Меню

Опитування


Я приходжу в бібліотеку найчастіше для того, щоб...

Статистика

 

Головна Сторінка краєзнавця Біобібліографічні матеріали Випуски 2004 року Випуск 1 «ЖИТТЯ - МИТЬ, МИСТЕЦТВО - ВІЧНІСТЬ»
 

Випуск 1 «ЖИТТЯ - МИТЬ, МИСТЕЦТВО - ВІЧНІСТЬ»

(До 130-річчя від дня народження Н.Х.Онацького та 150-річчя від дня народження О.Г.Сластьона)

У січні 2005 р. святкуватимемо ювілеї двох людей неабиякого мистецького хисту, талант яких виявив себе в живопису, літературі, а головною темою творчості обрано історію, життя і побут рідного народу, доля і діяльність яких нерозривно пов'язані з Полтавщиною.

ОНАЦЬКИЙ НИКАНОР ХАРИТОНОВИЧ

  Народився 9 січня 1875 р. (за стар.ст. 28 грудня 1874 р.) на хуторі Хоменки Бірківської волості Гадяцького повіту на Полтавщині (тепер Липоводолинського району Сумської області) в родині селянина. Художник і народознавець. Розстріляний 23 листопада 1937 р. Реабілітований.  

Кожний сюжет з біографії Никанора Харитоновича Онацького міг би стати основою для хвилюючого нарису. За ними - і вируючі політичні пристрасті, і самовіддана праця на ниві української культури, і радість визнання, і гіркі, ні з чим не зрівнянні хвилини розчарування.

Народився Н.Х.Онацький 9 січня 1875 р. на хуторі Хоменки Гадяцького повіту в родині селянина-середняка. З ранніх років виявив неабиякий хист до малювання, вражаючи дорослих своїм не зовсім дитячим сприйняттям оточуючого світу. Першу освіту, хоч як не важко було здобувати її по ранній смерті батька, хлопець одержав в Гадячі. Але до «спеціального училища» на казенний кошт, як було обіцяно, потрапити не поталанило. Його чекали мандри по Україні, Кавказу, Криму в пошуках шматка хліба. Тільки через 10 літ юнак приходить до Москви, вступає до Строганівського училища, навчається один рік «технічного рисунка», кидає навчання і переїздить до Одеси. В 1886 р. студіює науки в Одеському Художньому училищі, а після його успішного закінчення в 1903 р. - Петербурзькій Академії мистецтв (у І.Ю.Рєпіна).

На зламі віків в Петербурзі, як і по всій країні, вирували справжні політичні баталії, не обійшли вони стороною і Н.Х.Онацького. Після маніфесту 17 жовтня, коли почалися арешти, Онацький тікає на Полтавщину, живе і працює серед селян, поширюючи освіту.

В 1906 р. Н.Х.Онацький поступає викладачем у Лебединську чоловічу і жіночу гімназії. Поліції стає відома й інша сторона його діяльності, що полягала у створенні нелегальних політичних гуртків. розповсюдженні забороненої літератури.

Ознайомитись з даним випуском в повному обсязі, Ви можете в методичному відділі Полтавської центральної міської бібліотеки!

ФОТОСТРІЧКА


Powered by JoomlaGadgets