Друк
Категорія: Новини
Перегляди: 159

#СЛОВОПОШУКИ

Його день народження припав на 31 грудня – останній день календарного року та водночас перший день року життя. Можливо, саме тому він так прагнув у всьому новизни й екстравагантності, був налаштований усе змінювати й починати з чистого аркуша. 

1

Михайло Семенко народився 1892 року в Кибинцях Миргородського повіту на Полтавщині. У родині волосного писаря та письменниці етнографічного стилю було семеро дітей… Хлопчик Михайло у чорити роки вивчився читати й писати, а пізніше – вчився грати на скрипці. У мріях саме з музикою він пов’язував своє майбутнє.

Майбутнє. Futurum. Futurismo…

Датою народження українського футуризму став 1914 рік – тоді вийшла друга, футуристична, збірка поезій Михайля Семенка «Дерзання», у маніфесті-передмові до якої він заявив про те, що спалює свого «Кобзаря». Багато хто думає, що це було направду, а, втім, це був лише жест, яким поет показував, що він пориває з дотеперішнім мистецтвом і злітає на ширші, світові обрії. Семенко жадав творити мистецтво, яке говоритиме до кожного в будь-якому куточку Землі, і буде зрозумілим. Цього ж року, вийшла ще одна його збірка – «Кверофугуризм», яка закріпила за поетом гірку славу порушника спокою. «Ознаки національного в мистецтві – ознаки його примітивности», – пише поет та закликає наздоганяти сьогоднішній день. 

Газети не брали рецензій, а книгарні відмовлялись друкувати Семенкові видання. Критикували, як правило, не його творчість, а проголошені ним принципи.

Поет не вписувався у літературознавчі схеми, постійно шукав нових форм. Проголошував «антипсихологізм», а у поезіях дуже влучно, нестандартно схоплював емоційні стани. Закликав «ліквідувати мистецтво», мовляв, воно неминуче ввійде в «атмосферу науки, техніки й спорту», але сам же його і творив.

Його біографія варта окремої книги. Тут буде і Перша світова війна та Владивосток. Кохання та сімейне життя. Революційні події. Дев’ять поетичних книг, що вийшли друком у 1918-19 роках. Нове пришестя «ударної групи поетів-футуристів». Робота в кіно. Одеська кінофабрика та шлюб з акторкою Наталею Ужвій…

2

Протягом свого творчого життя Семенко постійно засновував літературні організації та журнали… Найвищим же злетом українського футуризму став жовтень 1927 року – видавництво журналу «Нова генерація», котрий об'єднав не тільки літераторів і художників, але й архітекторів, митців кіно та театру. «Нова генерація» стала платформою ідей, де українські митці досліджували закордонний авангард та пропонували своє бачення світових культурних тенденцій. У 1930 році «Нова генерація» самоліквідувалася.

Футуризм поступово все більш політизувався. Те, що митцям здавалося боротьбою за форму, вождями трактувалося інакше. Усі претензії й сподівання на гегемонію, на роль речників культурної політики виявилися оманою. «Лівих» митців коса терору зітнула так само безжально, як і «правих».

Михайля Семенка арештували у квітні 1937 року за «троцькізм» і «націоналізм». 24 жовтня його розстріляли. Він був 37-им за списком, а це означає, що до цього він чув 36 пострілів... Рідні поета 50 років не знали правду про його смерть. Михайля Семенка офіційно реабілітували на початку хрущовської «відлиги».

Зловорожий і шкідливий футуризм затаврували й заборонили так старанно, що кілька поколінь про нього взагалі забули… 

2017 року до 125-річчя поета київське видавництво «Темпора» перевидало тритомник Семенка «Повна збірка творів», доповнений четвертим, укладеним самим видавництвом.

Цей допис підготували бібліотекарі бібліотеки-філіалу № 1 Полтавської МЦБС.

Знаймо, бо ми того варті!

Читаймо, бо ми того варті!