Друк
Перегляди: 1871

Вип.1.

Вебліографічний (інформаційний) список підготовлений центральною бібліотекою 

Літературні премії – це найвища відзнака автору за літературний твір, визнання його заслуг спеціалістами і привід звернути увагу читачів в сучасному літературному океані на твори, які здатні впливати на розвиток сучасного літературного процесу. 

У кожній країні існують свої національні премії, деякі з яких набули міжнародного значення. Часто премії вручаються письменникам за сукупність зробленого.

Літературознавець Вадим Скуратівський зауважує: «Значення літературних премій у сучасному суспільстві велике, адже саме завдяки їм масова зіниця зупиниться на котромусь із вартісних імен і таки хоч-не-хоч, а прочитає. А отже, твори таким чином, попри все, доходять до читача й виконують свою функцію».

Даний список не претендує на повне відображення всього різноманіття сучасних світових літературних відзнак. Ми намагалися познайомити вас з літературними нагородами, які широко відомі в сучасному світі. Серед них – міжнародні, національні, галузеві, називні і навіть неформальні. Пропонуємо вашій увазі вип.1 «Відомі літературні премії світу».

premii


 ЛІТЕРАТУРНІ ПРЕМІЇ СВІТУ

Вип.1

НОБЕЛІВСЬКА ПРЕМІЯ

nobelНайпрестижнішою міжнародною літературною премією у світі вважається Нобелівська премія, яка створена за заповітом Альфреда Нобеля 1895 року і вручається з 1901 року. В різні роки лауреатами цієї премії були : Світлани Алексієвич, Доріс Лессінг, Джозеф Кутзеє, Іосифа Бродського, Борис Пастернак, інші письменники зі світовими іменами. 

Однією з умов є те, що премія не вручається посмертно – тобто тільки живим претендентам. З числа українських письменників на Нобелівську премію висувалися лише троє. Це Іван Франко в 1916 році, який помер, не дочекавшись кілька місяців до 28 жовтня; Тодось Осьмачка, який мав одержати премію 1962 року (помер 7 вересня 1962 року в США, покинутий всіма, за винятком кількох друзів) і Василь Стус, якому на Заході готували премію 1985 року, але поет загинув у карцері в радянському концтаборі на Колимі в ніч на 5 жовтня того ж року. Та з огляду на сучасний розвиток літературного процесу в Україні, маємо надію на те, що український письменник невдовзі стане лауреатом цієї престижної міжнародної нагороди. 

2019 рік – лауреатом став австрієць Петер Гандке за повість «Крадій плодів», яка вперше побачила світ у 2017р.

2018 рік - нагороду отримала польська письменниця з українським корінням Ольга Токарчук – як сформулювали члени Нобелівського комітету «за наративну уяву, яка з енциклопедичною пристрастю зображує перетинання меж як спосіб життя».Найбільше вразили Нобелівське журі «Книги Якова» («The Journey of the Book-People»).

Нобелівська премія [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Нобелівська_преміяНобелівська_премія. - Назва з екрану.

Гроші, гендер і політика: цікаві факти про Нобелівську премію [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://p.dw.com/p/3QqD8.- Назва з екрану 

Нобелівська премія з літератури за 2019 і 2018 роки. Хто і за що отримав? [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/news-nobelivska-premia-z-literatury-2018-2019/30209643.html. - Назва з екрану.

 

МІЖНАРОДНА БУКЕРІВСЬКА ПРЕМІЯ

bookerМіжнародна Букерівська премія (англ. Man Booker International Prize) заснована 2005 р. Вручається раз на два роки. 

Премія присуджується як англомовному письменнику, так і автору, чиї твори перекладені на англійську. З 2016 року премію об'єднали з премією газети «Індепендент» і з цього ж року її вручають щорічно за кращі твори іноземної художньої літератури, перекладені англійською. 

