Меню

Опитування


Я приходжу в бібліотеку найчастіше для того, щоб...

Статистика

 

Бібліотеки Полтавської міської ЦБС— складова частина іміджу міста

Бібліотеки Полтавської міської централізованої бібліотечної системи - є центром громадського життя і культурного спілкування жителів Полтави. Адже сьогодні публічна бібліотека – це чи не єдине місце, де кожний громадянин може реалізувати конституційне право на вільний розвиток своєї особистості.

Маючи універсальний фонд близько 600 тис. прим., значний кадровий потенціал бібліотеки міста задовольняють найрізноманітніші потреби населення: інформаційні, культурні, соціальні, побутові запити. Вони заохочують читачів, починаючи від наймолодших, до користування бібліотекою, виховують любов до читання, книги, допомагають, консультують. Щорічно міські бібліотеки відвідує понад 51 тис. членів громади м.Полтави.

Традиційна бібліотека у баченні пересічного жителя – це місце, де необхідно обережно ступати і тихо розмовляти. Нині цей стереотип поступово починає змінюватися. Діяльність наших бібліотек не обмежується їх стінами. Бібліотеки не є ізольованим островом, замкнутим у собі простором, вони встановлюють зв'язки з оточенням, органічно вливаючись до соціального, економічного і культурного життя міської громади.

Реальними партнерами бібліотек є працівники Полтавської філії Суспільної служби України, територіальних центрів соціального обслуговування УПСЗН Ленінського, Октябрського, Київського райвиконкомів в м.Полтаві, Полтавського міського управління юстиції. Зокрема в центральній бібліотеці та бібліотеці-філіалі № 2 діють консультативні пункти з надання безкоштовної правової допомоги малозабезпеченим верствам населення, прийом ведуть спеціалісти Полтавського міського управління юстиції.

Допомогу в організації і проведенні соціокультурної роботи серед різних категорій жителів міста в бібліотеках ЦБС надають волонтери, активісти, члени бібліотечних рад, громадських організацій міста. Вже традиційними стали заходи для дітей із багатодітних, малозабезпечених сімей та дітей-сиріт. Найперші помічники бібліотек ЦБС у роботі з патріотичного виховання дітей, юнацтва і молоді – ветеранські організації: ради ветеранів Великої Вітчизняної війни, воїнів-інтернаціоналістів війни у Афганістані, учасники літературної студії Полтавського міського клубу ветеранів війни та праці України "Голос ветерана".

Традиційними партнерами наших бібліотек завжди були і залишаються освітні заклади. Популяризація літератури з навчального процесу серед вчителів, викладачів навчальних закладів, учнів і студентів, залучення їх до бібліотечних заходів – взаємовигідні форми співробітництва.

Бібліотеки були й є осередками спілкування творчих людей: письменників, художників, музикантів. Нині кожна бібліотека централізованої системи має добірку творів полтавських літераторів з дарчими надписами. Найтісніші контакти підтримують працівники наших бібліотек з Полтавським громадським Шевченківським комітетом та його головою Шемчук В.О., заслуженим працівником культури. Бібліотека-філіал № 4 стала місцем, куди на зустріч з сучасними українськими письменниками — братами Капрановими, І.Малковичем, К.Ковальською, А.Кокотюхою та ін. приходить як молодь, так і люди похилого віку, творча інтелігенція і пересічні громадяни. Працівники цієї бібліотеки створили свій блог під красномовною назвою “Бібліо Смаколики. Нові книги нашої бібліотеки”, в якому розповідають про цікаві книжкові новинки, інформують користувачів про життя бібліотеки, запрошують на заходи. Плідно працює з шанувальниками книги і центральна міська бібліотека, яка запрошує всіх прихильників літератури для участі в засіданнях клубу за інтересами “Книголюби”. До речі, в 2014 році клуб відсвяткує свій сорокарічній ювілей.

Частими гостями бібліотек є учасники творчих колективів Полтавщини. Давня плідна дружба поєднує колективи бібліотеки-філіалу № 7 і фольклорного ансамблю "Дивоцвіт" Калашниківського РБК Полтавського району. В приміщенні бібліотеки за їх участю традиційно влаштовуються обрядові дійства вечорниць. Радо відгукуються на запрошення цієї бібліотеки театр народної пісні "Берегиня", хор "Полтавські піснярі", вокальний чоловічий ансамбль "Прометей, колектив "Оберіг". 22 травня — день перепоховання Тараса Шевченка в Україні — завідувачка бібліотеки-філіалу № 7 Людмила Заливча провела в місті Каневі на Черкащині, де взяла участь в урочистостях на Чернечій горі й презентувала в музеї рушник “Українські дороги Тараса Шевченка” (на полотні бісером позначені назви найголовніших населених пунктів в Україні, де бував Тарас Шевченко, тих, які мали особливе значення в житті Кобзаря). Спочатку його вишивали учасниці бібліотечного гуртка “Українські вечорниці”, який веде Л.Заливча, потім — усі бажаючі в різних районах Полтавської області та в місті Полтаві.

Полтавці знають і люблять свої бібліотеки. Свідченням цього є і благодійний марафон “Подаруй книгу бібліотеці”. Започаткований як одноразова благодійна акція, марафон став безстроковим в бібліотеках нашого міста завдяки активності полтавців. Подаровані книги є відчутним джерелом поповнення фонду. За останні три роки ми отримали від мешканців міста літературу в кількості 21 тис. прим. Працівники бібліотек вдячні тим читачам, які вже подарували бібліотеці свої книги, і будуть вдячні всім, хто візьме участь у цій акції. Адже книги передаються до бібліотек тому, що люди вірять в призначення та благородну місію цих культурних осередків громади в мікрорайонах обслуговування міста.

