Меню

Опитування


Я приходжу в бібліотеку найчастіше для того, щоб...

Статистика

 

Головна Сторінка краєзнавця Біобібліографічні матеріали Випуски 2004 року Випуск 4 «ДОКИ НЕСУ У ВІЛЬНІМ СЕРЦІ БІЛЬ»
 

Випуск 4 «ДОКИ НЕСУ У ВІЛЬНІМ СЕРЦІ БІЛЬ»

(До 80-річчя від дня народження Петра Ротача)

РОТАЧ ПЕТРО ПЕТРОВИЧ
  Народився 24.01.1925р. в с. Слобідка Чернігівської області.
Помер 13.06.2007 р. в м.Полтава. Український літератор, поет, прозаїк, публіцист, літературознавець, критик, літературний краєзнавець. Псевдоніми: Петро Самотній, ін., криптоніми: Пет.Ро, П.Р. та ін.
 

В рік святкування 1100 – річчя Полтави Полтавська філія Суспільної служби України провела громадське опитування з метою визначити 10 визначних полтавців, які мають особливі заслуги перед містом. Третім у цьому списку стояло ім’я Петра Ротача. Хто він, людина, про яку добре знають в колі полтавських науковців, і про яку так мало відомо пересічному полтавцеві?

В офіційній, і, як на наш погляд, занадто скороченій біографії Петра Петровича, яка була наведена в довіднику „Літератори Полтавщини” сказано: “народився 24.01.1925р. у с.Слобідка Чернігівської області. Український літератор, поет, прозаїк, публіцист, літературознавець, критик, літературний краєзнавець. У роки війни перебував на примусових роботах у фашистській Німеччині. В 1954 році закінчив Полтавський педінститут. Перший свій вірш надрукував у 1940 році. В наступні десятиліття опублікував близько тисячі статей, розвідок, заміток, літературних творів у районних, обласній, республіканських газетах, журналах „Всесвіт”, „Вітчизна”, „Прапор”, „Слово і час”, „Радуга”, „Наука і суспільство”, „Українська мова і література в школі”, „Київ”, „Подъём”, „Урал”, „Литературное обозрение”, „Книжное обозрение”, „В мире книг”, збірках „Альманах библиофила”, „Отчий край”, „Український календар”, „Слово молодих”, „Літературна панорама”, „В сім’ї вольній, новій” та ін. У журналі „Архіви України” (1965-1971) друкував біобібліографічний словник „Літературна Полтавщина”. Спільно з С.Крижанівським видав повне зібрання творів Л.Боровиковського (1968). Член авторського колективу Української літературної енциклопедії. З доробком П.Ротача знайомі читачі Польщі (газета „Наше слово”, Варшава) і Югославії (журнал „Венац”, Белград). Працював у школі, багато років викладав мову і літературу в Полтавському інженерно-будівельному інституті”.(Літератори Полтавщини. Довідник.- Полтава, 1991.- С.47)

Ми навмисне вирішили навести, так би мовити, офіційну біографію літератора, адже навіть за цими сухими рядками можна побачити титанічну працю і життя, присвячене улюбленій справі. Петро Ротач не з тих творців, хто виблискує в очах громадськості: він завжди працює.

  Люба праця, мов жива водиця,
Гоїть серце – й втома утіка.
Пестить погляд книги на полицях,
До паперу тягнеться рука...

Людина надзвичайно скромної вдачі, Петро Петрович не відносить себе до категорії Майстрів Слова: «Я лише рядовий працівник літературної ниви і палкий шанувальник рідного українського Слова, яке й справді заслуговує, щоб його писати з великої літери. Перші кроки на своїй нивці, несміливі і непевні, я зробив ще 1939 року, пославши в районну газету віршик про Тараса Шевченка... З 1940–го мої вірші почали з’являтися в районній, а потім і в обласній газеті, а з 1943-го – в популярному празькому місячнику «Пробоєм». Вірші про любов до України, а проза – про голод 33-го і більшовицьке насилля під час колективізації». («Був впень я нищений не раз, та крес з любові до Вкраїни» : Інтерв’ю з П.Ротачем // Полтавський вісник. - 2000.- 21 січня)

Своєрідність літературних творів безумовно пов’язана із своєрідністю життя митця.

Той край, де 1925 року народився П.Ротач, колись належав до Полтавщини. Це Роменський повіт, тепер – Талалаївський район Чернігівської області, край уславлений кобзарями, письменниками, митцями і акторами. Та сама доля талановитих людей ніколи не була легкою. І життєвий шлях Петра Ротача також видався тернистим, а доля – складною, драматичною.

Ознайомитись з даним випуском в повному обсязі, Ви можете в методичному відділі Полтавської центральної міської бібліотеки!

ФОТОСТРІЧКА


Powered by JoomlaGadgets