2019 рік - Джоха Альхартхі, роман «Небесні тіла» 

2018 рік - Володарями Букерівської премії (The Man Booker Prize) стали англійська письменниця Анна Бернс та Ольга Токарчук, польська письменниця з українським корінням, есеїстка, сценаристка, поетеса, психологиня за роман «Бігуни», перекладачка Дженніфер Крофт.

Букерівська премія [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Букерівська_преміяБукерівська_премія. - Назва з екрану.

Анна Бернс отримала Букерівську премію [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2559935-anna-berns-otrimala-bukerivsku-premiu.html. - Назва з екрану. 

Письменниця Ольга Токарчук отримала Букерівську премію [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://www.ukrinform.ua/rubric-culture/2465994-pismenica-olga-tokarcuk-otrimala-bukerivsku-premiu.html. - Назва з екрану.

  

ГОНКУРІВСЬКА ПРЕМІЯ 

gonkurГонкурівська премія — головна літературна відзнака не лише Франції, а для всього франкомовного літературного світу. Премія існує з 1903р. і вручається щорічно. Заснована з ініціативи та фінансової підтримки братів Жуля та Едмона Гонкурів. 

2019 рік - Жан-Поль Дюбуа, роман «Не всі живуть на цьому світі однаково». Цього автора полюбляють за чорний гумор, іронію, за вміння писати легко про трагічне.

 2018 рік - 40-річний Ніколя Матьє, роман «Діти після них» 

Гонкурівська премія [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Гонкурівська_преміяГонкурівська_премія. – Назва з екрану.

Лауреатом Гонкурівської премії 2018 року став Ніколя Матьє [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://starylev.com.ua/news/laureatom-gonkurivskoyi-premiyi-2018-roku-stav-nikolya-matye. - Назва з екрану.

Відомий лауреат Гонкурівської премії: ( Жан-Поль Дюбуа, за роман «Не всі живуть на цьому світі однаково) [Електронний ресурс].- http://www.chytomo.com/vidomyj-laureat-honkurivskoi-premii/. – Назва з екрану.

 

ДУБЛІНСЬКА ЛІТЕРАТУРНА ПРЕМІЯ 

dublinЗаснована в 1990 році міською радою Дубліна та американським інвестиційним фондом ІМПАК (IMPAC).Вручається щорічно за найкращий прозаїчний твір англійською мовою. Розмір премії складає 100 тисяч євро. Дублінська премія вважється не лише однією з найбільших у грошовому вираженні, але й найбільш демократичною у світі, оскільки претендувати на неї може письменник будь-якої країни, національності та будь-якого віку. Єдиним обмеженням є обов'язкова публікація книги англійською мовою. Якщо книгу з самого початку видано іншою мовою, 25 % премії отримує перекладач. 

Твори висуваються на присудження премії громадськими бібліотеками світу за результатами опитування читачів. 

2019 рік - американська письменниця Емілі Рускович (Emily Ruskovich), дебютний роман «Айдахо» (Idaho), в якому розповідаєтья про сімейне насилля. 

 2018 рік – Майк Маккормак, за роман «Solar Bones» 

Дублінська літературна премія [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/ Дублінська_літературна_премія Дублінська_літературна_премія. - Назва з екрану.

Дублінська літературна премія [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://www.laginlib.org.ua/biblioteka-chytacham/prestyzhni-literaturni-premiyi/mizhnarodni-literaturni-premiyi/dublinska-literaturna-premiya/. – Назва з екрану.

Оголошено довгий список Міжнародної Дублінської премії IMPAC 2019 [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://litakcent.com/2018/11/19/ogolosheno-dovgiy-spisok-mizhnarodnoyi-dublinskoyi-premiyi-impac-2019/. – Назва з екрану.

 

Чи не найбільші і найбагатші премії засновані у США. Більше того, на телебаченні і радіо у них постійно йдуть передачі, присвячені виключно книгам. Не книжечкам середньої руки, а серйозним книгам.

