Меню

Опитування


Я приходжу в бібліотеку найчастіше для того, щоб...

Статистика

 

Головна Сторінка краєзнавця Біобібліографічні матеріали Випуски 2004 року Випуск 3 «Свічу іншим і згораю сам»
 

Випуск 3 «Свічу іншим і згораю сам»

(Пам’яті Миколи Васильовича Скліфосовського. 100-річчя смерті)

СКЛІФОСОВСЬКИЙ МИКОЛА ВАСИЛЬОВИЧ

  Народився 25.03 (06.04 за новим стилем) 1836 р. в колишній Херсонській губернії на хуторі біля містечка Дубоссарів (нині Молдова). Російський хірург. Одним з перших почав робити порожнинні операції, вніс значний вклад в розвиток воєнно-польової хірургії, сприяв впровадженню принципів асептики і антисептики. Помер 30.11 (13.12 за новим сти-лем) 1904 р. в с.Яківці Полтавської губернії.  

Ім’я видатного російського хірурга, вченого, клініциста і громадського діяча Миколи Васильовича Скліфосовського відоме всьому світу. В учених колах його по праву називають найвидатнішим хірургом після М.І.Пирогова і найбільш популярним після С.П.Боткіна російським лікарем.

Микола Васильович народився у сім’ї бідного канцеляриста. В дитинстві доля не була до нього дуже доброю. Після смерті батьків Скліфосовський виховувався в притулку для сиріт. Володіючи неабиякими здібностями, завдяки наполегливості в навчанні він з відзнакою закінчив Одеську гімназію, а в 1859 році - медичний факультет Московського університету.

Короткий час Скліфосовський працював лікарем на Херсонщині, звідки перейшов ординатором до хірургічного відділення Одеської міської лікарні. В Одесі він пропрацював 8 років. За цей час Микола Васильович опублікував близько 20 наукових праць, і це було справді новим словом у медичній практиці того, як висловлюються медики, доантисептичного часу.

В 1863 році Скліфосовський захистив докторську дисертацію і виїхав на два роки за кордон, відвідав клініки Німеччини, Франції, Англії.

В 1870 році за рекомендацією М.І.Пирогова Скліфосовського обрали професором хірургії Київського університету, а з 1871 року він – професор кафедри хірургічної патології Петербурзької медико-хірургічної академії. У 1880 році М.В.Скліфосовського було обрано професором Московського університету. Він обійняв посади зав. кафедрою факультету хірургічної клініки і декана медичного факультету.

Діставши хірургічну клініку Московського університету Скліфосовський почав перебудовувати всю її роботу на засадах антисептики. Це дало йому змогу одному з перших в Російський імперії з успіхом виконати гастростомію на людині, резекцію шлунка, операції на жовчних шляхах, щитовидній залозі, кістково-пластичні операції (замок Скліфосовського, або російський замок). Від карболки Скліфосовський поступово перейшов до йодоформу, сулеми, а з часом – до асептичного методу. Оперуючи на верхній щелепі при уродженому розщепленні твердого піднебення, Скліфосовський вперше в світі застосував місцеве знеболювання розчином кокаїну.

У Москві Скліфосовський працював 14 років. Він очолив велику роботу з планування і будівництва нового клінічного містечка на Дівочому полі, і його наполеглива праця далася взнаки. Збудовані ним клініки були для тих часів найдосконалішими в Європі щодо забезпечення умов для лікувальної, педагогічної і науково-дослідної роботи.

Останні 7 років (1893-1900рр.) творчої діяльності Скліфосовського припадають на Петербург, де він очолив єдиний у ті часи Калиничівський інститут вдосконалення лікарів.

Особливі заслуги Миколи Скліфосовського в розвитку воєнно-польової хірургії. Як лікар М.В.Скліфосовський приймав участь в австро-пруській (1866 р.), франко-пруській (1870-1871 рр.) і російсько-турецькій війнах. Застосовуючи на практиці ідеї Пирогова, М.В.Скліфосовський виступав за наближення медицини до місця бою, широке застосування гіпсових пов’язок як засобу імобілізації при переломах кінцівок, висловлювався за сортування поранених і проти скупчення їх у госпіталях. За твердженням лікарів, і сьогодні багато методик, якими користувався Скліфосовський при лікуванні поранень грудної клітки, не втратили актуальності.

Ознайомитись з даним випуском в повному обсязі, Ви можете в методичному відділі Полтавської центральної міської бібліотеки!

ФОТОСТРІЧКА


Powered by JoomlaGadgets