Друк
Категорія: Новини
Перегляди: 117

Бібліотекарі бібліотеки-філіалу №13 для дітей підготували інформацію, як орієнтуватися у часі на природі, якщо залишишся без годинника, без телефону. 

Час – це невід’ємна частина нашого життя. Основним атрибутом часу є годинник. Годинник вдома на стіні, годинник на руці, годинник в мобільному телефоні... А чи знаєте ви, як виник годинник, і хто його створив? Ще в стародавні часи люди вміли визначати час, дивлячись на зірки та  спостерігаючи за рухом сонця. Яскравим прикладом цього є створений близько трьох з половиною тисяч років тому в Стародавньому Єгипті сонячний годинник. Один з екземплярів сонячної техніки до сьогодні знаходиться на Азовському морі, в місті Бердянськ: сонячний годинник розташований на березі моря. Він є невід’ємною частиною міста і гордістю тамтешніх мешканців.

1

З плином часу наші предки винайшли також місячний, водяний, пісочний, масляний та свічковий годинники.

2 1

Перший механічний годинник був винайдений ще в 1470 році. У Парижі, в Інституті Часу, знаходиться годинник, який прийнято вважати найточнішим годинником. Це еталон часу, по цьому годиннику звіряють час у цілому світі.  

Перший “годинник Флори” склав шведський вчений Карл Лінней. Спершу Лінней ретельно спостерігав за рослинами і записував, о котрій годині розкриваються чи закриваються їхні квіти. Він склав список приблизно 50 рослин, які вказували йому години дня. Затим він зібрав ці рослини і висадив їх у себе в саду на спеціальну клумбу, розташувавши їх так, щоб, глянувши, можна було б з достатньою точністю визначити час. А квітки й справді поводилися, як годинник. 

3

Колишній американський  військовий льотчик, який брав участь в другій світовій війні, згадував, як у 1945 році його літак був збитий над одним з малонаселених островів в Тихому океані. Виплигнувши з парашутом, пілот приземлився в густому лісі, а його годинник і компас опинилися пошкоджені. Проте через декілька днів йому вдалося вийти до північного краю острова, де знаходилася військова база союзників, причому в дорозі льотчикові практично безпомилково вдавалося визначати час доби. Річ у тому, що до війни льотчик захоплювався ботанікою і був знайомий з особливостями багатьох квітів і дерев. Рослини допомогли йому постійно рухатися строго на північ, з їх допомогою він і визначав час. 

У наших широтах також зустрічається чимало рослин, які допомагають визначати час. Раніше усіх – о 4 годині ранку – розкриваються квіти цикорію і шипшини, о 5 годині – мак, о 6 годині – польова гвоздика і кульбаба, в 7 годин «прокидаються» дзвоник і городна картопля, в 8 годин – берізка, стонога і чорнобривці, в 9-10 годин – календула, мати-й-мачуха.

Квіти закриваються також в певний час. О 13-14 годині змикає віночки картопля, в 14-15 годин – мак, в 16-17 годин – календула, в 17-18 годин – мати-й-мачуха, в 18-19 годин – жовтець, в 19-20 годин – шипшина. 

Подивиться на годинники Флори, представлені набором певних трав’янистих рослин:

4

5