У Нью-Йорку в Колумбійському університеті за традицією щороку відбувається вручення вищих нагород США в галузі літератури й журналістики – Пулітцерівських премій.

 

ПУЛІТЦЕРІВСЬКА ПРЕМІЯ

pulitzerОдна з найпрестижніших нагород у галузі літератури, журналістики, музики і театру в США, заснована видавцем «жовтої преси» Джозефом Пулітцером. Його заповіт став цілковитою несподіванкою для всього журналістського світу. Він жертвував два мільйони доларів Колумбійському університету в Нью-Йорку. Медіа-магнат бажав, щоб три чверті фонду пішли па створення вищої Школи журналістики, а решта — на створення премії для визначних американських журналістів - Пулітцерівської премії. 

Щодо літератури, то нагороди мали отримувати американські романісти, автори оригінальної американської драми, яку було представлено на суд глядачів у Нью-Йорку, також по одній нагороді готувалося для автора історичної книжки про США, автора американської біографії, а також для найкращого видання, що мало вплив на формування громадської думки в суспільстві. Але передбачливий Пулітцер у заповіті вказав ще й на те, що, відповідно до рішення членів журі, кількість премій і номінацій може змінюватися, якщо це відповідає соціальним змінам, які відбуваються у країні і матиме позитивний вплив на громадян, якщо цього вимагатиме громадськість або ж із причин, пов'язаних зі зміною часу. З 1917 року премія вручається щорічно в перший понеділок травня опікунами Колумбійського університету в Нью-Йорку. Розмір премії — 10 тисяч доларів.

Літературна премія вручається в шести номінаціях: «За художню книгу, написану американським письменником, бажано про Америку»; «За книгу з історії Сполучених Штатів»; «За біографію або автобіографію американського автора»; «За вірш»; «За нехудожню літературу»; «За кращу драму». Лауреатами літературної Пулітцерівської премії в різні роки ставали Ернест Хемінгуей («Старий та море»), Гарпер Лі («Убити пересмішника»), Вільям Фолкнер («Притча»), Юджин О'Ніл («За обрієм». 1920: «Анна Крісті», 1922; «Дивна інтерлюдія», 1938; «Довга подорож у ніч», 1957), Теннессі Вільямс («Трамвай «Бажання»), Артур Міллер («Смерть комівояжера»), Маргарет Мітчелл («Віднесені вітром»), Джон Апдайк (за романи «Кролик розбагатів» і «Кролик заспокоївся»).

 

НАЦІОНАЛЬНА КНИЖКОВА ПРЕМІЯ США (NATIONAL BOOK AWARD)

nation book awardІнтелектуали всього світу відзначають три найбільш престижні літературні премії – Букерівську, Нобелівську та Національну книжкову премію США.

Премія була заснована 1939 року Американською Асоціацією Книготорговців, але з початком Другої світової війни припинила своє існування і поновила його 16 березня 1950 року в Нью-Йорку, в готелі Волдорф-Асторія, де відбулося святкування першої щорічної Національної книжкової премії. Спочатку відзначалися кращі книги в трьох номінаціях — художня література, публіцистика та поезія. Потім список номінацій премії неодноразово змінювався. В 1989 році залишилося тільки дві категорії — художня література та нон-фікшн, 1991 року була відновлена категорія «Поезія». У 1996 році було засновано премію за літературу для молоді, а в 2018 році була створена п’ята, і остання на сьогодні, категорія — «Перекладна література». Право висунути номінантів на отримання премії мають тільки видавці. 

На премію можуть претендувати твори американських авторів, видані в США, окрім творів-номінантів у категорії «Перекладна література» — тут і письменник, і перекладач можуть буди громадянами інших країн.

