Меню

Опитування


Я приходжу в бібліотеку найчастіше для того, щоб...

Статистика

 

Головна Сторінка краєзнавця Біобібліографічні матеріали Випуски 2008 року Випуск 22 “В СПЛАВАХ НАШОЇ ВІРНОСТІ Й СОВІСТІ СЯЮТЬ ЗОРІ БЕЗСМЕРТНОЇ ДОБЛЕСТІ”

Випуск 22 “В СПЛАВАХ НАШОЇ ВІРНОСТІ Й СОВІСТІ СЯЮТЬ ЗОРІ БЕЗСМЕРТНОЇ ДОБЛЕСТІ”

(До 90-річчя від дня народження Лялі Убийвовк)

Убийвовк Олена Костянтинівна
Народилась 22 листопада 1918 р. – загинула 26травня 1942 р.
Організатор і один з керівників підпільної організації "Нескорена полтавчанка"

ЇЇ доля, як і доля мільйонів радянських людей, розчавлена жорнами Другої Світової війни. Нікого в ті трагічні роки не оминуло чорне крило німецько-фашистської навали.

 

Ні сміху, ні співів, мій друже, не треба.
хай слово багнетом сія!
Палають міста під ударами з неба,
горить Україна моя.

І гнів як пожежа, шумує у жилах,
як грозами сповнений сад...
Одяг на сестер і братів моїх милих
ярмо бронірований кат.

(Сосюра В. Гнів:вірш // Сосюра В. Всім серцем любіть Україну...: Вибрані твори.-К,2003.-С.260)

Ми не випадково вирішили розпочати свою розповідь про Лялю Убийвовк віршем Володимира Сосюри "Гнів". Мабуть саме це відчуття не давало спокою Лялі в той літній день 1941 року, коли вона спостерігала за переможною ходою окупантів вулицями Полтави. І студентка фізико-математичного факультету Харківського університету Олена Костянтинівна Убийвовк, яку війна змусила повернутися в рідну Полтаву, прийняла найбільш важливе рішення в своєму житті..

Якою вона була, Ляля? Що нам відомо сьогодні про неї?
Ляля народилася 22 листопада 1918 року в сім'ї фельдшера Костянтина Григоровича і сільської вчительки Надії Григоровни Убийвовків в Полтаві, у будинку по вул. Гребінки,14. Ляля була єдиною дитиною в родині, тому на неї зверталася вся увага батьків і зростала вона жвавою, веселою, допитливою дівчинкою, в шість років вже вільно писала, добре грала на роялі.

В вересні 1927 року Ляля стала ученицею першого класу Полтавської десятої трудової школи, де навчалася на "добре" і "відмінно". Збереглися спогади її першої вчительки Катерини Яківни Костецької: "Ляля ... була струнка, з сіро-блакитними очима та білими кісочками... Батько одразу став активним членом батьківського комітету та спілки "Друзі дітей". Мати постійно бувала у школі: приводила Лялю до школи та забирала її додому. ... Що вражало у характері Лялі, так це почуття обов'язку, надзвичайно рано почали формуватися у неї і товариські почуття..."

Ляля була винятково обдарованою, здібною ученицею, майже весь час навчалася на "відмінно". ЇЇ улюбленими предметами були хімія, фізика, математика. У восьмому класі вона захопилася шахами, багато читала спеціальної літератури, організувала гурток та шаховий турнір між дівчатами і хлопцями, де зайняла перше місце.


Ознайомитись з даним випуском в повному обсязі, Ви можете в методичному відділі Полтавської центральної міської бібліотеки!

ФОТОСТРІЧКА


Powered by JoomlaGadgets