Нерідко ми мислимо стереотипами. Деякі з них цілком нейтральні, а інші, особливо ті, що стосуються очікуваної поведінки людей, часто ведуть до хибних уявлень та упереджень. 

Щоб краще розібратися у поняттях, зустріч у бібліотеці-філіалі №9 розпочали з гри. Усі учасники мали без слів поділитися на групи, орієнтуючись лише на колір зірочок на коронах друзів. За якими принципами проходило об’єднання? Як про це здогадались учасники? Що відчували ті, хто залишився сам? Відповідаючи на ці питання, ми проводили паралелі з реальним суспільством. 

Далі відбулося «шоу-інтуїція»: всі присутні за фрагментом фото мали вгадати професію зображеної на світлині людини. Так ми дійшли до висновку, що розпізнати, приміром, чоловіка-манікюрника або жінку-будівельницю, нам нерідко заважають ґендерні стереотипи – сталі уявлення про ролі представників обох статей.

Разом ми розглянули різні аспекти повсякденного життя людини і визначали, які з них залежать виключно від статі як біологічної складової, а що відноситься до ґендеру – соціальної сторони чоловіків та жінок.

Здається, було б все гаразд, аби наші уявлення та стереотипи не призводили до дискримінації у багатьох сферах суспільного життя – від побутових відносин, і аж до економіки з політикою. Тому наступним завданням для наших гостей стало розробити традиції, цінності та закони, які б сприяли забезпеченню рівності на рівнях сім’ї, громади і держави. 

Також ми з’ясували, критичне мислення допоможе нам уникнути стереотипних уявлень, мови ворожнечі, чорно-білих шаблонів та різного роду спрощень.  Отож, слід не лише бути ретрансляторами чужих думок, а і збирати власну інформацію, ставити правильні запитання, шукати взаємозв’язки між явищами. 

Варто пам’ятати, що кожна людина цінна вже самa по собі, а не за відповідність якимось суспільним стандартам (або, навіть, і своїм власним) про її життя. А ще треба не забувати і про власну відповідальність, а також про важливість участі у розбудові тих цінностей, за якими усім учасникам суспільства жилося б вільно і комфортно.