Переможці премії. Увечері напередодні офіційної церемонії проводиться приватна вечірка для фіналістів, на якій кожен фіналіст отримує нагороду 1000 доларів та медаль. І тільки наступного дня, перед самою церемонією, усі групи журі збираються для визначення переможців у своїх категоріях. Ніхто інший, навіть керівники Асоціації не знають переможців до моменту їх оголошення на офіційній церемонії.

У 1980 році журі прийняло рішення присудити премію за 1979 рік книзі Тіма О’Браєна «Going After Cacciato». Але видавці наполягали на тому, щоб премія була присуджена роману Джона Ірвінга «Світ очима Гарпа», оскільки письменник був дуже відомий, а роман мега-популярним й дуже добре продавався. В результаті конфлікту з журі багато хто з видавців заявив про можливе припинення фінансування Національної книжкової премії. Під їх тиском правила голосування були змінені, і премія була присуджена роману Джона Ірвінга.

Журі було ображене, в результаті за ініціативою члена журі Мері Лі Сеттл була створена премія ПЕН/Фолкнер.

Літературні премії: Національна книжкова премія США [Електронний ресурс].-Режим доступу: https://fabulabook.com/literaturne/literaturni-premiyi-natsionalna-knyzhkova-premiya-ssha/. - Назва з екрану

 

ПРЕМІЯ – ПЕН-ФОЛКНЕР (PEN/FAUKLNER)

pen fauklnerПремія – Пен-Фолкнер (PEN/Fauklner) – присуджується за твори художньої літератури. У основу фонду лягла Нобелівська премія Уїльяма Фолкнера, яку письменник пожертвував на розвиток американської літератури. Пен-Фолкнер існує з 1981 року. За цей час премія перетворилася на найбільшу грошову нагороду (призовий фонд - близько 35 тис. доларів, з них 15 - переможцеві, останнє ділиться порівну між чотирма іншими фіналістами). 

Церемонія проводиться у м Вашингтоні.

2019 рік - Azareen Van der Vliet Oloomi “Call Me Zebra”

2018 рік - Joan Silber “Improvement”

Літературні премії: Премія ПЕН / Фолкнер [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://fabulabook.com/literaturne/literaturni-premiyi-premiya-pen-folkner/ - Назва з екрану.

Премия ПЕН/Фолкнер (PEN/Faulkner Award for Fiction) [usa, pro, act] [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://bookmix.ru/groups/viewtopic.phtml?id=1435. – Назва з екрану.

 

 ПРЕМІЯ «ҐЬЮҐО» (англ. HUGO AWARD)

hugo«ҐЬЮҐО» вручає Всесвітня асоціація наукової фантастики (WSFS), яка проводить щорічні конгреси в різних точках світу. Премія існує з 1953 року. Премія Г’юґо (Hugo Award) — найкрутіша літературна нагорода в жанрі наукової фантастики.

Премія названа на честь Г’юґо Гернсбека, винахідника, письменника та видавця першого в світі журналу наукової фантастики «Дивовижні історії». Організатором премії виступає Світове товариство наукової фантастики (WSFS). Премія заснована 1953 року, а з 1955 стала щорічною. Премія присуджується за кращі фентезі та науково-фантастичні твори, видані у попередньому році англійською мовою.

Переможець не отримує грошової нагороди — тільки статуетку у вигляді ракети, яка залишається незмінною. Змінюється тільки вигляд підставки.

До речі, щоб стати володарем статуетки у вигляді ракети, не обов’язково мати справу з видавництвом. Ви можете самостійно видати свій твір, або можете взагалі його не видавати, а викласти його, наприклад, в інтернет-ресурсі. Головна умова, твір повинен бути написаний (чи перекладений) англійською мовою.

Сьогодні премія Г’юґо вручається в 17 категоріях, серед яких премія за кращий роман, повість, коротку повість, оповідання, графічну історію, серію та пов’язану історію. Також на премію претендують редактори, художники, кіно- і театральні постановки.

