фільму «Мавка. Лісова пісня». Прем'єру мультфільму обіцяють у 2022 році. Перевидання й нове візуальне оформлення творів Лесі Українки здійснюються сьогодні, до її спадщини звертаються сучасники.