Публічна бібліотека – це, перш за все, територія спілкування. Сюди можна прийти, щоб взяти книгу, зустрітися з цікавими людьми,поспілкуватися з однодумцями, відпочити тощо. В читальних залах бібліотек відбуваються відкриті турніри з шахів і шашок. Їх учасники знайомляться з відповідною літературою та інформацією, беруть участь в онлайн майстер-класах.

Працівники полтавських бібліотек поєднують у одному заході різноманітні форми, використовують сучасні технічні засоби (мультимедійне обладнання, комп’ютери та ін.). Сучасні бібліотеки Полтави — це майданчики для інтерактивного спілкування дорослих і дітей, які заохочують своїх відвідувачів до читання художньої та галузевої літератури з найрізноманітніших питань: здоров’я, екології, природознавства та ін. за допомогою принципово нових, народжених енергією сучасного життя, заходів: Дня смайлика, бібліотечного квеста, Живого журналу, віртуальних подорожей, екскурсій урядовими сайтами, тощо. На протязі року заходи бібліотек відвідало 41270 полтавців.

Сьогодні бібліотеки системи мають значний досвід запровадження інновацій, цікавої проектної діяльності та створення умов для творчого розвитку.

Прикладом створення сприятливих умов для соціокультурної взаємодії громадян з бібліотекою є робота бібліотеки-філіалу № 9. Наприкінці травня 2014 р. були розміщені оголошення в соціальних мережах, на полтавських форумах, під’їздах будинків з проханням допомогти відремонтувати дитячий майданчик поряд з бібліотекою. Полтавці відгукнулися на цей заклик. Бажаючих було навіть більше, ніж вимагалося для проведення ремонтних робіт. Небайдужі полтавці принесли різнокольорову фарбу, дошки, інструменти тощо. Приємно вразило те, що прийшли майструвати навіть люди, які ніколи не бачили цього майданчика. Нині це ігрова зона активного сімейного відпочинку та читання для читачів бібліотеки й жителів Київського району м.Полтави.

Завдяки участі у грантових програмах 11 міських бібліотек надають всім бажаючим безкоштовні Інтернет-послуги, в 8 бібліотеках є знову ж таки безкоштовний, Wi-Fi-доступ. В 2013 р. цими послугами скористалося — 5852 користувача, відвідування — 53976.

В 2013 р. Полтавська міська ЦБС знову отримала грант програми "Бібломіст" в конкурсі “Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету-V”. Ще три бібліотеки-філіали (№ 3,4,9) отримали нові комп’ютери з ліцензійним програмним забезпеченням і периферійним обладнанням. 2014 р. - проект бібліотеки-філіалу № 1 “Підприємництво і молодь” визнано переможцем конкурсу співпраці з громадою з отриманням ноутбуку Lenovo та безкоштовним програмним забезпеченням.

На відміну від комерційних проектів, типу "Інтернет-кафе", користувачів безкоштовно консультують і допомагають в оволодінні інформаційними технологіями, діти і дорослі здобувають навички використання комп’ютера та роботи в Інтернеті, дізнаються про його освітній і комунікативний потенціал, а частина з них звертається до бібліотечного фонду, задовольняючи подальший інтерес до читання. Бiблiотеки роблять доступними Інтернет-ресурси для всіх бажаючих, надають послуги, яких вони потребують. Наприклад, в бібліотеці-філіалі № 3 два переселенці з зони АТО знайшли інформацію і влаштувалися на роботу, дві мами за допомогою електронних ресурсів провели співбесіди для влаштування дітей в школу та дитячий садочок тощо.

Варто зауважити, що працівники Полтавської міської ЦБС щедро діляться з колегами набутим досвідом, зокрема під час Всеукраїнської конференції та міжрегіонального ярмарку "Бібліотечні інновації для громад: створюємо майбутнє" у м.Суми (був оформлений павільйон ЦБС та підготовлені дві презентації про роботу бібліотек ЦБС інформаційно-правового спрямування), на ярмарку бібліотечних інновацій "Сучасна бібліотека: рухаємось вперед" в Києві, конференції Української бібліотечної асоціації "Бібліотек@ в електронному середовищі"( м.Київ).

Вони спрямовують усі свої зусилля, майстерність та професіоналізм, творчість та кращі людські якості саме на те, аби зробити бібліотеки центром громади, створити комфортні умови для читачів, забезпечити доступ до інформації на традиційних та електронних носіях, надавати сучасні послуги з використанням інформаційно-телекомунікаційних технологій. Недарма бібліотекар 2 категорії бібліотеки-філіалу № 9 Крамарєва Юлія стала переможцем міського конкурсу "Молодь року-2012" в номінації "Кращий працівник року в галузі культури". А в 2014 році Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) та програма «Бібліоміст» визначили її фіналісткою проекту “Сучасний бібліотекар – 2”. Критерії відбору на участь у проекті були дуже високими. Інтенсивна робота учасників, відвідування ними тренінгів, активність учасників та виконання ними завдань оцінювались протягом кількох етапів. З більш ніж 300 учасників, що подавали заявки на участь у проекті лише 30 дійшли до фінальної стадії програми.

Шановні працівники бібліотек! Моральну шану Вам віддають поціновувачі книг і серед них понад 294 тис. членів полтавської міської громади. Завдяки Вам знання стають доступніші, завдяки Вам світ стає ближчим!

Бажаємо усім читачам і працівникам бібліотек міцного здоров’я, сили і добра, віри у світле майбутнє і наснаги для його творення!

ФОТОСТРІЧКА


Powered by JoomlaGadgets