Багато хто з відомих письменників-фантастів були відзначені премією Г’юґо — Деніел Кіз, Кліфорд Саймак, Алан Мур, Роджер Желязни, Джоан Роулінг. Є й такі, хто отримав декілька нагород — Роберт Гайнлайн, Урсула Ле Ґуїн, Айзек Азімов, до цього року три роки поспіль переможницею ставала Нора К. Джемісін.

У 2019 р. видавництво «Фабула» видало українською твори лауреата премії Г’юґо Майкла Шебона. 

12 лучших романов, получивших премию «Хьюго» [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://eksmo.ru/selections/12-luchshikh-romanov-poluchivshikh-premiyu-khyugo-ID15037809/. – Назва з екрану.

Романы-победители премии «Хьюго», которые стоит прочитать [Електронний ресурс].- Режим доступу https://dtf.ru/read/44295-romany-pobediteli-premii-hyugo-kotorye-stoit-prochitat. - Назва з екрану.

«Хьюго-2019»: кого и за что номинировали на главную фантастическую премию [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://pikabu.ru/story/khyugo2019_kogo_i_za_chto_nominirovali_na_glavnuyu_fantasticheskuyu_premiyu_6624093. – Назва з екрану.

 

ПРЕМІЯ КИНДЖАЛИ

kingalyВелика Британія має безліч літературних нагород, серед яких, безперечно, найбільше прибічників налічує одна з найпрестижніших нагород у детективному жанрі – премія Кинджали (Daggers Awards). В 1953 році Джоном Крізі ,Найджелом Морландом та іншими письменниками була створена Асоціація письменників-криміналістів. Стати членом Асоціації можна за рекомендацією члену комітету або, надрукувавши кримінальний роман в одному з провідних видавництв Британії. Сьогодні Асоціація налічує понад 800 авторів. А премія Кинджали, народжена в Асоціації в 1955р.( перша назва премії «Хибний слід»- Crossed Red Herring Award) має цілу низку номінацій. 

До 1959 року премію вручали за кращий кримінальний роман року. Потім премію перейменували у Золотий кинджал, а ще через 10 років до Золотого додали ще Срібний кинджал, який вручали за друге місце серед кращих кримінальних романів року. За останні 25 років премія змінила кілька спонсорів. Сьогодні переможці одержують 2500 фунтів стерлінгів.

Переможців в кожній номінації визначає журі з 3-6 чоловік, серед яких видавці, бібліотекарі, книготорговці, письменники, журналісти, редактори — найактивніші шанувальники детективів, трилерів та кримінальних романів.

На даний момент Кинджали присуджується в наступних номінаціях:

Міжнародний Кинджал (CWA International Dagger). Вручається з 2006 року. Присуджується за кращий кримінальний роман іноземним письменникам, чиї романи були перекладені англійською мовою. Грошова нагорода складає 5000 фунтів стерлінгів автору і 1000 фунтів стерлінгів перекладачеві. 2014 року премію одержав Артуро Перес-Реверте за роман «Облога».

Сталевий Кинджал Яна Флемінга (CWA Ian Fleming Steel Dagger).Вручається з 2002 року за кращий трилер чи пригодницький роман в дусі Джеймса Бонда. В якості нагороди вручається Кинджал і грошовий приз 2000 фунтів стерлінгів. Спонсором номінації виступає видавництво Яна Флемінга.

Золотий Кинджал (CWA Gold Dagger). Премія існує з 1959 року, присуджується щороку за кращий кримінальний роман року англійською мовою. Переможець отримує Кинджал і грошовий приз у 2500 фунтів стерлінгів. У цій номінації гість Книжкового Арсеналу 2019р. — неперевершений Абір Мухерджі з романом «Необхідне зло».

Золотий Кинджал за нон-фікшн (CWA Gold Dagger for Non-Fiction). Присуджується кожний парний рік за кращий нехудожній твір року. Нагорода переможцю — Кинджал і грошовий приз у 2000 фунтів стерлінгів.

