Меню

Опитування


Я приходжу в бібліотеку найчастіше для того, щоб...

Статистика

 

Панська ялинка: українські шляхетські новорічні традиції

В бібліотеці - філіалі №9«Поприходили в горниці. Там посеред великої кімнати стоїть велика ялинка, на ній багато свічок горить, круг неї паненята з панами стрибають. Стара пані на роялі грає. Старий пан сидить у кріслі і «стріляє» хлопавками». Так в оповіданні «Панська ялинка» описує Остап Вишня різдвяний вечір в дворянській родин початку 20 століття.

У бібліотеці-філії № 9 Полтавської міської ЦБС 28 грудня учні 7-г класу 38 школи теж змогли помандрувати на сто літ назад і зануритись в атмосферу святкової імпрези в українському шляхетському домі.

Для початку слід було порозумітися з минулим, адже у сучасних світських бесідах заледве можна почути про ставки на біржі, кінні перегони і здоров’я тітоньки. Для цього ми всі разом  спробували співвіднести сучасні поняття та їх аналоги столітньої давнини – і учні справились блискуче. Що таке вексель, червонець, кніксен, каламар та низка інших слів, гості нашої книгозбірні визначили безпомилково!

Продовжили святкову зустріч улюбленою грою знатних родин – фантами. Дами і кавалери наосліп вибирали собі особливе завдання. І тут почалось: віталися як учениця балетного класу, відпрацьовували красиву поставу з книгою на голові, визначали на дотик, що лежить у торбі… А ще  вбирали кузин і змагалися у витривалості, крокуючи як на плацу!

Юні панянки і панове перевіряли свою обізнаність в правилах етикету і особливостях тогочасного життя. Кому можна вітатися, не знімаючи рукавичку? Як слід звертатися до графа? Що таке земство? Світло на ці та інші питання пролила цікава вікторина.

Оскільки в такому шановному товаристві ми торкнулись правил доброго тону, то далі ніяк не можна було обійтись без науки сервірування. Тут на допомогу ведучій панні Владзі прийшла маленька покоївка  - панночка Ксеня з особливим столиком на колесах. Посуд і столове начиння, келихи й карафки – усе мало зайняти властиве місце. 

Окрасою нашого святкового столу і справжнім раритетом стали колекційні порцелянові тарілки Кузнецовської фабрики кінця 19 ст. Та і поза тим, ми звернули увагу на інший бібліотечний антикваріат – прядку з веретеном та виставку ретрокниг. Не можна було обійтись і без рекомендації творів сучасних і світових авторів, присвячених новорічому і різдвяному святкуванню.

Зимові свята в шляхетських родинах не обходилися без прикрашання: будь це сніп пшениця чи ялинка, за німецькою традицією. Нашу ж вічнозелену красуню семикласники прикрасили на старовинний манер: блискучими горішками зі стрічками. 

Завершив імпрезу солодкий стіл – пригощалися смачними цукерками і печивом.

 «Зустріч нам дуже сподобалась! Ми всі разом поринули в часи старовинних аристократичних святкувань. Учні робили все залюбки, враження якнайкращі. Дякуємо за теплу атмосферу" – говорить класний керівник  Наталія Вікторівна Білик.

Ведучою і розробником заходу в рамках проходження практики виступила Влада Рябуха – бібліотекар бібліотеки-філії №9 для дітей Полтавської міської ЦБС і студентка Гадяцького училища культури імені І. П. Котляревського.

 

ФОТОСТРІЧКА


Powered by JoomlaGadgets