Кинджал Джона Крізі «Нова кров» (The John Creasey (New Blood) Dagger CWAВручається з 1973 року. Ця нагорода раніше називалася Пам’ятний Кинджал Джона Крізі. Присуджується в пам’ять засновника Асоціації письменників-криміналістів Джона Крізі за перший роман письменника, який раніше ніколи й ніде не видавався.

Бібліотечний Кинджал (CWA Dagger in the Library). Вручається з 1994 року. Присуджується відомому письменнику детективного жанру, який користується найбільшою популярністю серед абонентів бібліотек. Автори номінуються бібліотеками Сполученого Королівства та читацькими об’єднаннями і вибираються групою бібліотекарів. Переможцю вручають Кинджал і грошовий приз 1500 фунтів стерлінгів. Спонсором виступає видавництво Random House.

Кинджал Дебютанта (The Debut Dagger). Номінація затверджена в 1998 році. Нагороджується автор, який жодного разу не публікувався на комерційній основі, тобто не отримував грошей за видання книг. Нагорода — грошовий приз 500 фунтів стерлінгів і оплачений номер на двох в лондонському готелі Waldorf Hilton. Спонсором виступає видавництво «Оріон».

Діамантовий Кинджал Картьє (Cartier Diamond Dagger).Присуджується з 1986 року. Спочатку премія називалась просто Діамантовий кинджал. Вручається за досягнення в детективній літературі протягом усього життя письменника. Спонсор нагороди — ювелірний будинок Картьє.

Історичний Кинджал Елліс Пітерс (CWA Historical Dagger). Вручається з 1999 року за кращий історичний кримінальний роман, який вперше був опублікований у Великобританії англійською мовою в період суддівства. Головна умова для номінантів — мінімум три чверті дій в романі повинно відбуватися не менш ніж за 50 років до дати вручення нагороди. Нагорода спонсорується за рахунок фонду Елліс Пітерс та її видавців Headline and Little Brown. Грошовий приз становить 3000 фунтів стерлінгів. 2019 року Абір Мухерджі знову став одним з номінантів Кинджалів, цього разу з третьою частиною пригод капітана Віндгрема — «Дим та попіл».

Кинджал за краще оповідання (CWA Sort Story Dagger)Ця нагорода присуджується з 1993 року за детективне оповідання, яке вперше з’явилося у Великобританії англійською мовою в публікаціях або в трансляціях. Нагорода переможцю — Кинджал і грошова премія в розмірі 1500 фунтів стерлінгів.

Крім Літературних Кинжалов з 1959 року існує Спеціальна Премія за заслуги (Red Herring and Special Merit Awards). Нею нагороджуються люди, які щедро віддають свій час і досвід, приносячи користь не тільки Асоціації, а й усій спільноті письменників, які працюють в детективному жанрі.

В 2019 року Асоціація письменників-криміналістів почала відзначати Кинджаломще й кращих видавців (Publishers’ Dagger). 

 

Премія Мігеля де Сервантеса

servantesНаряду з англійською іспанська найбільш популярна мова в літературі. Цю літературну премію називають «іспанським Нобелем».

Як і Нобелевською, цією премією нагороджуються тільки живі претенденти.

Премія Мігеля де Сервантеса — найвища літературна нагорода для іспанських та латиноамериканських письменників, які зробили значний внесок у збагачення іспаномовної літературної спадщини. Премія, яка була названа на честь автора «Дон Кіхоту», вручається в містечку Алкала-де-Енарес, батьківщині Сервантеса, у день його смерті — 23 квітня.

2005 Серхіо Пітоль (Мексика)

2006 Антоніо Гамонеда (Іспанія)

2007 Хуан Гельман (Аргентина)

2008 Хуан Марсі (Іспанія)

2009 Хосе Еміліо Пачеко (Мексика)

2010 Анна Марія Матуте (Іспанія)

2018 рік – Іда Вітале, уругвайська поетеса, перекладач, есеїстка.

2019 рік - Лауреатом став Joan Margarit / Joan Margarit i Consarnau.

2020 рік - Серед нагороджених є українські письменники. Цьогорічними лауреатами почесної відзнаки за визначну літературну діяльність – за поданням Міжнародної літературно-мистецької Академії України – стали українські письменники Василь Слапчук та Олег Гончаренко.

2019 рік - почесну відзнаку отримали українці Тетяна і Сергій Дзюби – за свою книжку віршів «Голоси двох поетів», яка вийшла іспанською та українською мовами (в перекладі Галини Шитікової де Ескобар) водночас в Іспанії та Болівії.

Премія Сервантеса [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Премія_СервантесаПремія_Сервантеса. - Назва з екрану.

Премия Сервантеса [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Премия_СервантесаПремия_Сервантеса. - Назва з екрану.

Серед лауреатів міжнародної премії премії – українські письменники [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://bilahata.net/sered-laureativ-mizhnarodnoi-premii-ukrains-ki-pys-mennyky/. – Назва з екрану.

Українські письменники – серед лауреатів премії Сервантеса [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://litakcent.com/2020/01/15/ukrayinski-pismenniki-sered-laureativ-premiyi-servantesa/. – Назва з екрану.

 

Премія імені Йоганна Гете

geteЦе найбільша літературна нагорода Німеччини. Премія Гете (нім. Goethepreis der Stadt Frankfurt) — німецька, а в останні роки — міжнародна літературна премія вручається кожні три роки 28 серпня в день народження класика німецької літератури - і складає в грошовому еквіваленті 50 тисяч євро. З часу заснування в 1927 році її лауреатами були Герман Гессе, Томас Манн, а також «батько» психоаналізу Зигмунд Фрейд. До 1949 року премія вручалася щороку, потім її стали присуджувати раз на три роки.

1970 — Лукач Дьєрдь 

1976 — Інгмар Бергман

1991 — Віслава Шимборська

1994 — Ернст Гомбрих

1999 — Зігфрид Ленц

2002 — Марсель Райх-Раницький

2005 — Амос Оз

2008 — Піна Бауш

2011 року її отримав сирійський поет Адоніс. Його справжнє ім'я Алі Ахмед Саід Есбер (Аlі Аhmed Said Еsber). Алі Ахмад Саїд, який має псевдонім Адоніс, народився на півночі Сирії в 1930 році. Він став першим арабським автором, який отримав німецьку літературну нагороду. Поету її вручили за «космополітичну творчість і внесок у світову літературу».

2016р. – Юрій Андрухович (Україна) - український поет, прозаїк, перекладач, есеїст нагороджений медаллю Гете. Офіційна відзнака Федеративної Республіки Німеччина вручається Ґете-Інститутом щорічно з 1955 року культурним діячам, які «проявили особливі заслуги у справі популяризації німецької мови та міжнародного культурного обміну». Живе і працює в Івано-Франківську. за українські переклади творів німецьких поетів, зокрема творчості Р-М Рільке

 

Премія імені Г.-Х. Андерсена

andersen1958 року Міжнародний комітет з дитячої та юнацької літератури ЮНЕСКО ухвалив рішення створити Міжнародну премію імені Г. Х. Андерсена. Від 1956 року щодва роки нею нагороджують дитячих письменників (Hans Christian Andersen Author Award), а від 1966 року – і художників-ілюстраторів (Hans Christian Andersen Award for Illustration).

Кандидатів на премію ім. Г. Х. Андерсена висувають національні секції Міжнародної ради дитячої книги IBBY. Одержати нагороду може лише сучасний письменник або художник, який живе і пише сьогодні. Лауреатів оголошують один раз на два роки. Премія вручається 2 квітня, в день народження видатного данського казкаря Ганса Крістіана Андерсена. Найвищою і найпочеснішою із трьох премій-нагород уважається Золота медаль із профілем казкаря.

Першою «дитячу Нобелівку» 1956 року отримала англійська казкарка Елеонор Фарджон. 1958 року нагороду отримала шведська письменниця Астрід Ліндґрен. Серед інших лауреатів – німецькі письменники Еріх Кестнер і Джеймс Крюс, італієць Джанні Родарі, Богуміл Ржіга з Чехословаччини, австрійка Крістине Нестлінгер.

2018 рік – перемогу здобула відома чи не усьому світі японська авторка Ейко Кадоно. Відома насамперед завдяки роману «Служба доставки Кікі». Цього разу премію у галузі ілюстрації здобув російський ілюстратор і автор дитячих книжок Ігор Олєйніков.

2020 рік – оголошення найвищої міжнародної нагороди в області дитячої літератури для письменників та художників-ілюстраторів – відбудеться 4 травня. 

Міжнародна премія Г.К.Андерсена [Електронний ресурс].- Режим доступу: http://www.laginlib.org.ua/biblioteka-chytacham/prestyzhni-literaturni-premiyi/mizhnarodni-literaturni-premiyi/mizhnarodna-premiya-imeni-g-k-andersena/. – Назва з екрану.

Премия имени Ханса Кристиана Андерсена 2020 [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://www.rastimchitatelya.ru/novosti-glav/317-premiya-imeni-khansa-kristiana-andersena-2020. - Назва з екрану. (Оголошення переможця відбудеться 04 травня 2020року).

Лауреаты премии имени Ханса Кристиана Андерсена 2020 [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://ibbycongress2020.org/ru/news/156-laureaty-premii-imeni-khansa-kristiana-andersena-2020. - Назва з екрану.

 

 Премія імені Рюноске Акутагави 

akutagawaПремія імені Рюноське Акутагави — найпрестижніша з літературних премій Японії, що присуджуються дебютантам. Премія була установлена на згадку про Рюноське Акутагаве, видатному японському письменнику епохи Тайсе, в 1935 році видавництвом «Бунгей Сюндзю» за ініціативою Кикуті Кана.

Премія має значущий суспільний резонанс і істотно розширює читацьку аудиторію творів досі невідомих авторів. Основна ідея премії — заохочення початкуючих письменників, чиї твори були опубліковані в літературних журналах або газетах в звітне півріччя. Премія Акутагави не є головною літературною премією Японії. Проте згодом багато лауреатів премії Акутагави, такі як Кобо Абе, Кендзабуро Ое, Сюсаку Ендо і ін., повністю виправдали покладені на них надії і, ставши зрілими майстрами, отримали статус класиків сучасної японської і світової літератури. 

Премія присуджується двічі на рік: у січні і липні. Виключенням став відрізок часу з 1945 по 1948 роки, коли премія не присуджувалася через соціально-політичної кризи, викликані поразкою Японії в Другій світовій війні. 

Переможець отримує пам'ятний годинник і один мільйон ієн від «Асоціації по сприянню японській літературі». 

В квітні цього, 2020р., в українському перекладі вийде бестселер "Дівчина з крамнички" сучасної японської письменниці Саяки Мурата. За роман "Дівчина з крамнички" (2016) авторка здобула премію імені Рюноске Акутаґави. 

Премія імені Рюноське Акутагави [Електронний ресурс].- Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/ Премия_имени_Рюноскэ_Акутагавы Премия_имени_Рюноскэ_Акутагавы. - Назва з екрану.

 На цьому залишаємо світові Премії та повертаємось додому – у наступному випуску поговоримо про наші рідні, українські, премії. Які саме? Дізнаєтесь у наступному випуску.

 

Складач: Озерна Н.,гол.методист 

відділу організаційно-методичної та

інформаційно-бібліографічної роботи ЦБ